روز دوشنبه(30 اردیبهشت ماه)، شبکه خبری ان تی وی گزارش داد: مقام های ترکیه دستور بازداشت 249 کارمند وزارت امور خارجه این کشور را به اتهام ارتباطات احتمالی با شبکه فتح الله گولن صادر کرده اند.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رویترز، روز دوشنبه(30 اردیبهشت ماه)، شبکه خبری ان تی وی گزارش داد: مقام های ترکیه دستور بازداشت 249 کارمند وزارت امور خارجه این کشور را به اتهام ارتباطات احتمالی با شبکه فتح الله گولن صادر کرده اند.این بازداشت ها در راستای تحقیقات انجام شده در مورد کودتای نافرجام ترکیه در سال 2016 انجام شده اند. آنکارا بر این باور است که فتح الله گولن مخالف سیاسی ترکیه ای که هم اکنون در آمریکا به سر می برد، چهره اصلی سازمان دهنده این کودتا بوده است. گولن از سال 1999، به طور خودخواسته در تبعید به سر می برد.

ترکیه بارها و بارها نسبت به انجام عملیات بر علیه طرفداران فتح الله گولن و بازداشت آن ها اقدام کرده است. گولن هرگونه ارتباط خود با کودتای سال 2016 ترکیه را رد کرده است. دفتر دادستان کل آنکارا گفت: دادستانی آنکارا دستور بازداشت 249 نفر از پرسنل وزارت خارجه ترکیه را به دلیل نقش آن ها در اختلالاتی که در روند امتحان ورودی وزارت خارجه ترکیه ایجاد کرده اند، صادر کرده است. این دادستانی اعلام کرده: تاکنون 76 نفر از این مظنونان در استان های مختلف بازداشت شده اند و تلاش ها برای بازداشت باقی مانده آن ها همچنان ادامه دارد. 

در جریان تحقیقات پساکودتا در ترکیه، تاکنون 77000 نفر بازداشت شده و در انتظار محاکمه هستند و 150000 نفر نیز از مشاغل دولتی خود یا اخراج و یا تعلیق شده اند.