موج
کدخبر : ۳۲۹۹۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-329918

روحانی:

رئیس جمهور گفت: ما دو سال تمام است که در برابر بدترین حکومت قرار داریم. من یاد ندارم کاخ سفیدی به این صورت در آمریکا وجود داشته باشد و تا این حد ضد بشر، با قساوت قلب، بی رحم و ناتوان باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور عصر سه شنبه در نشست اندیشمندان و مسوولان موسسات دانشگاهی و حوزوی با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا پدیده‌ای نوظهور بود که به سرعت همه ابعاد زندگی را در جوامع بشری تحت تاثیر قرار داد، اظهار کرد: این بیماری تاثیراتی بر چگونگی مناسک دینی و ملی و رفت و آمدهای اجتماعی و حتی روابط درون خانواده‌ها داشته است به گونه‌ای که امروز خانواده نقش خود را بهتر بازیابی می‌کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در تاریخ بیماری مسری زیاد داشته‌ایم و شاید بشر تصور می‌کرد که بر اپیدمی پیروز شده و دیگر هیچ گاه یک بیماری جوامع بشری را تحت تاثیر قرار نخواهد داد، اظهارداشت: دانش و آگاهی انسان همیشه محدود است و علیرغم پیشرفت‌های بشر در علوم مختلف، جامعه بشری به طور کامل در مواجهه با کرونا غافلگیر شد.

روحانی با اشاره به اینکه شیوع این بیماری رابطه انسان با جامعه، علم با دین و انسان با طبیعت را بازتعریف می‌کند، افزود: در جوامع همواره توصیه بر این بوده که انسان‌ها در مناسبات اجتماعی حضور داشته باشند و تمامی برنامه‌های اقتصادی، علمی، اجتماعی و فرهنگی بر مبنای یک رابطه صمیمانه میان فرد و جامعه تدوین می‌شد اما این بیماری بر اصل مسلم انس و ارتباط انسان با جامعه تاثیر گذاشت.

* کرونا مطمئنا آثار و تبعاتی در جوامع بشری خواهد داشت

رئیس جمهور با اشاره به اینکه کرونا مطمئنا آثار و تبعاتی در جوامع بشری خواهد داشت، خاطرنشان کرد: این حادثه معیار مقایسه ملت‌ها، دولت‌ها و جوامع انسانی را تغییر داد به گونه‌ای که بسیاری از دولت‌ها که مدعی علم، تجهیزات و توانمندی‌های علمی و مالی بسیاری بودند در مواجهه با آن، به طور کامل گرفتار شدند.

روحانی با تاکید بر اینکه ایران امروز کشوری است که می‌تواند در این مقایسه و رقابت خود را به خوبی نشان دهد، افزود: تا این مرحله می‌توانیم بگوییم عملکرد ما در مقابله با کرونا نسبت به بسیاری از کشورها قابل بحث بوده و بسیاری از کشورها این عملکرد را مورد تمجید قرار می‌دهند.

رئیس جمهور تصریح کرد: اقداماتی که در جریان مقابله با کرونا در ایران شاهد آن بودیم، توانست بر بسیاری از قضاوت‌هایی که نسبت به نظام، دولت و مردم انجام می‌شد خط بطلان بکشد.

روحانی افزود: یکی از قضاوت‌هایی که درباره ایران بود اینکه به واسطه انقلاب، علم و دانش آنطور که باید در این کشور پیشرفت نداشته و قدرت علمی ایران در سطحی پایین قرار دارد؛ موضوع دیگر درباره قدرت و توان مدیریتی در ایران و بحث دیگر در رابطه با سرمایه اجتماعی نظام بود که می‌گفتند مردم با نظام مشکل داشته و حرف مسوولان را گوش نمی‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه تاب‌آوری نظام و ملت از دیگر موضوعاتی بود که در مورد آن قضاوت‌هایی صورت می‌گرفت، ادامه داد: غربی‌ها تصور می‌کردند با اعمال فشار و تحریم، ملت ایران بیش از چند ماه تاب‌آوری نداشته و تحمل نخواهد کرد و با شیوع این ویروس، آنها فکر می‌کردند کشوری که تحت تحریم سخت قرار داشته و منابع مالی محدودی دارد، نمی‌تواند در برابر این مشکلات مقاومت کند.

روحانی با اشاره به موفقیت‌ها و دستاوردهایی که در بخش‌های مختلف کشور در مقابله با کرونا به دست آمده، اظهارداشت: البته شیوع این بیماری به برخی از بخش‌های کشور مانند صنعت هوایی، حمل و نقل و گردشگری صدمه‌هایی را وارد کرده که جبران آن نیازمند تلاشی‌ طولانی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه این سوال مطرح بود که کشوری که با تحریم روبرو است چگونه می‌تواند در مقابل این بیماری مقاومت کند و امکانات و خدمات بهداشتی و درمانی را به مردم ارائه دهد، گفت: خوشبختانه با تلاش دولت در شش سال اخیر تخت‌های بیمارستانی آماده، دو برابر افزایش یافته و این نه تنها در تخت‌های عادی بلکه در زمینه تخت‌های ویژه نیز بوده است به گونه‌ای که تاکنون و در جریان مقابله با کرونا از لحاظ تخت بیمارستانی در هیچ منطقه‌ای دچار مشکل نشدیم.

روحانی افزود: بسیار به ندرت در استانی اتفاق افتاده که ظرفیت تخت‌های ویژه تکمیل شده باشد و این در حالی است که حتی در دوران شیوع این بیماری توانسته‌ایم 900 تخت به تخت‌های ویژه بیمارستانی اضافه کنیم.

* هیچ کس تصور نمی‌کرد ایران با وجود تحریم‌های سخت بتواند در روزهای بحرانی به این شکل عمل کند

رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ کس تصور نمی‌کرد ایران با وجود تحریم‌های سخت بتواند در روزهای بحرانی به این شکل عمل کند که حتی در بحرانی‌ترین شرایط با عدم تخت خالی در بیمارستان‌ها مواجه نباشیم، گفت: در مقایسه با دیگر کشورها عملکرد بخش بهداشت و درمان ایران بسیار خوب بوده است و این در حالی است که در سایر بخش‌ها مانند بهزیستی و ارائه خدمات به افراد معلول، خانه‌های سالمندان و کارخانه‌های بزرگ در این دوران با بحران مواجه نبودیم.

روحانی با بیان اینکه در دوران شیوع کرونا با مراقبت‌هایی که انجام شد هم کارخانه‌ها به تولیدات خود ادامه دادند و خوشبختانه از کارگران و پرسنل تولیدی در کشور ابتلا به بیماری نداشتیم، تصریح کرد: همکاری مردم نقش بسیار مهمی در کنترل این بیماری و تامین مواد مورد نیاز در بخش‌های مختلف داشت.

رئیس جمهور افزود: تمامی این موفقیت‌ها قضاوت‌های مغرضانه علیه ایران، نظام، دولت و مدیریت کشور را نقش برآب کرد و آنها فهمیدند که ایران کشوری توانمند و قدرتمند است.

روحانی با تحلیل از همدلی، همراهی و حضور آحاد ملت در صحنه و فداکاری و کمک برای مقابله با این بیماری در کل کشور، این جلوه‌ها را با آنچه در دوران دفاع مقدس در کشور به وقوع پیوست شبیه دانست و گفت: در دوران دفاع مقدس نیز شرایط کشور بسیار سخت بود به گونه‌ای که در برخی برهه‌ها تصور می‌کردیم که تا چند روز دیگر کشور کاملا بی دفاع خواهد بود اما حضور مردم و تلاش و فداکاری جوانان دانشمند کشور موجب شد تا بتوانیم از آن روزهای سخت عبور کنیم.

* امروز همه اقشار جامعه به میدان آمده و کمک می‌ کنند

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز همه اقشار جامعه اعم از نیروهای مسلح، خیرین، سازمانهای مردم نهاد، سمن‌ها و آحاد مردم به میدان آمده و کمک می‌کنند، افزود: پزشکان، پرستاران و کادر درمانی کشور در این ایام و روزهایی که حتی ماسک و امکانات کافی در اختیار نداشتند با فداکاری به کمک بیماران رفتند و این بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به موفقیت‌های کشورمان در مسیر مقابله با کرونا ادامه داد: امروز در تولید ونتیلاتور، ماسک ان.95 و کیت‌های تشخیص به نقطه‌ای رسیده‌ایم که علاوه بر تامین نیازهای داخلی وزارت بهداشت و درمان اجازه صادرات هم می‌دهد و این نشان‌دهنده کار عظیم و بزرگی است که در کشور ما به انجام رسیده است.

رئیس جمهور با اشاره به نقش برجسته علما، مراجع و به ویژه رهبر معظم انقلاب در پاسخ به سوالات و نزدیکی دین با علم و علم با دین گفت: خوشبختانه توانستیم در کشورمان از بروز برخی مسائل و نظراتی که به دنبال فاصله انداختن میان دین و علم بودند به سرعت عبور کرده و همه در کنار هم قرار بگیریم.

روحانی با بیان اینکه در ایران اقدامات قابل مقایسه‌ای با دنیا انجام شد و از مردم در رعایت فاصله‌گذاری هر چه خواستیم به ما کمک کردند، گفت: در این شرایط در کنار هم قرار گرفتیم و موفقیت‌هایی را بدست آوردیم اما این کافی نیست که بگوییم از مشکلات عبور کرده‌ایم چرا که دوران پساکرونا دورانی به مراتب سخت‌تر خواهد بود.

رئیس جمهور ادامه داد: در دوران پساکرونا سوالات زیادی در رابطه با عدل، عذاب و رحمت خدا انجام شده و بحث‌های گوناگونی از سوی تفکرات مختلف مطرح می‌شود نسبت به اینکه این ویروس چگونه به وجود آمد و آیا به واسطه خطای انسان نسبت به محیط زیست بوده و یا به واسطه عمل نکردن به دستورات اسلام برای سلامت جامعه به وقوع پیوسته است که علما و دانشمندان باید به این سوالات پاسخ دهند.

روحانی با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند طرح این گونه مسائل موضوعات غیردینی بوده و آن را خطا و اشتباه می‌دانند، گفت: خداوند مسیر علم و دانش را برای ما مشخص و توانایی خردورزی را به انسان عطا فرموده تا با استفاده از آن قدرت تعلیم و تعلم داشته باشد؛ در دوران پساکرونا بسیاری از شبهات در فضای مجازی و حقیقی و کلاس‌های دانشگاهی مطرح می‌شود که باید با همفکری برای چگونگی مواجهه با آنها برنامه‌ریزی کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت علیرغم فشارهایی که به واسطه تحریم داشت توانست کمک‌هایی را در مقابله با کرونا برای مردم در نظر بگیرد، اظهارداشت: امروز می‌توانیم به مردم اطمینان دهیم که تمامی مراکز کشور فعال و ذخایر به اندازه کافی در اختیار داریم. البته این کار بسیار سختی است اما زمانی که همه دست به دست هم دهیم می‌توانیم به خوبی از مشکلات عبور کنیم.

روحانی با اشاره به فرا رسیدن شبهای قدر و تاکید بر ضرورت بهره گیری و استفاده از فضائل این شبها ، خاطرنشان کرد: خداوند در شب قدر فرصت و فضل و رحمت ویژه‌ای را در اختیار انسان‌ها قرار می‌دهد اما انسان باید شب قدر را به بهترین وجه برای خود بسازد؛ توبه این شب و اراده برای نیکی به خلق ارزشمند بوده و باعث می‌شود که همین یک شب به تمام عمر برتری داشته باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه عمل سرنوشت‌ساز برای ما قدر را می‌سازد، گفت: این ایام و این لیالی که با تلاش و فداکاری در مسیر مقابله با کرونا فعالیت می‌کنیم برای ما لیالی قدر است و می‌توانیم در این شرایط بهترین جامعه و شرایطی معتدل و قابل تحمل در همه امور مربوط به جامعه را برای پساکرونا بسازیم.

روحانی تاکید کرد: امروز حوزه‌ها و دانشگاه‌ها باید پیشتاز فضایی باشند که ملت را وارد شب قدر کرده تا آنها با فداکاری که انجام می‌دهند سرنوشت جامعه را بسازند.

رئیس جمهور تلاش دولت در زمینه ایجاد شبکه ملی و تقویت فضای ارتباطات در کشور و توسعه شرکت‌های دانش بنیان را در مقابله با کرونا موثر دانست و گفت: بسیاری از موفقیت‌ها و خودکفایی‌ها در سایه کار، تلاش و کوشش همه مردم و جوانان کشور در دانشگاه‌ها حاصل شده و این در حالی است که هرگاه با هم بودیم موفق و هر گاه از هم فاصله گرفتیم دچار دشواری در کارها شده‌ایم.

روحانی تصریح کرد: کرونا علیرغم همه سختی‌ها و مشکلاتی که به همراه داشت وحدت، دوستی و همدلی خاصی را در کشور به وجود آورد که این نعمتی بزرگ برای ما به شمار می‌رود.

رئیس جمهور افزود: کمک به انسان‌ها یک وظیفه همگانی است و ما باید تلاش کنیم تا به همه انسان‌ها در همه کشورها کمک و یاری برسانیم کما اینکه باید از امروز برای دوران پساکرونا از لحاظ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، مذهبی، دینی و فکری آماده بوده و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

پیش از سخنان رئیس جمهور دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، حجت‌الاسلام احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، دکتر سیدعلیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر احمد پاکتچی رئیس پژوهشگاه دایره المعارف‌نگاری، دکتر قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دکتر محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر محمدمهدی تهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر نجف لک‌زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دکتر محمد فاضلی رئیس دانشگاه شهید بهشتی در سخنانی به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پیرامون مسائل و چالش‌های مختلف در حوزه‌های گوناگون مرتبط با علوم انسانی مرتبط با کرونا پرداختند.

چالش‌های کرونا درباره تفکر دینی، نگاه انتقادی به دین و الحاد مدرن ، تاثیر کرونا بر حوزه دین و دینداری، جلوه‌های ایثار و فداکاری و تقویت دینداری در عموم جامعه به واسطه شیوع کرونا، لزوم جدی گرفتن ابعاد فرهنگی و آسیب‌های ناشی از کرونا توام با نگرش به ابعاد سلامت و اقتصاد، تجلیل از تلاش پزشکان و کادر درمانی در ارائه خدمات به مردم در شرایط سخت، نمایش فرهنگ اصیل و غنی ایرانی برخلاف آنچه در جوامع غربی به وجود آمد، شکست تبلیغات منفی و جوسازی دشمنان و رسانه‌های معاند بر ناکارآمدی نظام ایران، شناخت بهتر دشمنان توسط ملت ایران، تقدیر از حضور فعال رئیس جمهور و تلاش‌های وزیر بهداشت در ستاد ملی مقابله با کرونا، نمایش کارآمدی شبکه بهداشت و درمان کشور با اجرای طرح‌های غربالگری، توجه به مدیریت جامعه و عملکردها در مدیریت بحران و آثار آن در دوران پسابحران، لزوم توجه به استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی، فناوری و دانش بنیان برای رسیدن به دستاوردهای مطلوب، پیشنهاد تشکیل ستاد ملی علم و فناوری برای مدیریت استفاده از ظرفیت علم در بحران، توجه به تقویت آموزش مجازی در آموزش عالی کشور از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه مطرح شد.

همچنین خانواده بنیاد کردن موضوعات فرهنگی و معنوی، توجه به عملکرد جامعه متمدن اسلامی، توانمندی جامعه ایرانی برای مواجهه با بحران‌ها، مردم سالار کردن مدیریت بحران مانند دوران دفاع مقدس، توجه به تولید محتوای مطلوب و فراگیر در فضای مجازی، توجه به علوم انسانی، رفتاری و علوم پایه در مدیریت بحران جامعه، ضرورت نگاه به جهانی بودن پدیده کرونا و در نظر گرفتن تبعات تجاری، فرهنگی و اقتصادی از این منظر، عدم نگرش منطقه‌ای و محلی به کرونا، ضرورت نزدیکی دین و علم به یکدیگر و تقویت علوم انسانی، توجه به موضوع امنیت روانی جامعه و تشویق آحاد ملت به همراهی با سیاست‌ها، ضرورت تکمیل زیرساخت‌های لازم برای استفاده از فضای مجازی در راستای تقویت آموزش مجازی و ضرورت تعامل میان دانشگاه و دولت در راستای توسعه دانش، تقویت گفت‌وگو و همفکری موثر عالمان و حاکمان و تدوین دستورالعملی برای شناخت کاستی‌ها و نقاط ضعف و قوت از دیگر موضوعات و مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

وی افزود: چطور یک انسان می‌تواند به جایگاه و مقامی برسد که زندگی او معادل با هدایت جامعه و بشریت و شهادت تو معادل با فروریختن بنای هدایت جامعه باشد. طرف دیگر از آن حرکت شمشیر بدتر، کلمه‌ای بود که این قاتل به کار برد، گفت حکومت از آن خداست و از آن تو نیست ای علی و این جمله بسیار تکان دهنده است. آدمی که این جمله را ادا می‌کند علی الظاهر به خدا معتقد است و علی الظاهر کسی است که مبنا را حکومت الهی بر بشر می‌داند اما به هر حال، جهل دینی و تحجر این آدم او را به بدترین عمل در تاریخ کشاند.

 

رئیس‌جمهور عنوان کرد: این درس بزرگی برای همه ماست که دین‌دار و شریعتمدار بودن، بدون تعقل، تفکر، عدالت، تعادل و بدون میانه روی و تحجر می‌تواند برای ما مسیر هدایت را مشخص کند. اگر آدم اعتقادی داشته و آن اعتقاد درست نباشد و در چارچوب نباشد، همان اعتقاد می‌تواند بزرگترین لطمه به جامعه بشری و دنیای اسلام وارد کند.

 

روحانی ادامه داد: به نظر من از این جملات مهمتر، رفتار امیرالمومنین در این حدود ۴۸ ساعت یعنی از سحرگاه روز نوزدهم تا آخر شب، شب بیست و یکم ماه مبارک بود. رفتار ایشان رفتار عجیبی بود. اولین توصیه ایشان این بود که عبدالله بن ملجم که امروز اسیر شماست فقط اسیر است و با او مدارا کنید. به جز از علی که گوید به پسر که قاتل من چو اسیر توست اکنون، به اسیر کن مدارا؟ کجا ما در تاریخ می‌توانیم این را پیدا کنیم؟ کدام حقوق بشر و عدالت؟ کجای عالم می‌توانیم پیدا کنیم مولایی با این عظمت که از پیشانی او خون می چکد و زیر بغل تو را گرفتند و به خانه آوردند اولین توصیه‌اش این است که با قاتلش مدارا شود.

وی تصریح کرد: شب بیست و یکم هم که ایشان خطاب به فرزندان و یاران نزدیک خود، وصیت کردند و فرمودند به خاطر کشته شدن من خونریزی به پا نکنید، جامعه را به هم نریزید، دو دستگی ایجاد نکنید، جنگ به وجود نیاورید، بخاطر کشتن من اگر قرار است کسی کشته شود، یک نفر باید کشته شود. او یک ضربه زده و شما هم بیش از یک ضربت حق ندارید به او بزنید. ما به چنین مولا، امام و مقتدایی در تاریخ افتخار می‌کنیم که تمام زندگی‌اش از روز اول تا لحظه پایانی عرفان، انسانیت، حقوق انسان، مدارا با مردم، دستگیری از فقرا و ایتام و شهادت در میدان نبرد و دشمنان بود و بهترین بیان حکیمانه برای هدایت مردم بود.

روحانی بیان کرد: اینکه مردم ما بعد از قرن‌ها عاشق امیرالمومنین ماندند و روز به روز عشقشان بیشتر می‌شود. در این شب‌ها درست است که شب‌ها را بخاطر شب قدر زنده نگه می‌دارند اما در این شب‌ها نام امیرالمومنین و عشق امیرالمومنین هم جایگاه خاص خودش را دارد. ما باید در پیشگاه خداوند شکرگزار باشیم. احساس من این است، علت اینکه در این حادثه ویروس کرونا ملت ما جایگاهی متفاوت از تمام ملت‌های جهان دارد، همین موضوع است. این همه انفاق، دستگیری، بسته‌های معیشتی، کمک‌های مردمی در همه مساجد و حسینیه‌ها و در سراسر کشور را در کجا دارید؟

وی اضافه کرد: البته از نظر من کار بیمارستان، پزشک و کادر درمانی ما هم ممتاز است و هیچ کجا این فداکاری در ایران یافت نمی‌شود. این فداکاری و ایثار پزشک و پرستار و انفاق و کمک مردم به نظر من همه ریشه‌اش بر می‌گردد به آن فرهنگ دینی، اسلامی که منشأ آن قرآن مجید، زندگی پیامبر و مولای ما و ائمه هدی علیهم السلام است.

* ما امروز در روزهای سخت تاریخی قرار داریم 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما امروز در روزهای سخت تاریخی قرار داریم اما مردم ما با شهامت، متانت و آرامش زندگی می‌کنند، گفت: این آرامش مردم بسیار مهم است. اینکه صف نمی‌ایستند تا کامیون به در فروشگاه برسد و جنس خود را خالی کند و بریزند داخل فروشگاه در عرض چند ساعت محموله کامیون را ببرند و ظهر به بعد قفسه‌های فروشگاه خالی باشد، اینکه مردم هم را یاری می‌کنند و به فکر هم هستند و دستگیر هم هستند، ریشه‌اش به فرهنگ ما بر می‌گردد و به پیروی ما از خاندان رسالت و مولا امیرالمومنین که او در تمام عمرش این چنین بود.

وی خاطرنشان کرد: در این روز که روز مولایمان است، می‌خواهم از ملت عظیم ایران بار دیگر تشکر و سپاسگزاری کنم. دیشب برای مراسم احیا برای ساعاتی مساجد ما باز شد. از قبل نگرانی‌هایی بود که اگر مساجد باز شود مردم تا چه حد به دستورالعمل‌های بهداشتی عمل می‌کنند. اما دیشب دیدید مراسمی، ویژه بود و دل‌ها از هر شب نوزدهم دیگری سوخته‌تر بود. مردم از هر شب نوزدهم دیگری متأثر بودند. از اینکه نمی‌توانستند به اماکن مقدس بروند و اجتماعات عظیم داشته باشند اما آن جاهایی که رفتند همه اصول را رعایت کردند و تمدن انسانی و ایرانی و سرمایه اجتماعی را نشان دادند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: کجای دنیا هست که بدون قوه قهریه، مردم تنها با سفارش و توصیه و تشریح متخصصین، این چنین دقیق عمل کنند و فاصله‌ها را رعایت کنند. هم عبادت خدا را به جا بیاورند و هم اصولی که از جانب خداست را مراعات کنند. چقدر خوب دیشب صدا و سیمای ما این کمبود و مشکل را با دوربین‌های خود و تصویر خود برطرف کرد.

روحانی گفت: صدا و سیما با پخش مناسب مراسم احیا معنویت را به خانه‌های مردم منتقل کرد، در اماکن مقدس دعا خوانده شد و قرآن سر گرفتند و مردم دلشان در این اماکن مقدس و مذهبی بود. مردم ما در خانه بودند، جسم آنها در خانه بود و جانشان در کنار حرم مقدس امام رضا (ع) بود.

وی رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم را شایسته تقدیر و تشکر دانست و گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند آنچه این روزها ثبت در مقابله با ویروس کرونا رخ می‌دهد باید ثبت و نقل شود، همان گونه که روایت فتح جنگ را ثبت و روایت کرد این زیبایی‌ها، گذشت، ایثار و فداکاری این روزها در حال رقم خوردن است نیز باید در تاریخ ما ماندگار شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به حادثه شناور کنارک و شهادت تعدادی از کارکنان ارتش گفت: این حادثه جای تأسف و تأثر دارد که ما تعدادی از جوانان غیور خود را در یک حادثه دلخراش از دست دادیم، این حادثه و شنیدن این خبر برای ما سخت بود اما مردم ما در سراسر کشور و همه مسئولین ابراز همدردی کردند و من در اینجا به خانواده این شهدا می‌گویم همه دولت را در غم خود سهیم و شریک بدانند ما نیز مصیبت دیده‌ایم، البته دلایل این اتفاق در حال بررسی است و علت آن باید مشخص و به مردم گفته شود، اما مسئله مهم این است که این افراد برای تأمین امنیت به دریا رفتند، رزمایش و عملیات آنها برای توانمند تر شدن قدرت جمهوری اسلامی ایران بود این شهدا خالصانه در صحنه حضور داشته و مظلومان به شهادت رسیدند.

روحانی تصریح کرد: شهدای ما در ماه رمضان و با زبان روزه برای امنیت مردم فداکارانه در دریا حضور داشتند و به شهادت رسیدند، همانگونه که می‌دانید اجر جهاد و شهادت در دریا ۱۰ برابر روی زمین است. همه ما باید در کنار این خانواده‌های عزیز باشیم و این خانواده‌ها بدانند که همه مردم در غم آنها سهیم و شریک هستند و ان شاالله امیدواریم اینگونه حوادث به حداقل کاهش پیدا کند و بتوانیم منظم و دقیق‌تر عمل کنیم.

وی با اشاره به شرایط امروز کشور و تحولات بازار گفت: در این ایام سه ماه از آغاز شیوع کرونا در کشور ما می‌گذرد کارهای بسیار بزرگی صورت گرفت همه مردم، نیروهای مسلح، بخش اقتصاد، نهادهای عمومی غیر دولتی، بسیج، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، مساجد، دانشجویان، طلبه‌ها، همه و همه در صحنه حضور داشتند و فداکاری کردند که جای تقدیر دارد. صدا و سیما و رسانه‌ها در این میان بار سنگینی را بر دوش داشتند اما یک بار سنگین نیز به عنوان وظیفه بر دوش دولت بود و من به مردم عزیز اعلام می‌کنم خداوند ما را لایق این آزمایش سخت و سنگین قرارداد. هر دولت، ملت و جمعی مورد آزمایش‌های بسیار سنگین خداوند قرار نمی‌گیرد، امتحان‌های بزرگ از آن اولیای خداست.

* ما دو سال تمام است که در برابر بدترین حکومت قرار داریم

رئیس‌جمهور ادامه داد: ملت و دولت ایران در یک آزمایش الهی سنگین قرار گرفتند، اگرچه همه کشورها با این ویروس درگیر هستند اما هیچ کشوری نیست که بیش از دو سال در شدیدترین تحریم‌ها قرار داشته باشد و در این شرایط این بیماری و مسائل آن پیش بیاید. ما دو سال تمام است که در برابر بدترین حکومت قرار داریم. من یاد ندارم کاخ سفیدی به این صورت در آمریکا وجود داشته باشد و تا این حد ضد بشر، با قساوت قلب، بی رحم و ناتوان باشد. وقتی آدم به این افراد نگاه می‌کند مثلاً وزیر امور خارجه آن را می‌بیند که الفبای سیاست را نمی‌داند. به نظر من بدترین حکومت و شرایط در آمریکا امروز وجود دارد.

روحانی افزود: در تاریخ سابقه ندارد که آمریکا فرمانده عالی نظامی یک کشور را ترور کند اما آنها فرمانده عالی نظامی ما را ترور کردند. اگرچه آمریکا تروریسم است اما تا این حد قساوت قلب از سوی آنها نیز بی سابقه است. شما دیدید که آمریکا با وجود گسترش ویروس کرونا در تهیه دارو مسائل و موانعی را ایجاد کرد و می‌کند. اینها در تاریخ بی سابقه است.

وی با اشاره به همراهی برخی کشورهای منطقه با سیاست‌های ضد بشری آمریکا گفت: حکومت‌های حاشیه جنوب کشور ما نیز در تاریخ بی سابقه هستند ما در تاریخ چنین پدر و پسری نه دیدیم و چنین حکومت‌های را شاهد نبودیم، البته کشورها و همسایه خوبی نیز داریم.

روحانی گفت: وزارت بهداشت در خط مقدم بود و وزارت صمت بار سنگین پشتیبانی را در این مدت بر دوش داشت. از همه کسانی که تا دو روز قبل در این وزارتخانه کار می کردند و کسانی که جدیداً بار مسئولیت را بر دوش گرفتند، تشکر می‌کنم. از همه کسانی که در دوره خود در این وزارتخانه تلاش و کوشش کردند، تشکر می‌کنم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، وزارتخانه سختی است و شامل چهار وزارتخانه می‌شود، گفت: این وزارتخانه شامل وزارتخانه‌های صنعت، صنایع سنگین، معادن و بازرگانی بود که امروز به یک وزارتخانه تبدیل شده است؛ اداره این وزارتخانه بسیار سخت و سنگین است. از همه آنهایی که در گذشته تلاش کردند، تشکر می‌کنم.

وی گفت: امروز این بار سنگین مسئولیت بر دوش آقای مدرس‌خیابانی قرار گرفته که باید همه کمک کنیم که این بار سنگین را به دوش بکشد. وزارت صمت باید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بازار، صادرات و واردات کشور را پشتیبانی کند؛ بنابراین بار سنگینی بر دوش دارد.

رئیس‌جمهور بیان کرد: وزارت ارشاد، وزارت امور خارجه و وزارت راه و شهرسازی برای حل این مشکلات فعال بودند. همه وزرای اقتصادی ما تلاش کردند. اداره کشور در این شرایط کار سختی است. سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و بانک‌های دیگر به صحنه آمدند و ارائه تسهیلات برای کسب و کارهایی که دچار مشکل شده‌اند، آغاز شده و ادامه پیدا می‌کند.

* در خرداد ماه به همه مشاغل آسیب‌دیده تسهیلات پرداخت شود

روحانی افزود: خطاب به وزرای اقتصادی تأکید کرد که در خرداد ماه به همه مشاغل آسیب‌دیده تسهیلات پرداخت شود.

وی همچنین از وزرای اقتصادی خواست که اقدامات لازم را انجام دهند که سهام عدالت به سهل‌ترین صورت به فروش برسد.

رئیس‌جمهور گفت: خوشحال شدم که شورای عالی بورس روز گذشته مصوب کرد که بانک‌ها به کمک بیایند تا هر کسی بخواهد، بتواند سهام عدالت خود را به فروش برساند. هر کسی بخواهد می‌تواند به بانک مورد علاقه خود مراجعه کرده و به آنها وکالت دهد تا در روزی که معلوم می‌شود، سهام آن فرد در بورس به فروش رسیده و بانک، ارزش سهام را به دارندگان آن بازگرداند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هر کسی که می‌خواهد، می‌تواند سهام خود را نگه دارد یا به صورت مستقیم خودش نگه دارد یا از طریق شرکت‌هایی که استانی هستند، سهام خود را حفظ کند.

روحانی با بیان اینکه این روزها، روزهای سختی برای مردم است، گفت: عده‌ای از مردم دچار بیماری شدند، عده دیگری ناچار شدند اقوام و عزیزان خود را به بیمارستان‌ها ببرند. اقوام و بستگان عده‌ای از مردم به رحمت خدا رفتند و با مظلومیت این دنیا را ترک کردند. مجلس ختم و عزایی برای آنها گرفته نشد و بر خانواده‌هایشان بسیار سخت گذشت. ایام عید و ماه رمضان به سختی بر مردم گذشت. در میان مردم ایران محبت و رفت و آمد زیادی بین اقوام وجود دارد. باید تلاش کنیم فشار مضاعفی به مردم وارد نشود.

وی در توضیح این مطلب گفت: فشار مضاعف بر مردم به دلیل افزایش هزینه‌ها در بازار است. همه ما باید تلاش کنیم. مشکلات را می‌دانم اما عده‌ای در حال سوءاستفاده هستند و از وضعیت موجود برای افزایش قیمت‌ها سوءاستفاده می‌کنند. همین افراد در ابتدای شیوع ویروس کرونا، در خرید و فروش ماسک و دستکش نیز سوءاستفاده‌های زیادی انجام دادند. الان هم در بازارهای ارز و سکه در حال سوءاستفاده هستند.

* مطمئن هستم از این روزهای سخت عبور می ‌کنیم

رئیس‌جمهور از وزرا خواست که همه توان خود را به کار بگیرند و از افزایش قیمت ‌ها جلوگیری کنند و گفت: نظارت‌های قوی اعمال شود. این بار سنگین بر دوش وزارت صمت، تعزیرات و وزارت دادگستری است. همه تلاش کنیم مردم با سختی کمتری این روزها را بگذرانند. مطمئن هستم از این روزهای سخت عبور می‌کنیم. کارآفرینان و صادرکنندگان کشور شرایط را می‌دانند و تا آخرین دلار را به بانک مرکزی برمی‌گردانند.

وی تأکید کرد: امیدوارم در این شرایط با اتحاد، وحدت، همدلی و پیروی از امام علی (ع) مسیر جهش تولید را طی کنیم و افتخاری بزرگ را برای کشور رقم بزنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها