موج

زلمای خلیل زاد نماینده دولت آمریکا در مذاکره با طالبان، از دستیابی به "توافق راجع به اصول" با طالبان در مورد موضوعات کلیدی در چهارچوب معاهده صلح افغانستان خبر داده است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از آسوشیتدپرس، روز دوشنبه(8 بهمن ماه)، نماینده آمریکا از رسیدن به "توافق هایی راجع به اصول" در مورد مسائل کلیدی برای حصول معاهده صلح با طالبان خبر داده است که در نوع خود می تواند مقدمه ای بر پایان خشونت های 17 ساله اخیر افغانستان باشد.  

بیانیه ی ارائه شده توسط زلمای خلیل زاد نماینده آمریکا در موضوع افغانستان، پس از 6 روز مذاکرات فشرده با گروه طالبان در قطر صار شده است. خلیل زاد در جریان مذاکرات از طالبان درخواست کرده است تا برای دستیابی به صلح در افغانستان وارد گفتگوهای مستقیم با دولت مرکزی این کشور شود. 

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان روز دوشنبه(8بهمن ماه) تضمین داده است که حقوق مردم افغانستان در لوای مذاکرات صلح با طالبان، مورد مصالحه قرار نخواهد گرفت. گروه طالبان در روزهای اخیر تقریبا به طور روزانه نیروهای دولت مرکزی افغانستان را هدف قرار داده اند. سرمای شدید افغانستان هم نتوانسته است مانع از ادامه حملات طالبان شود. در حال حاضر، طالبان قریب به نیمی از افغانستان را در کنترل خود دارد.

خلیل زاد در مصاحبه ای با نیویورک تایمز اعلام کرده است توافقاتی در اصول با طالبان در مورد مسائل کلیدی و در چهارچوب یک توافق صلح صورت گرفته است. روند گفتگو ها همچنان باید ادامه یابند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها