موج
کدخبر : ۲۶۸۷۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-268736

کدخدایی خبر داد؛

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در هشت بند از لایحه بودجه 98 ایراد شرعی و قانونی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج،  عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از وجود ایراد شرعی و قانون اساسی در حدود هشت بند از لایحه بودجه 98 و ادامه بررسی این لایحه در جلسات فوق العاده این شورا خبر داد و با تبیین نتایج بررسی بخشی از لایحه بودجه 98 در جلسات فوق العاده شورا نگهبان، اظهار کرد: این لایحه در هفته‌های گذشته در مجلس بررسی شد و ما هم چهارشنبه گذشته نخستین بررسی‌ها را انجام دادیم که بیشتر مربوط به­ کلیات بود.

وی افزود: از این هفته نیز رسیدگی‌ها را در جلسات فوق العاده آغاز کردیم و دیروز در نوبت‌های بعد از ظهر و شبانگاهی به این بررسی‌ها ادامه دادیم.

کدخدایی گفت: بررسی این لایحه امروز در جلسات فشرده نوبت صبح، بعد از ظهر و عصر ادامه یافت و در جلسات شب به بررسی‌ها ادامه خواهیم داد تا بتوانیم هر چه زودتر بررسی این لوایح را به پایان برسانیم و گزارش آن را به مجلس ارسال کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: طبعا ­­لایحه بودجه هر سال اشکالات متعارف دارد که اینگونه اشکالات در نظر گرفته شده است و در بررسی‌های که تا کنون داشتیم با شماری از اشکالات مغایر با قانون اساسی و شرع مقدس مواجه شدیم و در برخی موارد نیز دارای ابهام است که به مجلس ارسال خواهیم کرد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود: در مواردی نیز لازم است اصلاحات جزئی انجام شود که آن را نیز در قالب تذکر به مجلس ارسال خواهیم کرد.

کدخدایی با بیان اینکه از آغاز بررسی لایحه بودجه ۹۸­­ تاکنون، رسیدگی تا­ اواسط تبصره هفت را به پایان رسانده ایم و­ حدود هشت بند از لایحه دارای ایراد تشخیص داده شده است، تصریح کرد: جلسات­ فوق العاده  شورای نگهبان امشب و فردا پنجشنبه نیز ادامه خواهد یافت و اگر تا فردا به اتمام برسد حتماً نتیجه را برای مجلس شورای اسلامی ارسال خواهیم کرد و اگر لازم باشد در جلسات اوایل هفته آینده رسیدگی را به اتمام می‌رسانیم و نتیجه را به مجلس می‌فرستیم.

وی درباره محتوای ایراد‌های این لایحه نیز، عنوان کرد: البته شاید هنوز برخی از این ایراد‌ها قطعی نشده باشد، اما به عنوان نمونه مغایرت‌هایی با برنامه ششم و سیاست‌های کلی دارد و اشکالاتی مانند اصل ۱۵ که مربوط به استفاده از واژه‌های غیر فارسی است وجود دارد.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: مغایرتی‌هایی نیز مربوط به اصل ۵۷ قانون اساسی وجود دارد و برخی سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی مانند شرکت ملی گاز یا سازمان امور شهرداری‌ها و یا دهیاری‌های کشور که از آنان نام برده شده است از نظر اساسنامه دارای ابهام هستند که این‌ها نیز مطرح است و اعلام خواهد شد.

کدخدایی همچنین­ درباره­ عملیاتی نبودن بودجه به عنوان یکی از آسیب‌های جدی در نظام بودجه ریزی کشور، اظهار داشت: این اشکال جدی است و ما هم­ در موضوع شفافیت به ویژه در خصوص شرکت‌های دولتی چند سال است که از دولت و مجلس می‌خواهیم که بودجه این شرکت‌ها را به طور شفاف اعلام و ارسال کنند که هر سال بهتر شده و امسال نیز بهتر از­ سال گذشته­ است.

وی افزود: با این حال همچنان ایراد‌های ما در این خصوص باقی است و شفاف نبودن در برخی از بند‌های بودجه به چشم می‌خورد که آن را در قالب ایراد برای مجلس ارسال می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان ابراز امیدواری کرد: مجلس نیز بتواند با اصلاح و ارسال آن زمینه‌ای فراهم کند تا در روز‌های پایان سال نتیجه بررسی بودجه را اعلام کنیم.

کدخدایی همچنین درباره شفاف بودن اعداد و ارقام در لایحه بودجه ۹۸ تاکید کرد: بودجه امسال با توجه به دقت‌هایی که شد بهتر از بودجه سال‌های گذشته است، اما همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند و رئیس مجلس نیز در جایی­ به آن اشاره کرد ساختار بودجه دچار نواقصی است که باید اصلاح شود.

وی افزود: ظاهرا این فرصت گرفته شده است که در چهار ماه ابتدای­ سال آینده دولت و مجلس با همکاری یکدیگر ساختار بودجه را اصلاح کنند که امیدواریم با این کار دیگر شاهد چنین مشکلی­ نباشیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه آیا با اصلاح ساختار بودجه، مصوبات مجلس به لایحه بودجه ۹۸ ملحق می‌شود یا مصوبه‌ای مستقل خواهد بود، گفت:­ اگر لازم باشد که در لایحه بودجه ۹۸ دست برده شود، طبعا باید در قالب متمم و به صورت لایحه از جانب دولت به مجلس تقدیم شود.

کدخدایی افزود: اما اگر در چهارچوب­ بودجه و نیازمند قانون نویسی باشد که به چگونگی تصویب بودجه سالانه­ مرتبط می‌شود ممکن است از طریق مجلس مستقیماً اقدام شود.

وی همچنین درباره مهلت شورای نگهبان برای بررسی لایحه بودجه ۹۸ گفت: ما در این دوره فرصت قانونی مان را هم نداریم، زیرا لایحه بودجه دیروز به صورت رسمی به دستمان رسید و اگر بخواهیم مهلت ۲۰ روزه مان را در نظر بگیریم بررسی و تصویب آن به سال جدید می‌رسد.

کدخدایی در پایان افزود: به همین علت سعی کردیم که با تشکیل جلسات فوق العاده به آن رسیدگی کنیم ­تا مشکل محدودیت زمان نداشته باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها