موج
کدخبر : ۳۴۳۱۲۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343120

کارشناس مسائل سیات خارجی گفت: چون گروسی رنج سفر به تهران را در روزهای همه گیری کرونا به خود آسان کرده به نظر می آید صحبت های اولیه انجام شده و امکان یافتن راه حل برای حل مشکلات با آژانس بالا باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، در میان جنگ های دیپلماتیک میان کشورها، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز به تهران می رسد.  رافایل گروسی می گوید برای حل مساله مهمی به تهران سفر می‌کند.  

رافائل گروسی طی یک پیام توییتری اعلام کرده که درباره موضوعات پادمانی «سیستم بازرسی و تایید استفاده صلح‌آمیز مواد هسته‌ای» به ایران سفر خواهد کرد.

این نخستین سفر گروسی به ایران از زمان تصدی مقام ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که گمانه زنی هایی را ایجاد کرده است و برخی این سفر را مثبت و برخی دیگر آنرا قمار انتخاباتی برای ترامپ می دانند.

*سفر مدیرکل آژانس بین المللی اتمی در راستای راستی آزمایی انجام خواهد شد

در اینباره حسن های زاده کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، اظهار داشت: سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در چار چوب سفرهای دوره ای مدیران کل آژانس بوده و در راستای راستی آزمایی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه این سفر در شرایط خاص بین المللی صورت می گیرد، ادامه داد: مذاکرات مدیرکل آژانس بین المللی اتمی با مقامات ایران می تواند به پذیرش این واقعیت منجر شود که ایران همچنان بعنوان عضو اصلی «ان پی تی» و امضاکننده توافق بین المللی برجام،  تاکنون به تعهدات خود عمل کرده و هیچگونه دلیلی برای خروج ایران از تعهدات خود وجود ندارد.

کارشناس مسائل سیاست خارجی تصریح کرد: این سفر می تواند در تصمیم گیری آژانس پیرامون ادامه همکاری ایران با آژانس موثر باشد و آمریکا را هم دچار انزوای بیشتری خواهد ساخت.

هانی زاده افزود: البته از آنجایی که آمریکا تیرش در برجام به سنگ خورده حالا تیری در تاریکی انداخته و می خواهد آخرین شانس خود را این بار از طریق فشار آژانس انرژی اتمی بر ایران برای فعال کردن تحریم های ایران در شورای امنیت است.

کارشناس مسائل سیاست خارجی با اشاره به اهداف گروسی از سفر به ایران گفت:  قاعدتا سبک کار آژانس بین المللی این بود که بحث فنی را مطرح کند، اما این سازمان بحث فنی را به گونه‌ای سیاسی مطرح می‌کند، لذا باید مکانیسمی باشد که بازدید از سایت ایرانی جنبه بهانه پیدا نکند، همچنین کشورمان باید مطمئن شود که دغدغه آژانس فنی است، اما اگر موضع آنها سیاسی باشد، پاسخ هم باید سیاسی باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر توافقی میان ایران و آژانس اتفاق بیفتد می تواند بر روند اوضاع در فضای دیپلماتیک اثر مثبت بگذارد اما اگر نتیجه ای حاصل نشود، نمی تواند روند را منفی کرده یا فضایی ضد ایرانی به وجود آورد. اما چون گروسی رنج سفر به تهران را در روزهای همه گیری کرونا به خود آسان کرده به نظر می آید صحبت های اولیه انجام شده و امکان یافتن راه حل برای حل مشکلات با آژانس بالا باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها