موج
کدخبر : ۳۶۸۲۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-368283

قالیباف در واکنش به انتقاد نمایندگان از اظهارات صباغیان:

رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتقاد نمایندگان مجلس به اظهارات نماینده بافق از آنها خواست تا اجازه دهند صدای مخالف شنیده شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج،  محمدرضا صباغیان بافقی در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی ، با استناد به مواد (11) و (16) آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: آیین‌نامه داخلی می‌گوید پیشنهاد نمایندگان باید در صحن علنی مطرح شود اما هیأت رئیسه عنوان کرده است که برای بیان هر پیشنهاد باید درخواست کتبی ارائه شود که این کار با ذلت و خواری و التماس باید صورت گیرد.

نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین در حوزه اخطار نیز گفته‌اید که بیان اخطار مبنای آیین‌نامه‌ای ندارد و حالا امروز 4 پیشنهاد بنده در یکی از بندهای لایحه بودجه توسط  هیأت رئیسه حذف شده است.

وی تأکید کرد: سال اول یا بار اول نیست که مجلس بودجه تصویب می‌کند و اگر شاهد چنین رویه‌ای هستیم ناشی از سوء مدیریت رئیس مجلس است. اینجا مجلس است، پادگان نظامی نیست و ما نمایندگان مجلس هستیم، شما (رئیس مجلس) مجری هستید، نماینده برتر نیستید؛ از این رو می‌خواهیم طبق آیین‌نامه داخلی عمل کنید، مشکل مجلس همین است.

صباغیان اظهار داشت: جنابعالی یک حزب تشکیل داده‌اید، یک فراکسیون درست کرده‌اید و نمی‌گذارید دیگران حرف بزنند، اجرای دقیق آیین‌نامه حق ما است، فردا هم این موضوع گریبان سایر نمایندگان را می‌گیرد. چرا نمی‌گذارید حرف بزنم؛ حق همه نمایندگان است که نظر خود را بگویند، بنده هیچ توهینی نمی‌کنم.

این نماینده مردم  در مجلس یازدهم بیان کرد: ببینید چه وضعی پیش آورده‌اید، حتی نمی‌توانیم صحبت کنیم، تنها به تعدادی از نمایندگان اجازه صحبت می‌دهید، حتی نمی‌توانیم بر اساس آیین‌نامه پیشنهادی ارائه کنیم، ما از رئیس مجلس هیچ انتظاری نداریم جز اجرای دقیق آیین‌نامه داخلی، اگر مشکل تعداد زیاد پیشنهادها است نباید آنها را حذف کنید بلکه می‌توانید از ما خواهش کنید، تدبیر کنید یا جلسه غیرعلنی بگذارید.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس  تأکید کرد: بار اول و سال اول نیست که قانون بودجه تصویب می‌شود خواهش می‌کنیم قانون را رعایت کنید.

قالیباف: اجازه دهید حرف مخالف شنیده شود

 محمدباقر قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده مجلس گفت: به هر حال آقای صباغیان صحبت‌‌هایی داشته که البته اشکالاتی به حرف ایشان وارد است، ایشان بر اساس آیین‌نامه داخلی صحبت نکرده است اما اجازه دهید حرف مخالف شنیده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: عکس‌العمل مجلس به حرف ایشان کافی است و بنده اعتراض و یا استناد به ماده (75) آیین‌نامه داخلی ندارم و صحبتی نمی‌کنم.

*آزادی خواه:درست نیست عده‌ای  رسماً برای ضد انقلاب سوژه درست کنند

در نشست امروز همچنین، احد آزادی خواه در تذکری با استناد به ماده (20) آیین‌نامه داخلی مجلس با انتقاد از اظهارات صباغیان بافقی گفت: کسی حق ندارد بگوید که من نسبت به سایرین نماینده‌تر هستم زیرا همه اختیار دارند و می‌توانند نسبت به مسائل اظهارنظر کنند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مطابق ماده (20)آیین‌نامه داخلی مجلس رئیس قوه مقننه وظایف هفت‌گانه مشخصی دارد که باید انها را اجرایی کند.  

وی با اشاره به اینکه آقای صباغیان نماینده فعال و متدینی است، افزود: اما همه ما باید بدانیم امروزه از سوی افراد مختلفی مجلس شورای اسلامی مورد حمله قرار می‌گیرد، مجلس شورای اسلامی از سوی رهبر انقلاب به عنوان مجلس انقلابی نامگذاری شد و این در حالی است  که برخی تلاش می‌کنند برخلاف نظر ایشان مجلس را جلوه دهند.

آزادی‌خواه گفت: مجلس انقلابی با تصویب قانون اقدام راهبردی در مقابل تحریم‌های ظالمانه لرزه بر تن دشمنان و استکبار ایجاد کرد و دولت نیز مجبور به پذیرش اجرای این قانون شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: مجلس یازدهم برای مردم جان می‌دهد لذا نباید صداهایی از این مجلس بیرون رود که سبب آسیب شود؛ اینکه گفته شود مجلس شبیه پادگان است، درست نیست.

وی با اشاره به اینکه مجلس انقلابی مدال نوکری مردم را بر گردن دارد که این امر نشان می‌دهد این مجلس شبیه پادگان نظامی نیست، افزود: اینکه عده‌ای در هر مقامی صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند و اظهارنظر نادرست دارند، اقدام ناصحیحی است زیرا رسماً برای ضد انقلاب سوژه درست می‌کند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: همگان شاهد هستند نمایندگان از ساعت 7 صبح در مجلس شورای اسلامی حاضر می‌شوند و 10 شب به خانه‌هایشان می‌روند و برای انجام وظایفشان هیچ منتی بر سر مردم ندارند؛ بدون شک از حسن مدیریت آقای قالیباف تشکر می‌کنیم و انتظار می رود وظایف محوله برای اداره مجلس به خوبی انجام شود.

وی خطاب به قالیباف گفت: این مجلس به ریاست شما رای داد و حالا می گوییم «در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن/شرط اول قدم آن است که مجنون باشی» و از رای خود بر نمی گردیم و حمایت می کنیم. 

*میرمحمدی: افرادی علیه مجلس صحبت می‌کنند که بیشترین تریبون را در اختیار داشتند

سیدجلیل میرمحمدی میبدی در نشست علنی امروز مجلس در اخطار آیین‌نامه گفت: از بیگانگان ننالم که هر چه با من کرد آشنا کرد؛ بنده عذرخواهی می‌کنم به دلیل توهین و تهمتی که به ریاست مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی شد. از روز اول شکل‌گیری مجلس به فرمایش مقام معظم رهبری و مدال افتخار مجلس انقلابی تهمت‌ها و حاشیه‌ها علیه مجلس شکل گرفت و به هر طریقی که توانستند علیه مجلس استفاده کردند.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باورمان نمی‌شد که خودمان به خلاف و به شکل تهمت علیه مجلس صحبت کنیم، بنده از نمایندگان سوال می‌کنم اگر بخواهیم چند نماینده شاخص که بیشترین تذکر، بیشترین طرح‌ها و بیشترین تریبون را در اختیار دارند را نام ببرند، از آقای صباغیان نام نمی‌برند؟

وی با انتقاد از صحبت‌های آقای صباغیان در خصوص وجود مجلس پادگانی گفت: افرادی چنین صحبتی می‌کنند  که بیشترین تریبون را در اختیار داشته و بیشترین تذکر را داده‌‌اند؛ از این رو صمیمانه از رئیس مجلس عذرخواهی می‌کنم.

میرمحمدی افزود: اینکه می‌فرمایند در مجلس نماینده‌تر نداریم، سوال من این است اگر رئیس مجلس به وظایف خودش عمل کند، نماینده‌تر می‌شود. این چه حرفی است که می‌زنید؛ وظایف زیادی بر عهده هیأت رئیسه است البته به نحوی هم این مجلس انقلابی پادگان است و آن اینکه همه ما سرباز نظام هستیم و به سرباز بودنمان افتخار می‌کنیم. بنده مجدداً از رئیس مجلس به خاطر توهین‌هایی که به ایشان شد، عذرخواهی می‌کنم.

*سلیمی: هیات رئیسه با جان و دل انتقادات را می پذیرد

علیرضا سلیمی در این نشست در جریان بررسی بخش پیشنهادات هزینه‌ای الحاقی به تبصره 6 ماده واحده لایحه بودجه سال 1400 در رابطه با ارائه گزارش سازمان امور مالیاتی به دیوان محاسبات هر سه ما یکبار، گفت: این پیشنهاد بسیار خوبی است، اینکه به دیوان محاسبات به صورت فصلی گزارش دهند، ضرر و اشکالی متوجه کشور نمی شود. البته گزارش ندادن منشأ آسیب و فساد است.

وی افزود: ما اگر این گزارشات را به صورت فصلی داشتیم، برخی از اتفاقاتی که امروز در کشور افتاده است، نمی افتد. قانون برنامه ماده 93 آن می گوید دولت مکلف است که از ابتدا اجرای قانون برنامه در قالب بودجه سنواتی سهم خودش را در تامین بودجه سازمان صداوسیما 7 دهم درصد بودجه عمومی لحاظ کند. سوال؛ اگر ما گزارشی داشتیم، آیا دولت به این تکلیف خود عمل می کرد یا نه؟ در زمان تصویب کارت سوخت و بعد از آن به صورت عجیب و غریبی آن حذف شد، 150 هزار میلیارد تومان به کشور آسیب وارد شد. اگر ما گزارش هایی داشتیم، دچار این رویه نمی شدیم.

وی با اشاره به حوادث آبان 98 و خساراتی که به کشور وارد شد، ادامه داد: اگر ما گزارش هایی از این موضوع داشتیم، شاید برخی از اتفاقات نمی افتاد. اگر گزارش هایی داشتیم مسکن مهر 6 سال متوقف نمی شد و بعد از آن برخی که امروز باید پاسخ مردم را بدهند، مدعی هم هستند و یقه ملت را هم بگیرند.

عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: اگر گزارش هایی داشتیم، نزدیک 70 درصد بودجه انحراف نداشت و برخی هم تماشاچی نبودند در مقابل انحراف 70 درصدی بودجه. اگر گزارش داشتیم، اجازه نمی دادیم و ارتباطات برخی افراد برملا می شد. به نظر می رسد این گزارش امر پسندیده ای است و پیشنهاد بسیار خوبی است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با اشاره به مجلس یازدهم تاکید کرد: مجلس چشم و گوش مردم است ، در مجلس فعلی آزادترین اظهارات انجام می شود، تریبون مجلس برای همه باز است، چه کسی در مجلس قصد صحبت داشته و تریبون از آن گرفته شده است؟ از این آزادتر، آزادترین مجلس در نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد. البته همه می دانیم مجلس یازدهم قبل از اینکه آغاز شود، مورد هجمه بود.

سلیمی مطرح کرد: از 3 اسفند 98 تخریب مجلس فعلی به صورت سازماندهی شده شروع شد و خبرسازی های جعلی و دروغ های رسانه ای پشت سر هم آغاز شد. برخی اوقات انتقاداتی بر مجلس وارد است، اما هیات رئیسه با جان و دل انتقادات را می پذیرد، اما برخی حرف ها که خلاف است و واقعیت ندارد، خواهش می کنم که بیان نکنید، واقعیت این است که از این مجلس آزادتر ما سراغ نداریم، مجلسی که هر کسی اظهارنظر و نکته ای دارد آن را آزادانه بیان می کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها