موج
کدخبر : ۳۸۱۳۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381351

مناظرات انتخاباتی بین 7 نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع «اقتصاد» آغاز شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، مناظرات انتخاباتی بین ۷ نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع «اقتصاد» آغاز شد.

در مناظره امروز سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، سعید جلیلی عضو شورای عالی امنیت ملی، امیر حسین قاضی‌زاده نائب رئیس مجلس یازدهم، علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و محسن مهرعلیزاده معاون تربیت بدنی رئیس دولت اصلاحات نظرات و برنامه‌‌های خود را مورد طرح و نقد یکدیگر قرار می‌دهند.

* قرائت اطلاعیه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری

در ابتدای مناظره پس از پخش سرود ملی و تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، اطلاعیه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری قرائت شد.

در این اطلاعیه آمده است: این کمیته شامل وزیر کشور، دادستان کل، دبیر هیئت اجرایی مرکزی انتخابات وزارت کشور، رئیس سازمان صداوسیما و یکی از اعضای شورای نظارت بر سازمان صداوسیما به عنوان منتخب سه قوه است.

این کمیسیون موظف است طبق ماده ۶۴ قانون انتخابات ریاست جمهوری، اگر ضمن برنامه زنده «مناظره»، هر یک از نامزد‌ها درخصوص سایر نامزد‌ها یا دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی، مطالب توهین‌آمیز یا هتک حرمت و یا مطالب مغایر با قوانین رسمی کشور، بیان کند، به میزان مناسب، زمان برای پاسخگویی در نظر گیرد.

برای احترام به افکار عمومی مردم شریف ایران، رعایت و اجرای قانون انتخابات ریاست جمهوری به نامزد‌های محترم یادآوری شده است.

امیدواریم نخستین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با محوریت «موضوعات اقتصادی» فضایی اخلاق‌مدارانه، آگاهی‌بخش و در جهت شناخت از برنامه‌ها ودیدگاه‌های نامزد‌های محترم پدید آورد.

مناظره 1400

هر هفت نامزد حاضر در این دوره از انتخابات، در این مناظره به پرسش هایی با موضوع «اقتصاد» پاسخ می دهند. در نخستین مناظره ۲۱ سوال از نامزد‌ها پرسیده می‌شود و هر نامزد در انتهای مناظره ۴ دقیقه فرصت خواهد داشت تا جمع بندی داشته باشد.

 

* آیت‌ الله رئیسی: باید نقدینگی به سمت تولید برود

ابراهیم رئیسی

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در اولین مناظره انتخاباتی، اظهار داشت: موضوع موانع تولید از مسائل مهمی است که تولیدکنندگان با آن مواجهند و کاری کرده که تولید کنندگانی که با انگیزه در عرصه تولید حضور یافته اند دچار مشکل شده‌اند.

وی ادامه داد:  برای رونق تولید باید جذابیت برای تولید ایجاد کنیم و جذابیت امور اقتصادی غیرمولد را بکاهیم و این نیاز به سازوکار دارد.

آیت الله رئیسی افزود: باید کاری کنیم قاچاق به عنوان یکی ازموانع تولید به حداقل برسد و باید نقدینگی به سمت تولید برود.

آیت الله رئیسی گفت: هدایت نقدینگی به سمت طلا و ارز و زمین باید کاسته شود و به تولید هدایت شود.

وی ادامه داد:  سازوکارهایی مانند مالیات بر فعالیت‌های غیرمولد و کاستن از مالیت‌های تولیدی است. مالیات ۲۵ درصدی تولید باید با شیب ملایم به ۱۰ درصد کاهش یابد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:  برخی مجوزها برای تولید تبدیل به مانع شده است. باید صدور مجوزها پسینی شود و تسهیل کند.

آیت الله رئیسی تصریح کرد:  به نظرسنجی های بسیار مردمی عنایت کنید، یکی از دغدغه های مردم بی صداقتی بسیاری از مسئولین است و انتظار مردم این است که حرف نادرست به آنها زده نشود و کسی در کسوت کاندیدای ریاست جمهوری قرار می‌گیرد بی صداقتی نکند.

وی بیان کرد: بررسی پرونده تحصیلی من از سایت آموزش عالی قابل مشاهده است ولی مشکل مردم با تهمت زدن حل نمی‌شود و چرا به شعور مردم اهانت می‌کنید؟ 

وی با بیان اینکه اگر مشکل مردم با توهین و تخریب من حل می شود، من گذشت می‌کنمف گفت:  من با مردم با صداقت حرف می‌زنم. اولین بار که کسی در تاریخ سیاسی ایران به‌صورت پوششی عمل کرد و گفت من آمده ام از دولت حمایت کنم، از دوستان شما (اصلاح‌طلبان) بود.

 آیت الله رئیسی تصریح کرد:  شما مردم را گرفتار کردید و قوه قضائیه بیش از 2هزار کارخانه را احیا کرده است. به زندانها هم سر می‌زنم و مدیر نشسته در اتاق نیستم و سوال این است. چرا داد همه را درآوردید؟

وی ادامه داد:  من معقدم به رقابت و مشارکت. در روز اول قوه قضائیه همه شکایت‌ها را پس گرفتم و هیچ روزنامه‌ای را نبستم.

وی افزود:  شما باید پاسخ دهید که چرا من باید با تولیدکنندگان کار داشته باشم؟ چرا داد همه را درآوردید؟ 

آیت الله رئیسی افزود: در مسئولیت قوه قضائیه با پرونده های بسیاری که در دستگاه اجرایی تولید می‌شود مواجهم و مردم خوب می‌دانند من در رسیدگی خط قرمز ندارم. باید مجموعه ای که تولید پرونده می کند را اصلاح کرد.

وی اظهار کرد:  برای من خدمت در قوه قضائیه بسیار مغتنم است ولی با خواست عموم مردم مواجهم و اقشار مختلف صدایشان از ناکارآمدی و فساد و ظلم دادشان درآمده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:  مدیریت حلقه مفقوده کشور است و اقتصاددانان را برای حل مشکلات کشور به خط خواهم کرد.

وی افزود:  در قوه قضائیه جایگاه مطالبه‌گر دارم و اگر به قوه مجریه بیایم جایگاه پاسخگویی پیدا می‌کنم. سنت سنواتی آقایانی که بودند 5 تا 10 سال بوده و نیازی ندارم به اینکه دنبال پست و مقام باشم و این مطلقا در ذهن من نیست.

آیت الله رئیسی تصریح کرد:  چه در آستان قدس و چه در اینجا مردم با عملکرد و روحیه ام آشنا هستند و دلیل اقبالشان هم این است و چرا از این اقبال ناراحتید و چرا می خواهید با تخریب جایگاه من خودتان را اثبات کنید؟ 

وی افزود: بگویید شما چکار کرده اید و خب!‌ شما هم به 4 تا از واحدهای تولیدی می رفتید و 4تا را هم شما‌ آباد می کردید. چرا به من اعتراض می کنید که دوستانمان 2هزار واحد تولیدی را از تعطیلی نجات دادند؟

وی با طرح این سوال که  کل این واحد ها 1درصد هم مشکل قضایی ندارد ولی مردم می‌بینند در ماشین سازی تبریز و کرمانشاه و اراک چه شده است؟گفت: داد کارگر و کشاورز درآمده و نمی توانیم بی تفاوت باشیم و فرق ما و شما همین است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: برای دولت و کسب و کار و خانواده و معیشت مردم برنامه داریم و مدیریت حلقه مفقوده کشور است. 

 وی ادامه داد: مردم قدرت مدیریت می خواهند و مسئله مردم دعوای دو مکتب اقتصادی نیست و دنبال یک مدیر مقتدر جهادی می‌گردند تا کارهای مردم را سامان دهد و چرا اجازه نمی دهید این اتفاق بیفتد؟

آیت الله رئیسی افزود:  یکی از مشکلات جدی کشور زمین‌خواری است و زمین به دست سرمایه داران افتاده و با زمین سوداگری می کنند.

وی گفت: در قوه قضائیه شاهد خروجی و تولید پرونده در مورد زمین‌خواری هستیم ولی اگر سازوکارهایش در دولت اصلاح شود نوبت به دستگاه قضایی نمی‌رسد.

وی بیان کرد:  سند عادی را باید به سند رسمی تبدیل کنیم و دومین مسئله «کاداستر» و «حدنگار» است و کشور ما در این زمینه عقب است. تا  آخر1400 کاداستر به سامان خواهد رسید. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: باید سازمانهای مردم نهاد را فعال کنیم تا خود مردم نظارت کنند و تغییر کاربری‌ها مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت موظف است راه قانونی را برای مردم باز کند تا مردم سراغ کار غیرقانونی نروند و متخلف روشن شود.

وی گفت:  امروز شاهد کاهش جریان زمین خواری در کشور هستیم و مقررات وجود دارد ولی به آنها عمل نمی شود.

آیت الله رئیسی بیان داشت: یکی از مشکلات جدی مردم تورم است و نسبت به کالاهای اساسی قیمت‌ها فوق العاده افزایش یافته و مسکن 7 برابر، خودرو 8برابر و قیمت گوشت و مرغ 5-6برابر شده است و آنچه مردم را بسیار نالان کرده کوچک شدن سفره‌شان است.

وی گفت: عده ای سال 96 در همین سالن گفتند اگر فلانی بیاید ممکن است قیمت دلار 5 هزار تومن شود ولی خودشان به 30هزار تومان رساندند و بعد گفتند اگر ما نبودیم قحطی می آمد. این مثل دروازه بانی است که 17 گل خورده و می‌گوید اگر من نبودم 30گل خورده بودیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود:  یکی از مشکلات جدی مردم تورم است و نسبت به کالاهای اساسی قیمت‌ها فوق العاده افزایش یافته و مسکن 7 برابر، خودرو 8برابر و قیمت گوشت و مرغ 5-6 برابر شده است و آنچه مردم را بسیار نالان کرده کوچک شدن سفره‌شان است.

وی گفت:  عده ای سال 96 در همین سالن گفتند اگر فلانی بیاید ممکن است قیمت دلار5هزار تومن شود ولی خودشان به 30هزار تومان رساندند و بعد گفتند اگر ما نبودیم قحطی می آمد. این مثل دروازه بانی است که 17 گل خورده و می‌گوید اگر من نبودم 30گل خورده بودیم.

وی افزود:  ارز ۴۲۰۰ تومانی چه مصیبتی برای کشور درست کرد و چقدر پرونده برای قوه قضائیه تولید کرد؟ ارز صادراتی را باید مدیریت کرد، با اعلام اینکه ارز برنگشته کاری پیش نمی‌رود، مدیریت باید کرد. تسهیلات بانکی را باید مدیریت کرد.

ایت الله رئیسی گفت: رئیس جمهور رئیس همه مردم و یعنی همه جناح ها و گروه‌ها و دغدغه‌مندان است و نگاه رئیس جمهور نگاه خدمتگزاری به همه و رفع مشکل همه است. 

وی افزود:  در قوه قضائیه یک برنامه ارائه دادم و مشغول به کار شدم و سند تحولم را در اختیار همه قرار دادم و احساس مردم هم این بوده که بعد از 2 سال و چند ماه در قوه قضائیه اتفاقی افتاده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: 12 اندیشکده فعال را به خط کردیم و برنامه ای برای بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی در دستور کار است.

وی گفت:  در فضای مجازی عقبیم و زیرساخت‌ها مشکل دارد و باید کامل شود و در تولید محتوای فضای مجازی مشکل داریم و حق بسیاری از خانم‌ها در فضای مجازی ضایع می‌شود.

آیت الله رئیسی بیان کرد: من از بچه‌ها می‌پرسم، وقتی دارید در اینترنت بازی می‌کنید چند بار حال شما گرفته می‌شود؟ باید کار بسیاری شود.

وی اظهار داشت:  من خودم صفحه دارم و دو میلیون فالوئر دارم و مسائل از این طریق به من می‌رسد.

نامزد انخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم. درباره بانک‌ها گفتند به حرف گوش نمی‌کنند، من گفتم ببینید به حرف من گوش می‌کنند یا نه؟

* همتی: کیک اقتصاد را بزرگ می‌ کنم

همتی

عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: اول ابراز تأسف می‌کنم که نمایندگان توانای بخش های بزرگی از جامعه ایران در این مناظره حضور ندارند از جمله زنان. مردم! خیلی از شماها، اینجا نماینده ندارید به حق هم معترض این موضوع هستید. اعتراضات را می خواهید با بهره از صندوق نشان دهید؟ من فکر می کنم اعتراض موثرتر این است که با رای‌تان فضا را تغییر دهید.

وی ادامه داد:  ما می توانیم یک « نه» رای بزرگ به تهدید علیه جمهوریت بدهیم. راستش من خیلی فکر کردم که اینجا چه وعده ای بدهم. دیدم صادقانه تر است به شما بگویم وضعیت اقتصادی ایران در شرایط فعلی طوری است که اغلب وعده های رنگارنگ و جذابی که بقیه نامزدها می دهند امکان تحقق ندارد.

همتی گفت: من بر خلاف دوستانی که الان روبروی شما هستند اقتصاد می‌دانم و اقتصاددان هستم از جزییات وضعیت کشور خبر دارم.

وی افزود: سابقه مدیریت اجرایی دارم ما منابع لازم را برای این وعده ها نداریم. دوست ندارم برایتان به دروغ بگویم و برای رای آوردن از شما متوسل به دروغ شوم. این دوستان هیچکدام از تولید ثروت حرف نمی زنند و عملا از توزیع فقر می گویند.

همتی تصریح کرد: هم کیک اقتصاد را بزرگ می‌کنم هم کیک را عادلانه توزیع می‌کنم.

همتی گفت: ما به سرعت نیازمند یکسری اصلاحات اقتصادی هستیم. اینجا تنها نامزدی هستم که هم می‌فهمد توسعه اقتصادی برای اقتصاد مهم است و هم قوی ترین اقتصاددانان حاضر هستند به او کمک کنند.

وی ادامه داد: مردم! وضعیت جیب شما خیلی بهتر می تواند باشد. اما لازمه آن اصلاحاتی است که بقیه دوستان توانایی آن را ندارند. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:  آقای رضایی بجای اینکه بیایند بگویند بانک مرکزی مقصر است بگویند که چگونه می خواستند برای کشور درآمد ارزی تامین کنند.

وی افزود: ۶ ماه است منتظریم آقا رضایی اقدام کنند، آقای رضایی؛ شما ما را در مجمع چند وقت برای FATF معطل کردید. عدم پذیرشFATF پدر کشور را در آورده است.

همتی بیان کرد: حتی مقام معظم رهبری این طرح را مجددا به مجمع فرستادند ما رفتیم و التماس کردیم که این برای ما مهم است من می‌گفتم مهمترین بحث برای ما FATF است اما آنجا آقای رضایی تصمیم می گرفتند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود:  من قبلاً گفته بودم من در مقابل ۵ کاندید هستم که قائدتا به ریاست آقای رییسی است و به صورت پوششی دارند ایشان را پوشش می‌دهند. اگر دوستان پوششی می خواهند من جواب آنها را بدهم اینجا قسم بخورند تا انتهای رقابت های انتخاباتی باقی مانند. اگر قسم نخورند من جواب آنها را نمی دهم، جواب را خدمت آقای رییسی می دهم. سه نفر بیایند فقط به همتی حمله کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:  جناب آقای جلیلی من در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفتم شما اقتصاد تجارت نمی فهمی. شما ابتدایی تریم مسایل فنی و تجاری را نمی فهمی چرا برای مردم بزرگ ایران تصمیم می‌گیرید. 

وی ادامه داد:  خسته نشدید از اینهمه بیانیه خواندن! ۲۰ سال است دارید بیانیه می‌خوانید پدر کشور را در آوردید. آقای جلیلی مشکل ما همین چیزها است چرا همرا گردن بانک مرکزی می اندازید. آقای جلیلی ورودی متوسط بانک مرکزی متوسط ۲۰ سال گذشته ۴۵ میلیارد دلار بصورت سالانه بوده است در دو سال گذشته به طور متوسط ۹ میلیارد شده است.

همتی گفت: بجای اینکه قیمت دلار ۵۵ هزار تومان شود الان روی ۲۲ تومان است و دوبرابرشده است. شما در در برجام در زمین ترامپ بازی کردید، پدر کشور را در آوردید.

وی افزود: آقای جلیلی؛ در بازار التهاب بود و نمی توانستم بگویم به همت آقای جلیلی و رضایی در لیست سیاه FATF هستیم. من بخاطر مردم دفاع کردم و نخواستم بیشتر از این قیمت ارز بالا نرود و مردم از بالا رفتن قیمت ارز ضررمی کنند.

نامزئد انتخابات ریاست جمهوری افزود:  آقای زاکانی من خواهش میکنم از پوششی دربیاید، اصلا شما اقتصاد نمی دانید، اصلا دو کلاس اقتصاد خوانده اید. هسته ای پزشکیتان را هم معلوم شد چطور گرفته اید. نگذارید دهان من باز شود.

همتی بیان کرد: جناب آقای رضایی شما میگویید من اقتصاد دانم، من می دانم که شما چطور اقتصاد خواندید من نحوه اخذ مدرک شما را خبر دارم. استاد ها را مجبور می کردید بیایند دفترتان امتحان بگیرید.

وی خاطرنشان کرد:  من خدمت آقای رییسی اعلام می کنم احترام ویژه ای خدمتشان قائل هستم ولی روند را می بینم که اینها آقای رئیسی را پوشش میدهند. 

همتی افزود:  آقای رئیسی شما در سفرهای استانی به جای رفتن به کارخانه ها و دادن وام به آنها می رفتید به زندان ها سر می زدید، اصلا آن کار شما وظیفه بخش اجرایی است، آن وام ها معلوم نشد آخرش چه شد. شما ۴۰ سال است در قوه قضاییه حضور داشتید و رییس آن هم بودید، خواهشم این است مشکلات قوه قضائیه را بروید حل کنید بعد بیایید مشکلات قوه مجریه را حل کنید.

همتی گفت:  بحث اساسی من تغییر حکمرانی اقتصادی است. سالها اقتصاد را دست سیاستمداران دادیم، اجازه دهید یکبار هم سیاست تابع اقتصاد باشد. ما فرصت نداریم و خیلی سریعتر اصلاحات اقتصادی را انجام دهیم.

وی ادامه داد:  برای آقای رییسی احترام ویژه ای قائل هستم اما ما اینجا رقیب هستم و من مجبورم مطالبی را بگویم برای اینکه مردم بدانند دیدگاه های ما چیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من الان یک استاد دانشگاه هستم آقای رییسی رییس قوه قضاییه است. این تعارض منافع دارد آیا به من امان نامه به من می‌دهید بعد از اتمام اینها پیگیری قضایی علیه من نکنند.

همتی تصریح کرد: آقای رضایی؛ علیه حضرتعالی شکایاتی است و حالا که پیگیری نمی‌کنید شما باید خدارا شکر کنید. شما فرمانده جنگ هستید و ما به شما احترام می گذاریم. 

وی ادامه داد:  آقای رضایی؛ من اگر رییس جمهور شوم شما را به عنوان یکی از مخلین اقتصادی کشور به مردم و خود آقای رئیسی معرفی میکنم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: همه اقتصاد کشور را بستید؛ تمام ارتباطات ما را با خارج بسته اید. آقای جلیلی شما می گویید چرا صادرات ما کمتر از افغانستان است، معلوم است کسی از شما کالا نمی خرد.

همتی بیان کرد:  آقای جلیلی بعد از بیانیه خوانی شما، رشد اقتصادی ما طی یک دهه نیم درصد سالانه شده است.کل رشد ما ۵ درصد بوده است.

وی گفت: اینها خنده ندارد گریه دارد شما باید سالی ۸ درصد رشد اقتصادی داشته باشید، یعنی یک دهه گذشته باید ۸۰ درصد ثروت مردم بیشتر می شد شما ۵ درصدش کردید مردم را فقیر کردید حالا می آیید ایده می دهید. شمارو دوستانتان، شرکت ها و نها هایتان پایتان را از اقتصاد کشور بیرون بکشید قطعا درست می شود.

همتی اظهار داشت: من قبول دارم به واحد‌های تولیدی کمک کرد اما آیا این واحدها را بانک ها تعطیل کردند یا قوه قضاییه؟ آقای رئیسی شما جلوی اینها را می گرفتید. من از شما تقدیر کردید، اما چرا هر شب ۲۰۳۰ اول خبر خلاصه خبر می‌رود، چرا شما را سوپر من معرفی می‌کند، معلوم بود میخواهید به انتخابات بیایید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:  اما من به عنوان یک فرد عادی در مقابل رئیس قوه قضائیه صحبت میکنم و در مقابل افراد پوششی شما صحبت می کنیم مگر میشود در یک مناظره تلویزیونی همه به یک نفر حمله میکنند، این پول ها را از کجا آوردید که علیه من تبلیغ می کنید. مردم خودتان قضاوت کنید.

وی خاطرنشان کرد: من نماینده آقای روحانی نیستم من از ریاست بانک مرکزی کنار گذاشته شدم بدلیل اختلاف نظری که به آقای روحانی داشتم. اما آقای روحانی، قوی‌تر، دنیا دیده تر وهم از نظر فن بیان از همه شما بهتر است. ایشان هم مشکل شما را داشت و بینش اقتصادی نداشت و گرفتاری من هم همین  بود. 

همتی گفت:  در دنیا این مسایل حل شده و آن کسی که تصمیم اقتصادی می گیرد باید بینش اقتصادی داشته باشد.

وی ادامه داد:  من یک برنامه مفصل دارم. من معتقد به قیمت دستوری نیستم، دولت در قیمت ها نباید وارد شود دولت باید در زیر ساخت ها وارد شود. مشکل قیمت پر نقدینگی است و باید نقدینگی را کنترل کنیم. باید رابطه کسری بودجه و بانک مرکزی حل شود. حتما از استقلال بانک مرکزی حمایت خواهم کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: زندگی روستاییان وابسته به کشاورزی است، برنامه مفصلی را دارم که از این وضعیت کشاورزی را نجات دهیم. 

وی افزود: سالی ۱۴ میلیارد دلار نهاده های کشاورزی وارد میکنم. بخشی از آن ۴۲۰۰ تومانی است. بخشی هم با ارز نیمایی وارد می شود.

همتی بیان کرد: بحران آب و مصرف ۷۵ درصدی آب توسط بخش کشاورزی مسأله مهمی است. مسأله آب مسأله ۳۰ سال آینده همه کشورها است. حتما از لحاظ کشت و نوع آبیاری باید اقدامات جدی را انجام دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:  ما تا به حال خریدمان، خرید قیمت تضمینی بوده است. در حالی که ما باید خرید تضمینی به قیمت روز کنیم. مشکل کشاورزان همین است.

وی تصریح کرد: شب عید دیدید چه اتفاقی افتاد؟ خیلی از میوه های کوهدشت کشاورزان با قیمت ۲ تا ۳ هزار تومان خریدند و در بازار ۱۵ تا ۲۰ تومان فروختند. 

همتی تاکید کرد:  ما باید انبارهایی را در بخش کشاورزی درست کنیم و محصولات را در بورس کالا بفروشیم.

وی افزود:  نباید کشاورزان ما مجبور باشند کالای خود را با قیمت پایین پیش فروش کند. مسأله کشاورزی ما خیلی پیچیده است. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما در روستاها نتوانستیم نظام پایدار کشاورزی را برقرار کنیم و نتوانستیم کشاورزی استان ها را صنعتی کنیم.

وی گفت: من فکر می کردم آقای زاکانی پوششی هستند ولی الان فهمیدم سوپر پوششی هستند و به هیچ وجه وقتم را صرف پاسخگویی به ایشان نمی‌کنم.

همتی ادامه داد:  افتخارم این است در شرایط سخت در کشور بانک مرکزی را اداره کردم و نگذاشتم ایران ونزوئلایی شود. و الان هم آمده ام رییس‌جمهور شوم تا اقتصاد ایران کره شمالی نشود.

وی گفت:  مردم؛ من هنوز پیروز انتخابات نیستم چون اکثر شما تا الان تصمیم دارید که الان رای ندهید. اما از شما دعوت می کنم لطفاً تجدید نظر کنید.

همتی ادامه داد: برای تقویت جمهوریت نیاز داریم قدرت بی قدرت ها را نشان دهیم. ما برای احیای توسعه کشور، زمان نداریم ما ایرانیها دیگر حق و فرصت اشتباه کردن نداریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه جامعه ما در حال پیر شدن است، گفت:  ۴ سال دیگر یکسری فرصت های طلایی دیگر در توسعه ایران از بین می رود. میلیون ها ایرانی می توانند از خط فقر بیرون بیایند اگر این ۴ سال از دست نرود.

همتی افزود: همسایه های ما در حال جلو افتادن از ما هستند. اگر امروز درست انتخابات نکنیم ۲۰ سال دیگر هنوز داریم قیر رایگان و ارز ۴۲۰۰ توزیع می کنیم.

وی تصریح کرد: حتی از عراق و پاکستان هم عقب می افتیم. ما الان به همت شهید سلیمانی ها قدرت منطقه هستیم. باید اقتصاد اول منطقه ای باشیم ولی نیستیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد:  اگر امروز درست انتخاب کنیم الگوی اقتصادی منطقه خواهیم شد. در میان نامزدهایی که امروز روبروی شما نشستند من توانایی و دانش اینکار را دارم.

وی تاکید کرد:  اگر شما بخواهید بعد از چند سال جنگ تحمیلی جامعه ما یک نفسی می کشد. خیلی ها نتیجه انتخابات را از پیش مشخص می دانند ولی می توانیم نتیجه صحنه را عوض کنیم. 

همتی گفت: من از شما میخواهم خودتان رای بدهید و اگر اعتراض دارید با رای به من نشان دهید. در همین هفته هم تلاش کنید حداقل نظر ۱۰ نفر دیگر را هم تغییر دهید و با خودتان همراهش کنید.

وی افزود: ما مردم می توانیم بازی و صحنه را عوض کنیم. ان شاالله ۲۸ خرداد همه با حضور چشمگیر خودمان در پای صندوق های رای جواب خوبی را به آنهایی که فکر می کنند جمهوریت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ضعیف شده است بدهید.

 

* محسن رضایی: آیا بودجه کشور را بایستی از طریق دست کردن در جیب مردم تأمین کرد؟

محسن رضایی

محسن رضایی نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، عصر امروز در نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سؤالی درباره اصلاح فرایند بودجه‌ریزی کشور و مشکلات مرتبت آن نظیر بودجه‌های دارای کسری و ریشه بروز آن اظهار داشت: سالگرد پانزده خرداد که سرآغاز یک تحول اساسی در زندگی ملت ایران بود را گرامی می‌ داریم و یاد و خاطره شهدای این روز را گرامی داشته و سرتعظیم فرود می‌ آورم.

وی ادامه داد: هشت سال پیش در این مکان در برابر آن کلید بی‌ خاصیت یک هزار تومانی را نشان دادم و گفتم اگر اوضوع اینجوری ادامه یابد پول ملی ما سقوط می‌ کند و بایستی به جیب‌ها، یارانه‌ها، حقوق‌های کارگران، کشاورزان و درآمد مردم بازاری نگاه کنیم.

رضایی افزود: امروز ما چه وضعی در زندگی داشته و به آن رسیده‌ایم. چرا اینگونه شده است؟ بایستی به این سؤال جواب دهیم که چرا باید مردم ما امروز در زباله‌گردی و یا نان‌ قرضی و مشکلات دیگر دست و پنجه نرم کنند.

وی بیان کرد: وقتی مطالعه می‌کنیم متوجه می‌شویم رابطه دولت با اقتصاد و رابطه اقتصاد با مردم تنظیم نشده است. هر گاه مشکلی به وجود‌ آید دولت دست در جیب مردم می‌کند از اقداماتی که بانک مرکزی جناب آقای همتی و دوستانشان انجام داده‌اند و بلایی که بر کسری بودجه آورده‌اند و تا مشکلی پیش می‌آید دست در جیب مردم می‌کنند و کسری بودجه را از آن محل تأمین می‌کنند آیا می‌توان توقع داشت ارزش پول ملی ثابت بماند.

رضایی با اشاره به مسئله بورس ، گفت: دولت راه غیرقانونی را برای کسر بودجه خود در پیش گرفت نرخ سود بانکی را پایین آورده و به غلط نرخ ارز را 4200 تومان تعیین کردند و وقتی پول از بانک‌ها به بورس رفت بدون حساب و کتاب مردم را تشویق کردند و وقتی که برای بودجه کشور تأمین مالی صورت گرفت مردم را در زمین و آسمان رها کردند آیا این شیوه تنظیم بودجه کشور است؟

وی با طرح این سوال که  آیا بودجه کشور را بایستی از طریق دست کردن در جیب مردم تأمین کرد؟افزود: مگر زندگی مردم از زندگی دولت جدا است در حالیکه این موضوع یکی از خطاهای اساسی است که در انقلاب به وجود آمده است.

رضایی خاطرنشان کرد: چرا باید قطار انقلاب روز به روز کوچک‌تر شده باشد که پشت این اقتدار عظیم ملی قطار انقلاب به یک اسکوتر تبدیل شده باشد.

رضایی گفت: جناب آقای همتی شما منبع برای سلطان سازی در فولاد، شکر و روغن دارید ولی منبع برای مستضعفین و محرومین ندارید؟ شما چطور رانتخوارها را با ارز 4200 تومانی تأمین مالی کردید اما برای  اینکه به محرومین کشور کالا را با قیمت واقعی بدهید، ندارید.

وی ادامه داد: اگر همان قیمت واقعی یارانه 45 هزار تومانی در سال‌های قبل را که 20 دلار بوده و هم‌اکنون 450 هزار تومان است شما می‌فرمایید آن را ندارید. که جای تأسف دارد برای شما که در دوران شما وضعیت اقتصاد کشور را به گونه‌ای رساندید که اگر به نمودارهای اقتصادی نگاهی به آن بیندازیم متوجه خیلی موضوعات خواهیم شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: وضعیت نمودار عملکرد آقای همتی در بانک مرکزی به گونه‌ای است که از زمانی وی مسئول شده است نرخ دلار از 8 هزار تومان به 21 هزار و 350 تومان رسیده است. آیا این وضعیت اقتصاد است و اگر آقای همتی اقتصاددان است چطور نتوانسته تشخیص دهد کشور در چه وضعیتی است.

رضایی افزود: سیاست‌ پولی که آقای همتی در بانک مرکزی در نظر گرفته است سیاست بسیار غلطی بوده و یک فاجعه بزرگ در نقدینگی کشور به وجود آورده که اگر امسال نتوانیم جلوی آن را بگیریم خطر بزرگی کشور را با عنوان فوق تورم تهدید خواهد کرد. من یک سرباز هستم و وقتی آمریکا تهدید کند ما می‌‌خواهیم به ایران حمله کند حتماً جواب من آن است که اگر پای‌تان به ایران برسد ما حتماً شما را به گروگان خواهیم گرفت و ما حتی رجز می‌خوانیم و در این رجز خواندن توی دهان آمریکا می‌زنیم و به شکلی این کار را می‌کنیم که جنبه انسانی ما حفظ شود اما من برای اداره اقتصاد کشور یک برنامه جدیدی دارم.

وی بیان کرد:  یارانه 450 هزار تومانی را با محاسبات دقیق آن هم از منابعی که از محل اسراف و تبعیض و رانتخواری از دست رفته و صرفه‌جویی 4 میلیارد دلاری از ارز 4200 تومانی و 4 میلیارد دلار یارانه‌ای که به طبقات بالا داده می‌شود به دست خواهد آمد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: مسئله اقتصادی که من بنا دارم آن را در دولتم اجرا کنم با بسیج مردم اعم از اهل تسنن، بانوان، جوانان تلاش می‌کنم قطار اقتصاد را راه بیندازم و تلاش می‌کنم که همه اقوام و استان‌های مرزنشین و همه اقشار بتوانند وارد اقتصاد شوند و اقتصاد را تأمین کنیم و در آن موقع نه تنها منابع یارانه و مالیات‌ها را بهبود می‌بخشیم بلکه یک جهش بزرگ در اقتصاد ملی ایجاد خواهد شد و امیدوارم مردم عزیزمان این فرمان را به دست‌مان بدهند تا من ثابت کنم همانطور که در دفاع مقدس و مسائل امنیت ملی بزرگ و عظیم است در اقتصاد ملی نیز توانایی ان را دارم که ایران بزرگ اقتصادی را به وجود آورم.

وی گفت: اینکه آقای همتی معنای رجزخوانی نظامی و جنگی را نمی‌داند یک مسئله است ولی وقتی ایشان دشمنان ملت ایران دلسوزی می‌کنند عیب بسیار بزرگی است. آقای همتی در طی سه سالی که در بانک مرکزی بودند کاملاً با تحریم‌های آمریکا همراهی کرده و در اولین فرصت اگر من دولت را به دست بگیرم وی و تعداد دیگری را که در دولت آقای روحانی هستند را ممنوع‌الخروج می‌کنم و به دادگاه می‌سپارم و در آنجا ثابت خواهم کرد که دست‌های خیانت‌کاری که در دوران این آقایان آسیب‌های بزرگی را به ملت ایران را زدند و همه اسناد آن را هم می‌دانم.

رضایی خاطرنشان کرد:  آیا من قبل از انقلاب که مهندسی مکانیک از دانشگاه علم و صنعت را داشتم آیا با زور اسلحه آنجا رفتم؛ مدرک  اقتصاد من را دکتر عارف رئیس دانشگاه  تهران که هم‌اکنون از دوستان آقای همتی است امضا کرده‌اند. 

وی افزود: من یارانه 450 هزار تومانی را  حتماً پرداخت خواهم کرد. مسئله کسب و کارهای خانگی را جدی می‌گیریم و مسئله نهضت خانه‌سازی ایرانیان را برنامه‌ریزی کرده‌ام. از بانوان عزیز کشورمان تمام قد در دولتم استفاده خواهم کرد. با مشورت مراجع عظمای قم دو نفر از بانوان کشور را در هیأت دولت خواهم داشت ولی در تمام امورات دیگر بانوان را در دولت استفاده خواهم کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:  از بین اهل تسنن و جوانان کشور و اقلیت‌ها و ظرفیت‌های خالی دیگری که خارج از یک جهش بزرگ تولید باقی مانده حتماً استفاده خواهم کرد و برنامه اقتصادی که طراحی کرده‌ام را به فضل خداوند ایران را به یک اقتصاد بزرگ ملی در کنار یک ایران بزرگ سیاسی و دفاعی که امروز داریم تبدیل خواهم کرد.

رضایی افزود: پیشران‌های اقتصاد هم در کشورمان بسیار مهمند که هر کدام از این پیشران‌ها اصلاح شود 300 یا 400 صنعت را با خود می‌کشد مسئله مسکن، انرژی‌های نو، جهانگردی و امورات دیگر که در دولتم برنامه‌ریزی شده  است حسن‌های زیادی را دارد و بخشی از این حسن ها آن است که هر کدام از این پیشران‌های اقتصادی فعال شود واگن‌های بسیاری را به همراه خود را در صنایع و فعالیت‌های دیگر جلو خواهد کشید.

وی گفت: همه این کارها بستگی به آن دارد که ما اداره کشور و حکمرانی اقتصادی را تغییر دهیم و لازمه کار آن است که از اصل 127 قانون اساسی استفاده کنم و اختیارات متمرکزی که موجب فساد شده و هزینه‌ها را بالا برده است از مرکز به  استان‌ها و مناطق و شوراهای شهر واگذار کنم تا اینکه مردم در هر استانی سپرده‌های خود و درآمدهایشان را در همانجا سرمایه‌گذاری کنند یا اینکه مدیریت‌های ملی که امروز در شوراهای شهر و استان‌ها وجود دارد مصلوب الاختیار است و بایستی کاری کنیم که آنها اختیار داشته باشند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بایستی کاری کنیم که در تمام استان‌ها در کابینه حضور داشته باشند و من در کابینه‌ام از تمام استان‌ها به  اقشار مختلف نقش خواهم داد و نماینده در کابینه‌ام خواهند داشت.

رضایی اظهار کرد:  در اداره استان‌های خودشان از خودشان مدیر منصوب خواهم کرد لذا تغییر حکمرانی بسیار مهم است. ضمن اینکه مبارزه با فساد به منظور پیشگیری از بروز فساد هم بسیار مهم است و ما هر قدر با معلول‌ها مبارزه کنیم به نتیجه نخواهیم رسید و بایستی به سمت پیشگیری از فساد برویم.

رضایی گفت: علت اینکه خصوصی‌سازی در دولت فعلی با شکست مواجه شده است آن است که این دولت (دولت روحانی) متأسفانه سیاه‌ترین دولت‌های 40 سال اخیر انقلاب بوده است و نه تنها قفل‌های بیرونی را باز نکرد بلکه درهای داخلی را هم به روی اقتصاد با شرطی کردن اقتصاد بسته است.

وی ادامه داد:  متوسط رشد اقتصادی در دولت فعلی صفر بوده است، متوسط تورم 24 درصد بوده است، متوسط رشد سرمایه ثابت خالص منهای 5 درصد بوده است، طی 50 سال اخیر برای اولین‌بار رشد استهلاک سرمایه از سرمایه‌گذاری پیشی گرفته است یعنی اقتصاد در دهه اخیر که من اسم آن را دهه فرصت‌های از دست رفته نامگذاری کرده‌ام باعث شده اقتصاد ایران برای اولین بار عقب‌رفت داشته است.

وی گفت:  در دولت آقای روحانی کیک اقتصاد کوچک شده است اما در طی سه سال اخیر که آقای همتی که ایشان نماینده آقای روحانی هستند، رئیس بانک مرکزی بوده‌اند، تورم تجمعی طی سه سال اخیر 110 درصد بوده است ولی افزایش حقوق کارگران 60 درصد بوده است، افزایش حقوق کارمندان هم 45 درصد بوده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: براساس  آمارهایی که اعلام کرده‌ام خصوصی‌سازی چه راهی می‌تواند پیش بگیرد؟ بزرگترین اشتباه آقایان در خصوصی‌سازی آن بوده است که به اهلیت توجه نکرده است و کسانی که می‌‌آیند کارخانجات دولتی را گرفته و می‌برند و سرمایه یک ملت را تصاحب می‌کنند بایستی اهلیت داشته باشند.

رضایی افزود: در روسیه آیین‌نامه تحویل دادن کارخانجات دولتی و خصوصی آیین‌نامه‌ای با 100 صفحه است و هر فردی که می‌خواهد آن کارخانجات را در اختیار بگیرد مورد پرسش قرار گرفته و تحقیق کرده و سوابق او را استخراج می‌کنند و کارآمدی او را بررسی می‌کنند در حالیکه در کشورمان اینگونه است که فردی در اراک، آذربایجان، اردبیل و سایر نقاط کارخانه را مفت و مجانی در اختیار گرفته و زمین آن را فروخته و تجهیزات آن را جدا کرده و هیچ نظارتی بر آن وجود نداشته است، اما وقتی از آقای همتی سؤال می‌کنیم می‌گوید من در جریان نبوده‌ام و کاره‌ای نبوده‌ام در حالی که به نظر می رسد آقای همتی استاد جاخالی دادن است. در حالی که وقتی آقای همتی نماینده آقای روحانی هم‌اکنون در مناظرات حضور دارد در کشور افتضاح به بار آورده و خون شهدا را پایمال کرده است و حتماً بایستی پاسخگو در مقابل ملت باشید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد:  من معتقدم سال 1400 سال گشایش و عبور از سختی‌هاست ولی به عنوان یک سرباز که از 17 سالگی تاکنون افتخار می‌کنم این شغل را برای خودم انتخاب کرده‌ام لازم است این موضوع را بگویم، هشدار داده و می‌گویم که چرا دوباره سینه خود را سپر حوادث ملت ایران کرده‌ام.

وی گفت: هشدار من این است که هشت سال آینده چالش‌ها و ابرچالش‌هایی مانند آب، جمعیت، صندوق‌های بازنشستگی، ناترازی بانک‌ها، نقدینگی، بیکاری و گرانی و بدتر شدن محیط کسب و کار را خواهیم داشت.

رضایی ادامه داد:  معنای تمامی موضوعاتی که گفتیم این ا ست که اگر بخواهیم فقر، فساد و تبعیض از بین برود بایستی در اولین کارمان از تکرار دولت‌های گذشته به طور جدی جلوگیری کنیم؛ ما از صحبت جناب آقای همتی کاملا می‌توانیم درک کنیم چه اوضاعی وجود دارد چرا که وی می‌گوید بینش اقتصادی من با آقای روحانی اختلاف داشته است کنار گذاشته‌ شده‌اند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد:  جناب آقای همتی پس چرا شما کنار آقای روحانی ماندیده‌اید و اگر شما می‌گویید آقای روحانی تخصص اقتصادی نداشته است پس مشخص است تمامی اتفاقات به دست شما رخ داده و شما این کار را کرده‌اید چرا به شعور ملت ایران توهین می‌کنند و چرا می‌خواهید مجدداً دولت‌های گذشته تکرار شود؟

وی گفت: مردم عزیز ایران! من همانطور که در سال 92 اسکناس هزار تومانی را نشان دادم، (الان می گویم) به والله قسم اگر دولت‌های گذشته تکرار شود یک فاجعه‌ای بزرگی شما را در بر خواهد گرفت و نباید اجازه دهید آن دولت‌ها تکرار شود.

وی افزود: من که اکنون به صحنه انتخابات آمده‌ام برای همه این مسائل خود را آماده کرده‌ام؛ من بیش از 20 سال است که فریاد می‌کشم به اقتصاد رسیدگی کنید و مسئله اقتصاد مهم است. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: دست از این گروه‌گرایی‌ها و جناح‌های سیاسی بردارید. دولت آینده باید قوی‌ترین دولتی باشد که بتواند از همه شایستگان اصولگرا، اصلاح‌طلب، اهل سنت، اهل تشیع، بانوان و جوانان استفاده کند.

وی گفت: حتی یک روز و یک ثانیه را نمی‌توانیم از دست دهیم و نمی‌توانیم به ملت ایران خیانت کنیم و باید از خودخواهی‌ها دست برداریم و بایستی از متلک‌گویی دست برداریم و باید از جنگ‌های روانی دست برداریم.

رضایی اظهار کرد: خدا خوشش نمی‌آید که یک ملت بعد از 200 سال آمده و آغازی را شروع کرده و می‌خواهد یک تمدن بزرگی را بسازد امروز نباید دستاویز جناح‌های سیاسی و افراد قرار گیرد و بایستی یک بار آمده و در برابر این ملت بزرگ تعظیم کنیم و خودمان را در اختیار آنها قرار دهیم و قوی‌ترین دولت را در هشت سال آینده بسازیم. 

وی ادامه داد: دولت جوانگرایی کنار رفته و «ما نمی‌توانیم» وارد ادبیات سیاسی - اداری کشور شد، اعتماد به نفس کشته شد، خودباوری و خلاقیت از بین رفت، لذا باید دولتی نو به وجود آید، دولتی که کارآمد و قوی باشد و پاسخگو و مسئولیت‌پذیر باشد و دوباره مردم و دولت در کنار هم قرار گیرند و یک دولت جوان انقلابی ان‌شاءالله درست خواهیم کرد.

وی ادامه داد:  برنامه‌های من شامل این موارد است؛ یارانه 450 هزار تومانی را برای 40 میلیون نفر تضمین می‌کنم، شغل خانه‌داری که تربیت فرزند و بهداشت و سلامت خانگی است را برقرار می‌کنم، علاوه بر ساخت یک میلیون مسکنی که در مصوبه مجلس است یک میلیون مسکن را به صورت نوسازی شامل احیای بافت‌های فرسوده است را در دستور کار قرار می‌دهیم.

وی گفت: ایجاد صندوق جبران ضرر مال‌باختگان بورس را در پیش خواهم گرفت و علاوه بر اینها از اصل 127 قانون استفاده می‌کنم و ایالت‌های اقصتادی را طبق قانون اساسی ایجاد خواهم کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:  موضوع کشاورزی و کشاورزان مظلوم ما که امروز حتی در قیمت تضمینی گندم و نهاده‌های کشاورزی با مشکل مواجه هستند را کاری خواهم کرد که 5 درصد بالاتر از قیمت‌های وارداتی خریداری خواهم کرد.

وی گفت: بیمه کشاورزان را حل می‌کنم و دست دلالان و واسطه‌گران را در این زمینه قطع خواهم کرد و کشورم ایران را به هاب غذای منطقه 500 میلیونی تبدیل خواهم کرد. فضای مجازی را با مدیریت در دسترس همگان قرار می‌دهم. 

رضایی تصریح کرد: من خودم را سرباز وطن می‌دانم و یکبار دیگر آبرویم را کف دست گذاشته‌ام و با جانفشانی، ایثار و فداکاری دهه اول انقلاب کاری خواهم کرد که جوانان کشور را به صحنه بیاورم و با کمک کارشناسان و پژوهشگران کشور نظام تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و نظارت را در جامعه و در دولتم تقویت خواهم کرد و در این عرصه بزرگی که به وجود آمده من شرمنده اعتماد مردم هستم. 

رضایی خاطر نشان کرد: من شرمنده صبر و تحمل مردم‌مان هستم و من شرمنده زباله‌گردها، نان‌قرضی‌ها و کوله‌بران هستم و هیچگاه فکر نمی‌کردم که وقتی خرمشهر آزاد شد و آوارگان به این شهر بازگشتند من باقی بمانم و وضع اسفبار جامعه را در پشت‌سر اقتدار ایران که تا ساحل مدیترانه برادرانم به عنوان مشاور و صلح‌ساز امنیت هستند و در پشت سر آنها مردمی صبور را ببینم که با انواع ناملایمات ما دولتمردانی که امروز آنها را بازیچه قرار داده‌ایم تحمل می‌کنند و من به جای همه دولتمردان کشور از محضر مردم عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم خداوند متعال توفیقی به ما بدهد که گذشته‌ها را جبران کنیم. 

* علیرضا زاکانی: 11 ابربدهکار بانکی داریم / باید به همتی جایزه نوبل شیمی داد، با کاری که با پول ملی کرد!

علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم در پاسخ به سوالی مبنی برا اینکه برنامه شما برای کنترل نقدینگی مخرب و هدایت آن به سمت‌های مولد چیست؟ اظهار داشت: داریم مناظره می‌کنیم ولی برخی دوستان انشاء می‌خوانند؛ خیلی زشت است که آقای همتی ما را متهم به دروغگویی می‌کنند.

وی ادامه داد: آقای همتی می‌گوید اقتصاددان است،‌ اماباید به ایشان جایزه نوبل شیمی داد، با کاری که با پول ملی کرد! 

زاکانی گفت:  آقای همتی می‌گوید 5 نفر در مقابل ایشان هستند، اما واقعیت این است که بجای 5 نفر، 85 میلیون نفر در مقابل ایشان قرار دارند.

وی افزود: حجم نقدینگی امروز بیش از 3000 هزار میلیارد تومان است که به دلیل ایجاد پول پرقدرت ایجاد شده و بانک‌ها هم بدون نظارت بانک مرکزی که وظیفه آقای همتی است، خلق پول می‌کنند و در نتیجه 11 ابربدهکار بانکی داریم که 90 هزار میلیارد تومان بدهی دارند.

زاکانی بیان کرد: راه حل این معضل، نظارت واقعی بانک مرکزی و اتصال شبکه بانک‌ها به هم و در نهایت، انتقال حجم نقدینیگی به بخش تولید است.

زاکانی گفت: ابربدهکاران بانکی چه کسانی هستند و این بی‌انضباطی که در بانک‌ها وجود دارد از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ بزرگترین اشکال به بانک مرکزی برمی‌گردد که نظارت نمی‌کند.

وی ادامه داد: از 5400 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی در سال گذشته، بیش از 1000 هزار میلیارد ریال آن استمهال بوده و عمده آنها نیز هیچ نقش مثبتی در تولید ندارند و عمدتا به سوداگری و سفته‌بازی مشغول‌اند.

 نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: عامل مهم نقدینگی در جامعه و این سیل فراگیر، پول پرقدرتی است که بانک مرکزی به تقاضای دولت چاپ کرده و 34 هزار میلیارد تومان اعتبار را به دولت آینده حواله کرده‌اند و بدهی را بر دوش دولت آینده گذاشته‌ است.

زاکانی تصریح کرد: اینجا آقای همتی باید پاسخگو باشد که چرا با این اختلال کشور اداره می‌شود؟ اگر اقتصاددانی اینی است که همتی می‌گوید،‌ همه ملت ایران از این اقتصاددانی تبری می‌جویند. 

وی با بیان اینکه فاکتورهای تورمی و افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی، سه معضلی است که امروز آقای همتی باید پاسخگو باشد، گفت:  از آقای همتی خواهش می‌کنم علمی و کارشناسی صحبت کنند و تهمت نزنند؛ اینکه می‌گویید «نامزد پوششی» هستم، همان راهبرد ستادهای تخریب است که علیه من و خانواده‌ام دنبال کردند و رحم هم نمی‌کنند.

زاکانی بیان کرد: اگر می‌ترسید بابت اینکه سراغ پرونده‌هایی مثل برادر رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، دادستان تهران، کرسنت و ... رفته‌ایم، بدانید که آمدیم حق مردم را بگیریم و با این صحبت‌ها نمی‌توانید ما را از میدان بیرون کنید.

وی ادامه داد: بنده 4 اولویت کاری را شامل «اقتصاد و مدیریت»، «اجتماع و فرهنگ»، «سیاست و امنیت» و «سیاست خارجی» دارم که در میان این‌ها، اقتصاد و مدیریت بعنوان یک فوریت مدنظر خواهد بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در اقتصاد، اساس کار را بر جهش تولید و مبارزه با مفاسد اقتصادی و دیوان‌سالاری و توسعه دولت الکترونیک گذاشته ایم.

زاکانی تصریح کرد: الان 80 درصد مجوزها با رانت صادر می‌شود؛ لذا تسهیل صدور مجوزها و اتخاذ سیاستهای باثبات و نظام توزیع مناسب را به عنوان مهمترین اصول دنبال خواهیم کرد.

وی ادامه داد: دولت، اصلی‌ترین مانع تولید است و بانک هم بزرگترین رقیب تولید است که این‌ها را برای تولید بکار خواهیم گرفت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:  ما 9 پیشران اقتصادی را مدنظر داریم که متناظر با آنها بنگاههای کوچک و خانگی را فعال می‌کنیم و علاوه بر اینها، توسعه دیپلماسی اقتصادی و منطقه‌ای را مدنظر خواهیم داشت.

زاکانی افزود: بالغ بر 90 درصد اقتصاد ما نفتی است؛ دولت‌ها در گذشته با پول نفت خودشان را اداره می‌کردند، اما دولت آقای روحانی با دست کردن در جیب مردم و با تورم، خودش را اداره کرده‌ و هیچکسی هم مسئولیت این وضعیت را نمی‌پذیرد.

وی گفت:  برای اصلاح این وضعیت، راهی نداریم جز جهش تولید و خلق ثروت؛ برای این کار، باید مالیات بر تولید و خدمات را توسعه داده و دولت را اداره کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: امروز 320 هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی و 200 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم. آنچه امروز مالیات از مشاغل گرفته می‌شود، یک‌پنجم آن رقمی است که باید گرفته شود.

زاکانی ادامه داد:  دولت نباید دستش را در جیب مردم کند و باید با مالیات خودش را اداره کند؛ در این خصوص برنامه‌ای چند بُعدی داریم.

وی تصریح کرد:  امروز 70 درصد اقتصاد در دنیا دانش‌بنیان است و وابسته به مدارس و دانشگاههاست. لذا بسته جامعی آماده کرده‌ایم که با مفاسد اقتصادی و بروکراسی اداری قاطعانه مبارزه کنیم.

زاکانی گفت:  در خصوص رویکرد تحول در «اقتصاد و مدیریت»، 4 برنامه داریم که شامل جهش تولید، دولت الکترونیک، تمرکززدایی و مبارزه بی‌امان با فساد اداری است. در این میان، تمرکززدایی مبتنی بر بازآمایش کشور و هویت دادن به 451 شهرستان و تعریف ماموریت درست برای آنها دنبال خواهد شد تا در قاعده هرم اجتماع، کارها به دست مردم دنبال شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر ساختار بودجه به گونه‌ای است که از مجموع اعتبارات استانی، 10 درصد مربوط به طرح‌های شهرستانی است و مابقی‌آنها ملی است؛ یعنی برای بیش از 80 درصد بودجه در مرکز تصمیم‌گیری می‌شود. در این رابطه، جهت اختصاص بودجه را به سمت شهرستان‌ها و نقش دادن به نخبگان خواهد رفت.

وی تاکید کرد:  مبتنی بر 9 پیشران جهش تولید که طراحی‌ کرده‌ایم و خوشه‌های متناظری که در بنگاههای کوچک و متوسط دنبال خواهیم کرد، کل کشور را در مسیر تولید قرار خواهیم داد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:  این امکان را فراهم خواهیم کرد که نخبگان هر شهرستان، محور برنامه‌ریزی و تحول در آن مناطق قرار بگیرند و با یک الگوی همه‌جانبه و نه صرفا اقتصادی، مردم در سال اول تغییر را احساس کند و در 4 سال، تحول را ببیند.

زاکانی خطاب به مردم گفت:  مردم عزیز؛ من بعنوان یک رزمنده جرمم این است که در مقابل مفسدین ایستاده ام و لذا تنها جرم انتسابی به من، مبارزه‌ام با فقر، فساد و تبعیض است. می‌گویند دوتا تجدیدی در دبیرستان داشته‌ام که بخاطر حضور در جبهه و امتحان دادن در طی 15 روز آنهم بدون معلم بوده. اینها آن چیزهایی است که انسان را می‌آزارد.

وی ادامه داد: درباره محل تحصیل من سوال می‌کنند؛ من در دانشگاه علوم پزشکی تهران درس خوانده ام و مثل شما (همتی) در خارج درس نخوانده‌ام. به دلیل مجروحیت دستم، قرار شد در دستیاری پزشکی هسته‌ای تحصیل کنم.

زاکانی تصریح کرد:  امیدوارم آخرین باری باشد که آقای همتی می‌گوید من نامزد پوششی هستم؛ شما (همتی) اصلی‌ترین نامزد پوششی هستید که آمده اید، 8 سال عملکرد دولت فعلی را پوشش بدهید. قرار بود قرارگاه اقتصادی تشکیل بدهید، اما به قرارگاه مرغ رسیدید. بی تدبیری امثال آقای همتی کار را به مرغ 35 هزار تومانی رساند.

وی با بیان اینکه  امروز مردم از مسئولان صداقت، دانش و عُرضه می‌خواهند، بیان کرد:  102 هزار میلیارد تومان چاپ کرده اید و در بازار ریخته‌اید و وضعیت ر ا به اینجا رسانده‌اید؛ آیا شما نامزد اصلی هستید؟!

وی گفت:  آیا شما (همتی) با استقلال بانک مرکزی موافقید؟ اگر موافقید، بگویید تا من هم بگویم در مجلس چه گفتید.

زاکانی افزود: کاری که ما می‌کنیم این است که بانک و بازار سرمایه را به مسیر اصلی‌اش برمی‌گردانیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:  وزیر اقتصاد گفته است که دولت سال گذشته 300 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه برداشته است؛ چرا دولت از جیب مردم پول برداشته است؟!

زاکانی خاطرنشان کرد: توقع من از دوستان این است که وعده‌های مختلف ندهیم؛ بگوییم برای تحول چه خواهیم کرد؟

 

* جلیلی: سهم مردم را از انرژی می‌ دهیم

جلیلی

سعید جلیلی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در نخستین مناظره انتخاباتی خود اظهار داشت: برای محرومیت‌زدایی قبل از اینکه طرح اقتصادی داشته باشید باید این نگاه را داشته باشید که قائل به محرومیت‌زدایی هستید یا نه. یکی از مشکلات سال‌های گذشته این بود که مردم و محرومین در اولویت نبودند.

وی ادامه داد:  یکی از بحث‌های مهم در اقتصاد این است که اگر صحبت از جمهوری اسلامی می‌کنیم این است که جمهور مردم را در اقتصاد دخیل کنیم.

جلیلی افزود: موقع انتخابات بالگرد می‌فرستیم به مناطق محروم و رأی آن‌ها را می‌گیرم اما‌ آیا در اقتصاد هم به همین شکل، آن‌ها را وارد امور می‌کنیم و سهم‌شان را می‌دهیم یا خیر.

وی بیان کرد: اگر نگاه محرومیت‌زدایی را نداشته باشید به یک سری کارهای نمایشی روی خواهید آورد. برای محرومیت زدایی باید طرح و برنامه داشته باشید، اما قبلش از طرح و برنامه باید اراده داشته باشید.

جلیلی تصریح کرد: چند طرح اساسی داریم که محرومیت را به حداقل می‌رساند و حق مردم را در عرصه‌های مختلف بویژه در سهمی که در مصرف انرژی باید داشته باشند به آن‌ها بدهیم. برای این موضوع طرحی با عنوان طرح وان یا واحد انرژی را در نظر گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: طرح دوم سبد غذایی است. آحاد جامعه در روز 2500 کالری انرژی لازم باید دریافت کنند آن هم در طیفی از غذاها که برای این موضوع برنامه‌ای تهیه شده که چگونه این کالاها به خوبی توزیع بشود که متأسفانه بر اساس سیاست‌های عدم نگاه به محرومیت به وضعیت نامطلوبی دچار شده است.

جلیلی گفت: در بحث‌های تفریح و سلامت هم برنامه‌هایی داریم. طرح مفصلی درباره موضوع سفر داریم که چگونه با همین بودجه فعلی مردم را از سفر رایگان برخوردار کرد. طرح بعدی ما درباره سلامت است.

جلیلی گفت: مردم یک سوال اساسی دارند. آن سؤال این است که مسائل اقتصادی که پاسخ‌هایش مشخص است پس چرا انجام نمی‌شود؟

وی افزود:  به نظر من در همین جلسه برخی موضوعات خود را نشان داد که چرا پاسخ مشکلات دنبال نمی‌شود. یک راه این است که مسئله را بدانید و پاسخش را هم بدانید. بحث بعد این است که اراده و باور داشته باشید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: آقای همتی می‌گوید FATF مشکل ایجاد کرده است. اگر شما مسئله را اینطور ببینید همین وضعیتی است که با آن مواجه هستیم. شما رفته‌اید با FATF ، چهل و یک بند بسته‌اید، 39 مورد را هم اجرا کردید و دو مورد مانده است. آن‌ها هنوز آن مواردی که اجرا کرده‌اید را نپذیرفته‌اند. کشورهای دیگر همینقدر هم انجام نداده‌اند. شما می‌گویید من نمی‌توانم. حتماً نمی‌توانید.

وی ادامه داد:  با این عدم فهم صحیح مسئله به شما نمی تواند در پاسخ مشکل کمک کند. شما در رویکرد هم اشتباه دارید. البته معتدم آقای همتی جزئی از این رویکرد غلط است که می‌خواهد عوض کار واقعی، کشور را با نمایش اداره کند. کشور با نمایش اداره نمی‌شود.

جلیلی خاطر نشان کرد: در سال 91 هفتاد هزار میلیارد معوقات بانکی داشتیم. آن زمان که در شورای‌عالی امنیت ملی مسئولیت داشتم، مدیران عامل بانک‌ها را دعوت کردم که آقای همتی هم که مدیرعامل بانک سینا بودند حضور داشتند. ما آن زمان به مدیران عامل بانک‌ها گفتیم شما بگویید چه باید کرد که این معوقات را پس گرفت. چرا شکایت نکردید؟ همان موقع همین دوستان چرا اقدام نکردند؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این هشت سال خود آقای همتی می‌گوید 90 هزار میلیارد دست 11 نفر است. بعد می‌گویند این‌ها مربوط به قبل است.پس شما چکاره‌اید؟

وی اظهار کرد:  مردم عزیز می‌بینند که امروز دو نگاه وجود دارد. یک نگاه می‌گوید همینطور کشور را به زور اداره کنیم. بعد هم موضوع FATF را مطرح کنیم و یک بهانه دیگر بیاوریم.

جلیلی با بیان اینکه ما کشور را هشت سال سایه به سایه دنبال کرده ایم، افزود:  کشور ظرفیت‌ها و توانایی‌های خوبی دارد. جوانان و متخصصان خوبی دارد که نه‌تنها می‌توان کشور را اداره کرد بلکه جهش داد. دوستان می‌گویند نمی‌شود، نه؛ شما نمی‌توانید. اتفاقاً منظاره برای همین است؛ بگویید نمی‌شود.

وی ادامه داد: سال ۹۲ هم در زمان برجام من گفتم تحریم‌ها رفع نمی‌شود و دوستان گفتند می‌شود. حالا مردم قضاوت کنند که شد یا نشد.

جلیلی بیان کرد:  اگر می‌خواهیم کشور را در چهار سال آینده فقط اداره نکنیم و جهش پیدا کند، باید برنامه جدی داشته باشیم. دنبال بهانه نگردیم. حال این جهش چگونه ایجاد خواهد شد؟ وقتی محقق می‌شود که دو سه موضع اصلی را مبنا قرار دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: سخن از ارزش پول ملی به میان آمد. ارزش پول ملی چه وقت بالا می‌رود؟ زمانی که شما بتوانید جهش تولید داشته باشید. جهش تولید چه وقت ایجاد می‌شود؟ زمانی که جهش صادرات داشته باشید. جهش صادرات زمانی حاصل می‌شود که بتوانید تعاملات گسترده و سازنده با جهان داشته باشیم و معطل دو سه کشور نمانیم.

جلیلی افزود: اتفاقا یکی از سوالات ما از آقای همتی این است که شما که بلدید، چرا صادرات ما به ۲۸ کشور اتحادیه اروپا نصف صادرات ما به افغانستان است؟

وی تصریح کرد:  اگر می‌گوییم کشور نیاز دارد که توزیع فقر نباشد، یعنی باید برنامه جدی برای ارزآوری داشته باشیم. این موضوع چگونه ممکن است؟ وقتی که برای تمام دستگاه‌ها مأموریت تعریف کنی تا ارزآوری داشته باشند. اینطور نباشد که اگر وزارت نفت گفت نمی‌توانم نفت بفروشم، بقیه بخش‌ها تعطیل شود.

جلیلی تصریح کرد:  وزارت کشاورزی، صنعت، آموزش عالی، وزارت خارجه و همه دستگاه‌ها باید برای ارزآوری کار کنند.

وی گفت:  ما برای این موضوع کار تعریف کرده‌ایم که چگونه می‌توان برنامه تعریف کرد تا همه دستگاه‌ها بتوانند در 4 بخش معدن، کشاورزی، نفت و گاز و برق، ارزآوری داشته باشیم.

 نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد:  بر این اساس ما فکر می کنیم اگر ظرفیت‌ها بسیج شود، دو برابر درآمد نفتی در این بخش‌ها ارزآوری خواهیم داشت.

جلیلی خاطر نشان کرد: در موضوع اشتغال که دغدغه جوانان است نیز شما باید بتوانید برای دستگاه‌ها مأموریت تعریف کنید تا هر دستگاهی از بخش کشاورزی گرفته تا صنعت و معدن بتواند اشتغال ایجاد کنند نه اینکه کارمند اضافه کنند.

وی گفت:  برای اشتغال بررسی کرده‌ایم و بر اساس برنامه‌ای که داریم در بخش پتروپالایشگاه، پتروشیمی، نفت و گاز و... اشتغال ایجاد کنیم. این موضوع در بخش شیلات، تولیدات زراعی، باغی و... حاصل می‌شود و در هر بخش مشخص است که در سال چه مقدار شغل ایجاد می‌شود.

جلیلی اظهار کرد:  آقای همتی را دعوت می‌کنم که بعد از این جلسه، در تلوبیون با هم مناظره کنیم.

جلیلی گفت: ما در کشور فرصت‌های بسیار ارزشمندی داریم که هر کدام از آن‌ها می‌توانند پیشران اقتصاد کشور باشند. کشور ما فرصت‌های خوبی در کشاورزی، معدن، شیلات و... دارد که مثل واگن‌های یک قطار، هر کدام می‌توانند به‌تنهایی این قطار را به حرکت بیاندازند.

وی ادامه داد:  دولت باید بتواند برنامه‌ای داشته باشد که با هر کدام از این ظرفیت‌ها به تنهایی کشور را اداره کند. یکی از این ظرفیت‌ها معدن است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در کارگروه معدن دولت سایه با جوانان متخصص به این نتیجه رسیدیم که می‌توان با اکتشاف و استخراج و مهم‌تر از این‌ها با ارزش افزوده مواد معدنی در داخل کشور، هم ارزآوری داشته باشد هم اشتغال ایجاد کند. هر میزان که برنامه‌ای برای ارزش افزوده داشته باشیم، هم ارزآوری بیشتر خواهیم داشت هم اشتغال‌زایی.

جلیلی گفت: دو بحث اصلی یعنی اشتغال و ارزآوری که مشکل کشور ماست که آن می‌توان از طریق ظرفیت معدن  تا حد زیادی حل کرد.

وی افزود:  برخی دوستان می‌گویند نمی‌شود. به نظر بنده اگر بگوییم نمی‌شود، به این معناست که عده‌ای نتوانستن خود را به کشور تسری می‌دهند. در بخش معدن می‌توان جهش ایجاد کرد نه فقط مشکل دو معدن را حل کرد، منتها باید برنامه داشته باشید. ما با بیش از ۲۴ صنف جلسه داشته‌ایم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در هشت سال گذشته از بسیاری از شهرک‌های صنعتی بازدید کردم و جلسات متعددی داشته‌ام. با 24 صنف جلسات مفصل داشته‌ایم. در این جلسات 16 مسئله مشترک مطرح شده که دغدغه همه این اصناف این بوده که مانعی مقابل کار آن‌هاست.

وی ادامه داد:  یکی از مهم‌ترین بحث‌ها که باعث شده شهرک‌های صنعتی نتوانند کار کنند، تأمین مالی است. اگر روزانه دو هزار میلیارد تومان خلق پول می‌شود، خب چگونه است کسانی که در کار تولید هستند مهم‌ترین مشکل‌شان در تولید، تأمین مالی است؟ این دو هزار میلیارد خلق پول کجا می‌رود؟ دست چه کسی می‌رسد؟ سوال اساس این است.

جلیلی گفت: یکی از مشکلاتی که سر راه صادرکنندگان وجود دارد، عدم ثبات در مقررات است. طبق بررسی که کرده‌ایم از سال 92 تا کنون بخش‌نامه‌های متعدد و متعارضی در فولاد، کاشی و سرامیک، پتروشیمی و... صادر شده است. این موضوع حتماً به تولید لطمه می‌زند.

وی افزود:  یکی دیگر از خواهش‌هایی که اصناف و تولیدکنندگان دارند این است که اگر بخشنامه‌ای می‌خواهید صادر کنید با ما مشورت کنید. اگر به حرف ما هم نمی‌خواهید گوش کنید، حداقل حرف ما را بشنوید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی دیگر از موارد مهم درباره شهرک‌های صنعتی، سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی است. «ماشین دولت» برای این است که اگر صنعتگر شما آن را می‌بیند، خوشحال شود که کار او را به جلو می‌برد نه اینکه نیاز داشته باشد ده‌ها مجوز بگیرد. 

وی افزود: در همین شهرک صنعتی عباس آباد که ما رفتیم، گفتند همه کارها را برای دریافت مجوز انجام داده‌ایم امّا در نهایت محیط زیست می‌گوید نمی‌شود. این‌ها را باید ساماندهی کرد، آن هم از ظرفیت دولت الکترونیک و اینکه به شکل هوشمند پیشاپیش به آن‌ها بگویید که چه اختیاراتی دارید و چگونه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

جلیلی خاطرنشان کرد:  موضوعات اقتصادی مطرح شد اما موضوع اصلی این جلسه نقش رئیس‌جمهور و هنر رئیس‌جمور در اداره کشور است.

وی گفت: سوال مهم این است که کسی که در این جایگاه قرار می‌گیرد، چگونه این بحث‌ها را به نتیجه می‌رساند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اولین سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر برنامه دارید، باید بگویید این برنام چه نتیجه‌ای خواهد داشت. باید از قبل مشخص کنید.

وی ادامه داد: هشت سال پیش در همینجا چیزهایی گفته شد؛ کدامش انجام شد؟ تحریم دو برابر و دلار چند برابر شد.

وی افزود:  وقتی درباره معدن سوال کردید و من گفتم که از طریق معدن، شغل ایجاد می‌کنیم، ما می‌توانیم دقیق بگوییم که در سال اول 100 هزار شغل ایجاد می‌کنیم در سال دوم 126 هزار، در سال سوم این تعداد و در سال چهارم 253 هزار شغل ایجاد می‌کنیم. امّا اینکه چگونه این کار را انجام می‌دهیم، در تلوبیون این‌ها را توضیح می‌دهیم و حاضر به مناظره درباره این نکات هستیم. همینجا از صداوسیما بابت ایجاد فرصت تلوبیون تشکر می‌کنم.

جلیلی تصریح کرد:  ما نیازمند رئیس‌جمهوری هستیم که با اقتدار بتواند کار را انجام دهد. اقتدار به معنای گفتند چند حرف تند نیست. اقتدار یعنی به‌موقع تصمیم بگیرید و اجرا کنید تا عملی بشود تا نتیجه‌ای که قول داده شده، شکل بگیرد.

وی ادامه داد:  مشکلی که وجود دارد این است که برخی از مشکلات همه‌اش ساختاری نیست. برخی مشکلات در فرهنگ سیاسی ما وجود دارد. اینجا نقش رئیس‌جمهور مهم است. متأسفانه برخی از این مشکلات هم به این جناح و آن جناح و این قوه و آن قوه، منحصر نیست،‌ فراتر از این‌هاست. رئیس‌جمهور باید این‌ها را برطرف کند.

وی افزود: رئیس‌جمهور باید فرهنگ سیاسی غلطی که حاکم است را کنار بگذارد. برخی از این مواردی که به فرهنگ غلط مربوط است را مثال می‌زنم؛ مثلاً اگر می‌گوییم کار باید به نتیجه برسد، با نمایش به نتیجه نمی‌رسد. به قول شهید حاج قاسم شما اگر آب را ول کنید اینطور نیست که به‌پای درخت برسد، باید آن را پیگیری کنید تا راهش را کج کند.

جلیلی بیان کرد: ماشین دولت را اگر می‌خواهید راه بیاندازید با بخش نامه نمی‌شود. به عنوان کسی که از پایین به‌عنوان کارشناس، معاون اداره کل، مدیرکل، معاون وزیر از بالا آمده‌ام، دیده‌ام موضوعی که در سیستم می‌آید چطور از مسیر خودش خارج می‌شود. اینجاست که از فضای مجازی، هوشمند و فوق هوشمند کردن دولت سخن می‌گوییم. باید بتوانید به‌خوبی از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

جلیلی گفت: یکی از موضوعات دیگری که در فرهنگ سیاسی مشکل ایجاد کرده و مانع کار است، بحث تعارفات سیاسی و جناحی و بعضاً سازمانی است که این‌ها را باید رفع کرد.

 

* مهرعلیزاده: نزدیک به ۵۰ درصد از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند

مهرعلیزاده

محسن مهرعلیزاده نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در اولین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری اظهار داشت: با توجه به اینکه بنده برنامه مدونی که از دو سال پیش بر روی آن کار کردند و برنامه نظری و اجرایی شامل همه راهکارها در همه زمینه ها در آن وجود دارد و سه پیوست هست که پیوسته های متفاوتی در خصوص اهداف کمی و کیفی آن آماده و امشب در سایت خود بارگذاری خواهم کرد به فرار مالیاتی نیز پرداخته شده است. 

وی ادامه داد: این که به هر دلیل از جمله شائبه مهندسی انتخابات با حذف تعدادی از افراد صالح در فرآیند انتخابات روبرو هستیم تا جایی که از کنار فرمایش رهبری معظم انقلاب در جایگاه ولایت فقیه مبنی بر لزوم جبران جفا و ظلمی که در برخی از آنها رفته است به راحتی عبور می‌کنند پرسش این است که این امر چگونه از سوی طراحان وضعیت موجود توجیه می شود؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: با توجه به اینکه بنده برنامه مدونی که از دو سال پیش بر روی آن کار کردند و برنامه نظری و اجرایی شامل همه راهکارها در همه زمینه ها در آن وجود دارد و سه پیوست هست که پیوسته های متفاوتی در خصوص اهداف کمی و کیفی آن آماده و امشب در سایت خود بارگذاری خواهم کرد به فرار مالیاتی نیز پرداخته شده است. 

مهرعلیزاده تصریح کرد: آیا حمایت از یک فرد خاص در دستور کار قرار گرفته است. هموطنان عزیز شما می دانید با وجود ظرفیت‌های فراوان و علی رغم تلاش های بسیاری که شده است ایران عزیز امروز مشکلات فراوانی دارد.

مهرعلیزاده گفت: اگر بخواهم فهرستی از مشکلات را در مقابل شما بیان کنم می توانم به دهها مورد اشاره کنم مشکلاتی که بعضاً رخنه در جان و مال زندگی روزمره مردم کرده و سال ها زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. 

وی خاطرنشان کرد: هموطنان شما با عزت و سربلندی تاریخی تان امروز روزگار سختی را می‌گذرانید و آمارها نشان می‌دهد نزدیک به ۵۰ درصد از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند و این زیبنده مردم شرافتمند ایران نیست ۱۷ میلیون سرپرست خانوار درامد ثابتی نداشته و در تامین زندگی به کمک های مستقیم معیشتی نیازمند هستند.

مهرعلیزاده افزود: سوالی که بنده از آقای رئیسی دارم این است که آقای رئیسی آیا جنابعالی حاضر هستید که خانواده خود را در جاده چالوس به دست یک راننده بدهید که مومن و متعهد است اما گواهینامه ندارد؟ هرگز آقای رئیسی شما که فقط از نظر کارهای کلاسیک و تحصیلات ۶ کلاس سواد دارید البته من سواد ندارم اما با این سواد نمی‌شود اقتصاد را اداره کرد.

مهرعلیزاده گفت: از آقای رئیسی سوال دارم که شما که در پاسخ به سوال‌ها چه راه حل هایی را برای رفع موانع تولید دارید؟ واقعا خودتان چقدر با مسئله تولید آشنایی دارید؟ ممکن است از چند کارشناس استفاده کنید و انسان حفظ کند و عنوان کند اما اینها به درد مردم نمی خورد. 

وی ادامه داد: ۴۲ سال از انقلاب گذشته و مردم مشکل تولید و صادرات دارند. بیش از ۷۰ درصد ظرفیت های تولیدی و معطل است. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: آقای رئیسی آیا شما خودتان می توانید بدون کمک و مشاورانتان ۲ سوال اقتصادی مطرح کنید و پاسخ بدهید. آقای رئیسی به کارخانه‌هایی اشاره کردن که هر سفر حداقل ۴۰ الی ۵۰ میلیارد تومان هزینه می شود و در آخر مصاحبه‌ای می شود که کارخانه ای را که بانک گرفته می شود و توقیف کرده و بر اساس حکم دادستان آزاد و ۱۰ الی ۱۵ نفر مشغول نی شود. چند عدد از آن کارخانه ها باز می شود ۲ الی ۳ تا یا بیشتر؟ آقای رئیسی چند عدد از این کارخانه ها بسته بودند و بسته شدند؟ اینهمه کارخانه ها له همین دلیل بسته شدند چه کسی آنها را بسته است؟ همان قاضی شما بسته است. بخش عمده مشکلات تولید در بخش قضا است. همان جا را مدیریت بفرمایید.

وی تصریح کرد: یکی از ارکان توسعه اقتصادی دادرسی عادلانه است. اگر دلتان برای اقتصاد سوخته است همین قوه قضائیه را که هنوز به شیوه قجری اداره می شود اصلاح کنید شما که از ۱۶ سالگی در دستگاه قضا بوده‌اید و هستید. 

مهرعلیزاده افزود: این مسئله درمورد شما عنوان می شود که آقای رئیسی سندروم پست بیقراری شدید دارند از دادستانی به آستان قدس شریف می‌برند و از آنجا به کانالتون ریاست جمهوری می‌روند و از آنجا به قوه قضاییه می‌روند و ریاست قوه قضاییه مجدداً برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد می شوید.

وی گفت: چه تضمینی وجود دارد که شما ریاست جمهوری را نیز به سودای مقام بالاتر رها نکنید مردم نگران هستند و نمی‌توانند به این موارد اعتنا کند.

مهرعلیزاده تصریح کرد: اینکه آقای زاکانی فرمودند شما انشا می نویسید خیر ما انشا ننوشته‌ایم حرف حق و دل است. ما اگر بخواهیم به این و آن تهمت بزنیم به راحتی می توانیم این کار را صورت دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: به نظرم یکی از مشکلاتی که در طول این چهل و دو سال با آن مواجه بودیم این بوده که هیچ وقت یک الگوی صحیح علمی تجربه شده توسعه به ویژه توسعه اقتصادی در کشور حاکم نبوده است. 

وی افزود: هر دولت وزیر و جمع اقتصادی در دولت های مختلف شکل گرفته است به فکر و ایده خود کارهایی را انجام داده است جمعی به نئولیبرالیستی و جمعی به سوسیالیستی اعتقاد داشته است و ملغمه‌ای از کارها صورت گرفته است. 

مهرعلیزاده تصریح کرد:  بنده دکترای اقتصادی خوانده‌ام و اقتصاد را مهندسی می کند و بنابراین به این نتیجه رسیدم که روشی به عنوان الگوی حکمرانی اقتصادی اجتماعی وجود دارد که اکنون در کشورهای اروپایی حاکم است.

وی ادامه داد: بنده در برنامه‌های خود و در کتاب خود مانع زدایی از تولید، تسهیل تولید، معافیت مالیاتی برای تولید، ارائه تسهیلات مالی، هدایت نقدینگی به سمت تولید و ایجاد کار، گردشگردی و ایجاد زمینه های مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی را به عنوان یک اصل قرار دادیم تا بتوانیم در آمد دولت را افزایش دهیم. 

مهرعیلزاده اظهار کرد: من یک مهندس مکانیک هستم و از ۲۵ سالگی از کف کارخانه آجر فعالیتم را آغاز کرده‌اند برنامه‌ریز بودم تولید کرده‌ام و معاون صنایع سنگین بودند و کیش را از صفر به عنوان منطقه آزاد طراحی و ایجاد کرده‌ام و در دو استان بزرگ خراسان و اصفهان مسئولیت داشته‌ام.

وی گفت:  انجام طرح‌های بزرگ اقتصادی چه اینکه دولت بخواهد سرمایه‌گذاری کند یا مردم، نیاز به پول و سرمایه‌گذاری دارد و سرمایه یا باید از داخل تهیه شود یا خارج. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: وضعیت در داخل کشور به لحاظ ساختار بودجه مشخص است و ما هر سال با شاهد کسری بودجه مواجه هستیم و امسال هم از هزار و ۲۸۰ هزار میلیارد تومان بودجه سال ۱۴۰۰ نزدیک ۵۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم. بنابراین بیش از ۹۰ درصد بودجه در مسیر اجرا و جاری هزینه می شود و کمتر از ۱۰ درصد در مسیر عمران و سرمایه گذاری است. 

وی ادامه داد:  اصولاً دولت نباید سرمایه گذاری کند بلکه باید راه را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هموار کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود:  برای اینکه پول وارد کشور شود باید بتوانیم راه های خاصی را باز کنیم بنابراین نخستین اقدام امنیت سرمایه گذاری است یعنی سرمایه گذاری اطمینان کند و مزاحم نداشته باشد. 

وی گفت: سرمایه فرار است اصطلاحی است که وقتی شما یک گنجشک سنگی را پرتاب می کنید همه گنجشک ها از روی آن درخت پرواز می‌کند. 

وی افزود:  روان بودن کار، نبود فساد و رانت، نداشتن تنش در سطح بین‌المللی و داخل و رفاقت و نداشتن تنش با همسایه ها یکی از شروط اصلی کار برای سرمایه گذاری است.

مهرعلیزاده تصریح کرد: بنده زمانی که استاندار اصفهان بودم و مسئول ستاد رفع موانع تولید بودم در جهت مانع‌زدایی کار می کردیم و می‌خواستیم در چارچوب قوانینی مشکل سرمایه گذار را حل کنیم اما یک نفر در بیرون از این قضیه خوشش نمی آمد. یادداشتی قوه قضاییه می‌نوشت که حقوق بیت المال رعایت نشده است بنابراین این کار را تعطیل می کردند و یک الی دو سال در دست بررسی قرار می گرفت.

وی بیان داشت:  تغییر کاربری یا برای ایجاد صنایع بوده یا برای ایجاد و احداث ساختمان ها و مراکز مسکونی صورت می گیرد که با توجه به اینکه هر کدام از آنها در جاهای متفاوتی تصمیم‌گیری می‌شود باید تصمیمات متفاوت آن بخش را در نظر بگیریم. 

وی گفت: متاسفانه محیط زیست ما اکنون بسیار در خطر است و یکی از دلایل عمده این موضوع این است که با تشکیل شوراهای اسلامی در مراکز روستاها و معین نبودن دقیق اختیارات آنها در مقایسه با اختیاراتی که سایر ارگان‌ها در ارتباط با مسئله زمین و شهرداری‌ها دارند سبب شده اعمال نفوذ هایی در مناطق صورت گیرد و این تغییر کاربری ها فراتر از آنچه که قانون اجازه می‌دهد صورت بپذیرد. 

مهرعلیزاده افزود:  در مورد مسئله صنایع نیز معمولاً نظامی که ما در بودجه نویسی و تدوین بودجه مشخص کرده‌ایم؛ علی القاعده یک راه آینده نگرانه و عمیق در طراحی وجود دارد اما وقتی در عمل در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد منطقه‌گرایی و نگاه ویژه نماینده‌ها به حوزه مدیریتی خود سبب می‌شود که فشارهای زیادی در ایجاد صنایع از سوی نمایندگان صورت گیرد. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: یکی از راه‌های اساسی تقویت سازمان محیط زیست است و بگذاریم نهادهای عمومی ناظر بر محیط زیست وارد شوند و وظایف خود را صورت دهند. 

مهرعلیزاده گفت:  متاسفیم که در چند سال گذشته برای عده‌ای تحت عنوان محیط زیستی ها ایجاد مشکل کردند. معاون جوانی در محیط زیست آمد و فعالیت کرد اما به آقای کاوه مدنی انگ جاسوس و غیره زدند.

مهرعلیزاده گفت: مردم ایران آمارهای اقتصادی و شاخص های سیاسی اجتماعی و حافظه تاریخی شما گواه این است که در این کشور تولید دولتی بر سر کار بود که توانست با حرکت آرام و منطقی و عقلایی و به دور از هیجانات و نوسانات شرایط کشور را به نحوی مناسب در جهت توسعه حرکت دهد. آن دولت، دولت اصلاحات سید محمد خاتمی بود. 

وی گفت: در آن دوران ما شاهد رشد اقتصادی ۵،۷ درصدد بودیم. تقویت و ارزش پول ملی کاهش تورم از ۵۰ درصد به تک رقمی توسعه نهادهای تاثیرگذار اجتماعی تنش‌زدایی گسترده با دنیا و روابط بین‌المللی موثر امیدآفرینی بین جوانان و دانشجویان و زنان بودیم. 

وی ادامه داد:  مردم عزیز ما ۱۶ سال است در مسیری قرار داریم که تعادل کشور برای تمرکز و حرکت ایران برای حل مشکلات از بین رفته است و مسائل سیاسی در صدر و مشکلات مردم در ذیل قرار گرفته است. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود:  کوچکترین مسئله اجتماعی در کشور ظرفیت تبدیل به یک بحران بزرگ و پیدا نموده است و هنوز بعد از ۴۲ سال تلاش برق قطع می شود بحران کم آبی به وجود آمده و با تورم‌های افسار گسیخته و منابع کم معیشت بخشی از جامعه در خطر قرار گرفته است. چرا؟ 

مهرعلیزاده گفت:  امروز مردم ناراضی هستند. مردم از مدیران ناراضی هستند یا ساختارها چرا مشکلات تمام نمی‌شود چرا نمی‌توانند تحصیل کرده های داخل و خارج مشکلات کشور را حل کند پاسخ ساده است چون به آنها اجازه داده نمی‌شود همین رویکرد در سیستم اجرایی کشور نیز حاکم شده است. چون جوانگرایی نشده و از متخصصین و دانش‌آموختگان در بدنه اجرایی کشور جدی گرفته نمی‌شود و همین سبب شده امروز کشور با بیش از ۵۰ بحران مواجه شود و برای حل مشکلات اجماع وجود ندارد و تلویزیون‌های مسئولین به جای گفتگو با امیدآفرینی محلی برای دعوا شده است.

وی گفت:  من برای اجماع سازی و اقناع‌سازی به جای اینکه آزادی مردم سلب شود، آمده‌ام. 

مهرعلیزاده افزود:  من از تشکیل دولت سوم اصلاحات یعنی دولت زندگی با شما سخن می گویم؛ زندگی در مقابل مرگ، جنگ فقر و تهدید و ناامیدی بنابراین بیایید شرایط زندگی خوب را فراهم کنید زندگی بر حسب آنچه که شایسته آن هستیم یعنی زندگی برازنده ایرانی. 

وی افزود: من می خواهم با مدیریت منطقی برنامه محور و عملگرایانه بر اساس علم روز دنیا دولتی اقتصاد محور تولید گرا و کارآفرین با سیاست های رفاهی و مناسب در حوزه کار مسکن یارانه و در حمایت از جوانان ایجاد کنم.

 

* قاضی زاده هاشمی: کاش رئیس بانک مرکزی ما خود را مسئول حفظ ریال بداند نه دلار/ شاهد یک مافیای بزرگ در هم تنیده واردات هستیم

قاضی زاده هاشمی

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، عصر امروز در نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:  وقتی که ما از حفاظت از ارزش پول ملی صحبت می‌کنیم آن طرف سکه کنترل تورم است. ما اگر بتوانیم تورم را در جامعه به عنوان ام المصائب کنترل کنیم پول ملی را هم می‌توانیم حفظ کنیم.

وی ادامه داد:  متاسفانه در کشور ما مسئولان مربوطه به جای اینکه مسؤول حفاظت از ارزش پول ملی باشند مسئول حفاظت از ارز خارجی شده اند. یعنی هنر ما  این است که اگر بخواهیم مشخصات و یا وجهه صحیحی را از حکمرانی پول ملی تعریف کنیم این است که مسئول مشخصی در کشور ندارد و آن مسئولانی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم وظیفه پاسخگویی دارند مسئولیت خود را به گردن دیگران می‌اندازند. 

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه ای کاش رئیس بانک مرکزی ما خود را مسئول حفظ ریال بداند تا دلار، بیان کرد:  ما یک بسته مفصلی در دولت سلام تهیه کردیم که 213 پروژه است که 51 پروژه آن مستقیما به مساله کنترل قیمت ها و تورم برمی‌گردد. 

وی گفت: وقتی از تورم صحبت می‌کنیم یعنی از نقدینگی و پول پرقدرتی که وارد بازار می‌شود حرف می‌زنیم؛ لذا از اصلاحات تغییر ساختاری بانک مرکزی باید صحبت کنیم همچنین از اصلاحات ساختار بودجه‌ای باید صحبت کنیم. 

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: بخش عمده ای از کسری بودجه کشور را متاسفانه با خلق پول در حال تامین هستیم و تورم یک مالیات دائمی از سمت مردم پابرهنه به سمت دولت و به سمت طبقه مرفه می‌رود و این در طی 100 سال گذشته مرتبا ادامه داشته است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: وقتی از تورم و حفظ ارزش پول ملی صحبت می‌کنیم از گسترش تولید و هدایت نقدینگی به سمت تولید حرف می‌زنیم و وقتی از تورم سخن می‌گوییم از کنترل قیمت ها در سطح بازار حرف می‌ زنیم.

قاضی زاده هاشمی گفت: انتظار مردم این است که وقتی که تا خرخره در مشکلات هستند، کاندیداها برای مشکلات امروزشان و آینده فرزندانشان بگویند که چه برنامه‌هایی دارند؟

وی ادامه داد:  اینکه بحث و مناظره اقتصادی به انحراف برده می‌شود،  نشان‌دهنده این است که برخی از دوستان احتمالاً همینطور که در این سالها برنامه‌ای برای اداره کشور نداشتند الان هم ندارند و با ایجاد دو قطبی های کاذب، تهمت و افترا و با بکار بردن کاندیدای پوششی می‌خواهند برنامه‌ خود را نشان دهند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: موانع تولید بودجه ساختاری، عدم بازگشت بدهی‌ها و بدهکاران بانکی، مالیات و مواردی از این قبیل جزو مواردی هستند که سال‌ها روی آن کار کرده‌ام و می‌توانم با آنها بپردازم.

وی ادامه داد: مسئله ما مدیریت است اما آن چه که مهمتر از مدیریت است وجود ساختارها و ساز و کارهای نادرست است، زیرا وقتی می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم ابتدا باید سراغ به اصلاح ساخت و سازها و موارد استضعاف‌گر بروی.

وی افزود: در این هشت سال گذشته نقدینگی که تولید شده است به ازای سرانه هر نفر ۴۰۰ میلیون تومان به هر نفر می‌رسد اما توزیع آن وام بانکی است چرا که نرخ سود تسهیلات زیر نرخ تورم است یعنی ما عملاً به کسی دارایی می‌دهیم و عملاً تورم این انگیزه را به او می‌دهد که هیچ وقت بدهی خود را صاف نکند چرا که هرچه بیشتر این پول را نگه دارد ارزش دارایی و افزایش پیدا می‌کند.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: ۶۵ درصد منابع بانکی به دهک اول داده شده است و ۳۵ درصد به مابقی داده شده است. ۷۰ درصد این مقدار به تهران داده شده است و مابقی به ۲۵ استان داده شده است؛ وقتی ما منابع را این گونه تقسیم می کنیم باید بشاگرد و مشکلات جنوب و خوزستان از آن دربیاید و خانه ۵۰۰ میلیون تومانی به خانه ۵ میلیارد تومانی تبدیل شود و این منابع تبدیل به آپارتمان شود؛ چرا که نحوه توزیع مشکل دارد.

وی ادامه داد: اگر این ساختار را حفظ کنیم و مدیران عوض شوند تفاوتی نمی‌کند، مثلا اینکه یک مدیریت جریان اصولگرا جای یک مدیر اصلاح‌طلب بنشیند تفاوتی ندارد اگر می‌خواهیم مشکلات اقتصادی واقعا حل شود باید ساختار را اصلاح کنیم.

وی تاکید کرد: روش اداره کشور یک روش فرسوده و ۱۰۰ ساله است که باید اصلاح نهادی شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: انقلاب اسلامی که آمد و حضرت امام(ره) یکسری نهاد انقلابی ایجاد کرد اما معماری سازمانی دستگاه‌های مختلف با انقلاب تغییر پیدا کرد و اکنون هم فرسوده و مانع شده است.

وی تاکید کرد:  در حال حاضر مسئله این است که زانوی دولت بر گردن مردم است و کاری که باید دولت انجام شود، این است که دولت آینده زانوی خود را از روی گردن مردم بر دارد؛ دولت وظیفه دارد حقوق مردم را از دولت استیفا کند نه استیفای حقوق دولت از مردم! مانند کاری که در بورس و بانک و مالیات انجام می‌شود.

قاضی زاده هاشمی گفت:  ما یک نظام تحولی تهیه کردیم برای اینکه مجموعه اکوسیستم کشور اصلاح شود و معتقدیم باید دگردیسی اتفاق بیفتد تا مشکلات حل شود دیگر با پروژه و برنامه مسائل حل نمی‌شود اما این را گام بندی کردیم و ۲۰ راهکار ارائه دادیم.

وی بیان کرد: یکی از مسائل اصلی ما بحث تورم و گرانی است، ما طراحی کردیم که در عرض چهار سال تورم و تنها تک رقمی شود بلکه به زیر ۵ درصد برسد.

قاضی زاده هاشمی گفت:  ما طراحی کردیم تا مسئله اشتغال و ازدواج جوانان برطرف شود؛ وزارت خانواده ایجاد خواهیم کرد و برای آن صندوق اعتبار خانواده هم پیش‌بینی کردیم که پشتیبان آن باشد.

وی بیان کرد: ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای زوج‌های جوان به منظور ازدواج، خرید جهیزیه و مسئله مسکن اشتغال در نظر گرفتیم تا بتواند حمایت و کمک کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما اکنون عددی نزدیک به ۷ میلیون نفر بیکار یا با شغل ناقص داریم اما نرخ بیکاری را از این مبلغ پشتیبانی می‌کنیم تا بتوانیم در درجه اول حداقل ۴ تا ۵ میلیون نفر  بتوانند حداقل معیشت خود را برخوردار می شوند همچنین در بسته مسائل اقتصادی به دنبال حل و فصل مسئله بورس هستیم.

وی ادامه داد: بورس یک مسئله جدی مزمن و ساختاری دارد که مسئله ساختاری آن در مجلس در حال اصلاح است؛ مسئله حاد آن هم با سه دستورالعمل که در ۳- ۴ روز اول دولت اتفاق خواهد افتاد به سمت بهبود بازار سرمایه و رشد ارتقای بازار سرمایه خواهیم رفت اما به طور کلی روی بسته هزینه خانوار ایستاده ایم که شامل خوراک و بسته های ۳۰۰ هزار تومانی است؛ هزینه حمل و نقل و درمان و همه موارد را هزینه درمان را هم تامین کرده‌ایم.

قاضی زاده هاشمی گفت:  متاسفانه در حال حاضر شاهد یک مافیای بزرگ در هم تنیده واردات هستیم که با برخورداری از نهادهای مختلف به دریافت مجوز رانت دریافت ارز ارزان‌قیمت، رانت انحصار واردات و امثال اینها در حال تهدید تولید هستند.

وی افزود: دولت مسئول و خوب باید هدف اصلی و اولیه‌اش این باشد که از تولید داخلی و اشتغال داخلی حمایت کند؛ مکانیزم های مختلفی هم برای این وجود دارد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود:  مکانیسم تعرفه‌گذاری را قانونگذار در اختیار دولت گذشته است اما به طور عملی راه های مختلفی به وجود آمده که در اجرا، واردات کار خود را انجام می‌دهد و تولید را تهدید می‌کند که یک مسیر آن قاچاق است که شامل قاچاق از مبادی رسمی و مناطق آزاد و ویژه اتفاق می‌افتد.

وی اظهار داشت:  یک راه هم این است که ما قیمت ارزان را در مقابل تولید داخلی در اختیار وارد‌کننده قرار می‌دهیم یعنی از یک طرف ما نیاز به تولید برنج داریم اما همزمان در فصل تولید برنج، برنج کار ما تازه محصول خود را آماده کرده در حالیکه اجازه  واردات زیادی از برنج به کشور را می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد:  دولت مسئول از یک طرف نباید بازار را دچار کمبود کالا کند و از یک طرف باید از واردات برای تعادل بازار استفاده کنند اما باید محور حرکت دولت صادرات محور باشد از یک طرف هم نباید بگذارد که تولید و اشتغال داخلی دچار مشکل شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مسئله ای که اکنون برای مدیریت داریم مدیریت زنجیره تولید است، اما چون به صورت مجزا بخش‌های مختلف اقتصادی خودشان تامین منابع مالی می‌کنند مسائلی به وجود می‌آید.

وی ادامه داد:  ما طراحی کردیم که تولید ارز را در کشور به مدیران بزرگ زنجیره‌ای تامین بسپاریم که از تامین ماده اولیه یا از طریق معادن، تولید بذر یا واردات اتفاق می‌افتد تا سفره مردم و مصرف مردم کشاورزی یا صادرات یک مجموعه مدیریت کند. با آن مجموعه در مقابل دولت مرکزی و اختیاراتی که به آن می شود باید پاسخگو باشد.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد:  در حال حاضر مجوزهای صادر شده برای واردات و تولید وجود دارد اما همان صاحب مجوز یک بخشی از کاغذ را انجام می‌دهد و نمونه بارز آن مسئله سیگار است.

قاضی زاده هاشمی گفت: وقتی میگوییم ساختارها اضافه کرد هستند و منابع مالی را درست توزیع نمی‌کنند نتیجه آن مهاجرت گسترده روستاییان و از بین رفتن مشاغل کشاورزی می شود.

وی ادامه داد:  ۶۰ سال پیش آمریکایی‌ها طراحی تحت عنوان «اصلاحات ارضی» برای پیاده کردند بنابراین باعث شد که سطح رفاه اجتماعی در شهرها افزایش پیدا کند و شغل و درآمد های شغلی بالا برود لذا تمایل به مهاجرت سریع شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد:  در حال حاضر یکی از سریعترین جابجایی‌های جمعیت از روستا به شهر را داریم؛ در طی ۵۰ سال گذشته ترکیب جمعیتی ۷۰ به ۳۰ برعکس شده است یعنی ۸۰ -۲۰ شده از ۸۰ درصد شهری و ۲۰ درصد روستایی شده است، عمدتا این مسئله با توزیع نامناسب منابع است.

وی گفت:  در حال حاضر بین کشورهای دنیا بیشترین مالیات‌های تولید را داریم و دهک‌های پایین‌تر در بند هستند یعنی اصلاً توانایی پرداخت مالیات را ندارند.

قاضی زاده هاشمی افزود:  اکنون جوانان روستایی علاقه‌ای به ماندن در روستاها را ندارند برای اینکه درآمد کافی برای زندگی شان ندارند و آن رفاه موجود در شهر را ندارند.

وی بیان کرد: اگر منابع به را به گونه‌ای توزیع کنیم که بیشترین سرمایه گذاری‌ها در روستاها انجام شود و منابع بانک‌ها به آنجا منتقل شود و همچنین  بومی گزینی و استخدام و بکارگیری نیروی انسانی انجام شود و اشتغال مولد باشد اختیارات کافی هم باشد مشکلات حل خواهد شد؛ یعنی ما شبکه توزیع اختیارات را به گونه ای انجام دهیم که هر شهرستانی برای خود پایتختی باشد و مجموعه منابع بودجه او در اختیارش باشد و فرماندار بتواند آن را مدیریت کنند و مردم هم بتوانند بر آن نظارت داشته باشند.

وی افزود: ما برای جوانان آرمان‌های بلندی داریم و دلمان می‌خواهد تحولات عمیقی اتفاق بیفتد.

قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: مردم از ما سوال می‌کنند که چرا هر انتخاباتی می‌گذرد حرف‌ها تکرار می شود، مشکل گرانی بیکاری معیشت مردم مرغ و تخم‌مرغ به این سادگی چرا که نمی‌شود؟ حقیقتاً ما با جمعی از دوستانمان سه سال است که بعد از بیانیه گام دوم انقلاب به این جمع‌بندی رسیدیم که نحوه اداره کشور مشکلاتی دارد که مشکلات قدیمی و زیرساختی است.

وی گفت:  بنده یک پزشک جراح هستم با یک بیمار مزمن و خطرناک را با مّسکن درمان نمی‌کنیم وقتی یک سرطانی راه تنفسی بیمار را گرفت نیاز به جراحی دارد.

وی ادامه داد:  در دولت سلام آمده‌ایم و  ۱۹ برنامه اجرایی دقیق آغاز کردیم و پروژه‌های اجرایی آن را آماده‌ کرده‌ایم اما بالاتر از این حرفهاست نیاز است که رویکردها و نگاه‌ها را تغییر دهیم و نگاه‌ها به مردم تغییر یابد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد:  دولت سلام آمده که حاکمیت مردم را تغییر دهد و مردم سالاری را نهادینه کند؛ قانون اساسی ما قائل به حاکمیت مردم است لذا دولت باید به مردم پاسخگو باشد و مردم بر آن نظارت داشته باشند، جایی که خطا می کنند بتوانند با او برخورد کنند اما سطح نگاه ما به مردم این است که یک رای به ما بدهند و بروند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: وقتی ما سراغ مسئله سربازی می‌رویم به خاطر این است که این مانعی برای شرکتهای استارتاپی می‌شود، وقتی به سراغ مدیریت غلط می‌رویم چرا که در مدیریت دولتی دچار مشکلاتی هستیم و می‌بینیم که همه مردم گرفتار آن هستند.

وی بیان داشت:  تلاش ما باید به این سمت برود که ما مسائل ۵۰ ساله و صد ساله را حل و فصل کنیم.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه نقدینگی ۷۰ هزار برابر شده است؛ تصریح کرد: چه کسی عامل خلق این نقدینگی است؟ آیا این نقدینگی مربوط به خارج از کشور ماست یا ساختارهای معیوب ما در بودجه و نظامی و برنامه‌ریزی و یا ساختار بانکی چنین حوادثی را ایجاد کرده است؟ متاسفانه ما دنبال ایجاد ساختارهای مولد فقر هستیم در انحصار و تبعیض یک انحصار رانتی ایجاد شده است یعنی یک انحصار و فوق العاده ایجاد شده که یک طبقه مرفه را درست می‌کند که کنار منافع دولت قرار گرفته است.

وی گفت: وقتی صحبت از خصوصی‌سازی که می کنیم، این اختصاصی سازی می‌شود یعنی از این دولت به جیب دیگر دولت می‌رود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: اگر منابع کشور را بخواهیم بین مردم تقسیم کنیم منابع طبیعی کشور به هر نفر ماهی سه میلیون تومان می‌رسد، باید سوال کرد این منابع به کجا رفته است؟

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها