محمد بن سلمان در گفت و گو با یک روزنامه عربستانی ادعا کرد که دست صلح را به سوی ایران دراز کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، ولیعهد عربستان گفت: برای جلوگیری از آشوب یا جنگ هرکاری انجام می دهم. شاید این ادعای او درباره صلح با ایران در روزنامه عربستانی فقط برای افکار عمومی کشور باشد که این اقدام مقداری کمتر از اقدام دونالد ترامپ در رابطه با افکار عمومی و درخواست مذاکرات بدون پیش شرط و بدون مطالباتی که مایک پامپئو در زمان تهدید به جنگ اعلام کرده بود ، است. تنها خواسته ترامپ از ایران این است که به تعهد خود مبنی بر عدم تولید بمب های هسته ای پایبند بماند، در این میان بن سلمان خواستار محدود کردن فعالیت های ایران در منطقه شده است.

در دوره بازگشت آمریکا از توافق هسته ای و تهدید به جنگ، به نظر می رسد که بن سلمان بر رویاهای خود در شرط بندی جنگ آمریکا با ایران، همانند جنگ عراق و بازگشت آن به قرون وسطی طبق گفته  رایس وزیر خارجه اسبق آمریکا، غلبه کرده است.

محمد بن سلمان که پیش از این صدای آمریکا در تهدید ایران به جنگ بود، اکنون صدای آن در دراز کردن دست صلح شده است. اما ترامپ با این کار از لبه پرتگاه عقب نشینی می کند درحالی که بن سلمان به عمق پرتگاه برمی گردد. وی امیدوار بود که در تجاوزات ضد یمن با شکست ارتش وکمیته های مردمی، شکست ایران را نیز به این شکست ضمیمه کند و یا اینکه حداقل ترامپ او را در تهران و یمن نجات دهد. تغییر معادلات سیاسی و میدانی ، احتمال دارد که بن سلمان برای حفظ آبروی خود بخواهد بدون عقب نشینی از یمن به دنبال مذاکره با ارتش یمن و کمیته مردمی باشد.