موج

بررسی فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای هیات دولت

یک کارشناس روابط بین الملل در تحلیل بخشی از فرمایشات رهبری معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای هیات دولت گفت: منع مذاکره با آمریکا اقدامی لازم در برابر کسی است که خوی نژاد پرستی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، رهبر معظم انقلاب اسلامی طی هفته دولت در دیدار با رییس جمهور و اعضای کابینه با تأکید بر منتفی بودن هر گونه مذاکره با آمریکایی ها فرمودند: نتیجه مذاکره با مسئولان قبلی آمریکا که حداقل ظاهرساز بودند اینگونه شد، حالا با مسئولان وقیح و هتاک فعلی که شمشیر را برای ایرانی ها از رو بسته‌اند چه مذاکره ای داریم بنابراین مذاکره ای در هیچ سطحی با آمریکایی ها صورت نخواهد گرفت.

رهبر انقلاب مذاکره با ایران را نیاز همه دولت‌های آمریکایی خواندند و خاطرنشان کردند: آنها می‌خواهند مانور دهند که ما حتی جمهوری اسلامی ایران را به پای میز مذاکره آوردیم، پس همانگونه که قبلاً به‌طور مشروح و مستدل بیان کرده‌ام، هیچ مذاکره‌ای با آنها انجام نخواهد شد.

در خصوص چرایی این تصمیم که از سوی عالی ترین مقام کشور اتخاذ شده است، حسن هانی زاده کارشناس روابط بین الملل به خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره در طول مذاکرات ایران با کشورهای 5 + 1 نسبت به خروجی قابل قبولی از این مذاکرات اظهار بدبینی می کردند.

وی افزود: این بدبینی به دلیل شناخت عمیق ایشان از سیاست های آمریکا است و همواره هشدار می دادند که مذاکره با آمریکا نتیجه قابل قبولی نخواهد داشت.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: بدبینی معظم له به اعتبار این بود که آمریکایی ها اهل تعامل احترام انگیز با سایر ملت ها نیستند و حتی هشدار داده بودند که در صورت انجام هرگونه توافق، آمریکایی ها پایبند نخواهند بود و همین اتفاق نیز رخ داد و همه شاهد بودند که ترامپ رییس جمهوری آمریکا بر خلاف قوانین بین المللی از این توافق خارج شد و تحریم های جدیدی علیه ملت ایران اعمال کرد.

هانی زاده گفت: این رفتار نشان می هد که آمریکایی ها مشکل ساختاری با جمهوری اسلامی ایران داشته و قصد دارند ایران را وادار به تسلیم کنند و از هر شیوه ای برای رسیدن به این مقصود استفاده می کنند. آنها گاهی با تهدید، گاهی با تحریم ها و گاهی با اشاراتی مبنی بر اینکه آماده مذاکره بدون پیش شرط هستند، سعی می کنند ایران را به نوعی وادار به پذیرش شرایط خود کنند.

نظر هانی زاده درباره ترامپ و مذاکره با آمریکا

مذاکره با آمریکا هیچ منفعتی برای ایران نخواهد داشت

وی ادامه داد:  شرایط آمریکا نیز این است که ایران نباید هیچگونه حضور و نفوذی در منطقه و قدرت دفاعی بازدارنده داشته باشد. از سوی دیگر ایران نیز باید مانند کشورهایی چون عربستان تابعی از اراده آمریکا بوده و رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسد. کاخ سفید تمام این شرایط را برای ایران در نظر گرفته بدون اینکه کوچک ترین امتیازی به ما بدهد. بنابراین طبیعی است که مذاکره با این کشور هیچ منفعتی برای ایران نخواهد داشت.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تاکید کرد: تجربه ثابت کرده که مذاکره با چنین کشوری مایه ذلت و تسلیم شدن است و سرانجامی جز تسلیم ندارد. آمریکایی ها به صراحت آل سعود را که یکی از اصلی ترین همپیمانان این کشور است را گاو شیرده خطاب می کنند و از ما نیز چنین انتظاری دارند. به همین دلیل هرگونه مذاکره را رهبر معظم انقلاب اسلامی در این شرایط رد کردند.

هانی زاده در پاسخ به این پرسش خبرنگار موج مبنی بر اینکه راهبردهای مقام معظم رهبری در خصوص رابطه با اروپا را چگونه تحلیل می کند، گفت: ایشان مذاکره با اتحادیه اروپا را منع نکردند، اما خوش بیین هم نیستند. چرا که اروپا تابعی از آمریکا است. اتحادیه اروپا هنوز موضع شفافی در قبال ایران اتخاذ نکرده و اظهارنظرهای مقامات انگلیس، فرانسه و آلمان در مورد قدرت موشکی و دفاعی ایران، در حقیقت همان ادبیاتی است که آمریکایی ها به کار می برند.

وی اظهار داشت: باید با اتحادیه اروپا در حد لازم مذاکره کنیم و اگر آنها همچنان از سیاست های آمریکا تبعیت کنند، قطعا مذاکرات به همان سرنوشت می رود که مذاکره با آمریکا رفت.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: ما امیدی نداریم که اتحادیه اروپا و کشورهایی مانند انگلیس و فرانسه و آلمان رویکرد مستقلی از اروپا در قبال ایران اتخاذ کنند.

هانی زاده در پایان گفت: ادبیات ترامپ یک ادبیات تهاجمی، پرخاشگرانه و ناشی از خوی نژاد پرستانه سفیدپوستان وابسته به لابی صهیونیستی هستند. این لابی صهیونیستی ترامپ را وارد کاخ سفید کرده و طبیعی است که ترامپ خود را وامدار صهیونیست ها می داند و تمام تصمیم های کلان خود را بر اساس منافع رژیم صهیونیستی و لابی های صهیونیستی در این کشور اتخاذ می کند.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها