موج

مدیر دفتر مطالعات پایه آب شرکت آب منطقه‌ای استان البرز با اشاره به پر بودن ۵۸ درصد ظرفیت مخزن سد کرج، میزان مخزن را نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد منفی اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج البرز، سعید نقدی گفت:  میزان بارندگی های امسال در مقایسه با بلند مدت نرمال بوده است اما در قیاس امسال با سال گذشته حدود ۳۵ درصد منفی است زیرا سال گذشته سالی خاص و پربارش برای استان البرز بود.

از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۴۵ میلیمتر بارش در استان البرز به ثبت رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۶۳ درصد از ظرفیت مخزن سد طالقان پر است، گفت: سال قبل در چنین ایامی حدود ۶۲ درصد از ظرفیت این سد پر بوده است.

مدیر دفتر مطالعات پایه آب شرکت آب منطقه‌ای استان البرز با تاکید بر اینکه اکنون حدود ۵۸ درصد از ظرفیت مخزن سد کرج پراست، افزود: میزان مخزن این سد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد منفی بوده که طبیعی است زیرا همیشه در ماه‌های دی و بهمن کمترین تراز آبی سدها را شاهد هستیم و بعد از آن با آبگیری هایی که از اواخر بهمن ماه و در ماه‌های اسفند و فرودین انجام می‌شود، سطح تراز سدها افزایش می‌یابد.

وی در خصوص وضعیت رسیدگی به نقاط بحرانی پایین و بالادست سدهای استان البرز، گفت: به دنبال بارش‌هایی که در فروردین ماه سال جاری داشتیم تمامی مسیل های رودخانه‌های البرز که تحت مدیریت آب منطقه‌ای است لایروبی و پاکسازی شد.

وی عنوان کرد: در کنار پاکسازی مسیل های رودخانه‌های البرز، اخطارهای لازم به تمامی بخشداری‌ها، شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان داده شده است تا مسیل‌ها و ورودی رودخانه‌ها و پل‌ها در محدوده‌های شهری و روستایی را پاکسازی کنند.

لایروبی و پاکسازی نقاط مستعد آبگرفتگی

مدیر دفتر مطالعات پایه آب شرکت آب منطقه‌ای استان البرز تاکید کرد: خوشبختانه به دنبال اقدامات انجام شده برای پاکسازی مسیل های رودخانه‌ها در نقاطی مانند هشتگرد، عباس آباد، سرخ آب، نجم آباد و یا حتی طالقان که ورود جریان آب به مسیر راه‌ها و جاده‌ها را داشتیم، لایروبی و پاکسازی تمامی نقاط مستعد آبگرفتگی توسط شرکت آب منطقه‌ای استان البرز انجام شده است.

نقدی اضافه کرد: متأسفانه بیشترین مشکلات در مسیر رودخانه کرج مربوط به تصرفات و ساخت و سازهایی است که در بستر و حریم این رودخانه انجام شده است.

در این خصوص مطالعات مربوطه توسط شرکت آب منطقه‌ای انجام گرفته و حریم رودخانه مشخص شده و دستور تخریب پلاک‌ها و ساخت‌های احداثی در حریم رودخانه کرج نیز صادر شده است.

وی افزود: در کنار مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه، مواردی مانند ساحل سازی و اصلاح مسیر رودخانه کرج صورت می‌گیرد، این موارد در دستور کار بوده و به مرور انجام می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها