موج
کدخبر : ۳۷۱۷۳۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-371738

پنجمین محموله واکسن اسپوتنیک وی امروز (پنجشنبه) ۱۲ فروردین ماه با پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به تهران ارسال شد.

به گزارش خبرگزاری موج، پنجمین محموله واکسن اسپوتنیک وی به تعداد ۱۰۰ هزار دوز روز گذشته برای ارسال به ایران تحویل نماینده سفارت شد و امروز (پنجشنبه) ۱۲ فروردین ماه با پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به تهران ارسال شد.

بدین ترتیب تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی به ایران تحویل داده شده است. برای قرارداد اول که میان وزارت بهداشت ایران و صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه منعقد شده قرار است در مجموع ۲ میلیون دوز واکسن به ایران تحویل شود.

گفتنی است؛ واکسیناسیون شهروندان ایران برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ با واردات ۲۰ هزار دوز واکسن "اسپوتنیک وی" از روسیه ۲۱ بهمن سال ۹۹ آغاز شد.

اسپوتنیک وی نخستین واکسن ضدکرونای روسیه است که توسط مرکز ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت این کشور در مسکو ساخته شده است و حرف وی (v) پس از اسپوتنیک همان حرف اول کلمه انگلیسی victory (ویکتوری) به معنای پیروزی است.

واکسن اسپوتنیک وی در ماه اوت سال ۲۰۲۰ (مرداد سالجاری) در این کشور تایید شد و صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه دست اندر کار تامین مالی طرح تولید این واکسن، آن را با موسسه ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه تولید کرده است.

صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه از ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر امسال) با کشورهای مختلف برای عرضه و بویژه تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی مذاکره می‌کند و محموله هایی از این واکسن به چند کشور نیز ارسال شده است.  

این واکسن تاکنون در ۵۵ کشور به ثبت رسیده است.

شش روز گذشته هم چهارمین محموله از این واکسن شامل صد هزار دوز وارد کشور شده بود. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها