موج
کدخبر : ۳۴۰۹۶۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-340962

حسن هانی زاده در گفتگو با خبرگزاری موج:

کارشناس سیاست خارجی گفت: انفجار لبنان نتیجه وجود یک سناریوی از پیش تعیین شده است.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، با اشاره به اتفاقات اخیر در لبنان و سفر ماکرون به این کشور، اظهار داشت: اگرچه بنظر می رسد یک اتفاق عادی در بندرگاه بیروت رخ داده و نتیجه سهل انگاری مقامات این بندر است اما تجزیه و تحلیل رخدادهای بعدی نشان می دهد که این حوادث نتیجه دخالت های انسانی بوده است.

وی با بیان اینکه طبق گزارشات منتشر شده در رسانه ها و وجود 2 هزار و 750 تن نیترات آمونیوم خطرزا که از سال 2004 تاکنون در این بندر وجود داشته، نشان می دهد عامل انسانی در این رخداد دست داشته است، ادامه داد:  با توجه به اطلاعات دقیقی که رژیم صهیونیستی و آمریکا از وجود این مقدار مواد اشتغال زا داشته اند، با استفاده از پهپادهای کوچک و رادار گریز و پرتاب کننده اشعه لیزر به انبار، حمله لیزری انجام شده که منجر به ایجاد انفجار شده است.

کارشناس سیاست خارجی با اشاره به سفر رییس جمهور فرانسه به بیروت، افزود: آقای ماکرون با اظهارات نسنجیده و غیردیپلماتیک، فضای التهاب آمیزی را علیه محور مقاومت و حزب الله ایجاد کرد لذا این انفجار نتیجه وجود یک سناریوی از پیش تعیین شده است.

هانی زاده با اشاره به تظاهرات مردم در لبنان، گفت: متاسفانه در این اعتراضات مجموع انگشت اتهام به جای اینکه به سمت سعد حریری باشد بیشتر متوجه حزب الله شده است.

وی تصریح کرد: سفر ماکرون باعث شد برخی طوایف که نظر مثبتی نسبت به حزب الله ندارند شعارهایی را علیه آن مطرح کنند.

کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه سناریوهای بعدی همچون برگزاری انتخابات زود هنگام علیه محور مقاومت طراحی شده است، ادامه داد: رژیم صهیونیستی و آمریکا به دنبال برگزاری انتخابات زودهنگام در لبنان هستند تا با فشار بر حزب الله،  دولتی به ریاست سعد حریری تشکیل شود.

وی با بیان اینکه غرب به دنبال حذف حزب الله از صحنه سیاسی لبنان است، تصریح کرد: بنابراین اگر حزب الله مقاومت کند قطعا فشارها و جریان سازی ها علیه  آن افزایش می یابد تا موضوع در دستور کار سازمان ملل قرار گیرد و در نتیجه یک اجماع بین المللی علیه حزب الله تشکیل شود تا همانند آنچه که در لیبی و عراق رخ داد برای لبنان هم رخ دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها