English

بازرس اتحادیه مرغداران کشور در گفتگو با خبرگزاری موج:

احتمال گرانی یا کمبود تخم مرغ در نیمه دوم ۱۴۰۲

سید حسین موسوی نژاد گفت: در پاییز هر ماه 800 هزار جوجه ریزی در ماه انجام شد اما در زمستان به 250 هزار قطعه رسیده است، اثر کاهش این جوجه ریزی مرغ تخم گذار در نیمه دوم سال 1402 نمایان می شود.

احتمال گرانی یا کمبود تخم مرغ در نیمه دوم 1402

بازرس اتحادیه مرغداران کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با بیان اینکه تا هفته گذشته قیمت هر کیلو تخم مرغ حدود 30 هزار تومان به مشتریان فروخته می شد، گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو تخم مرغ 37 هزار تومان است که زیر قیمت مصوبه 39 هزار تومان سال 1401 است، هرچند ما این قیمت مصوب را هم قبول نداریم، زیرا قیمت هر کیلو تخم مرغ بیش از 47 هزار تومان تمام می شود.

سید حسین موسوی نژاد با تاکید بر اینکه در پاییز هر ماه 800 هزار جوجه ریزی در ماه انجام شد اما در زمستان به 250 هزار قطعه رسیده است، اظهار کرد: اثر کاهش این جوجه ریزی مرغ تخم گذار در نیمه دوم سال 1402 نمایان می شود و از آنجایی که جوجه ریزی مرغ تخم گذار حداقل 6 ماه نیاز دارد و مانند مرغ گوشتی نمی توان 45 روزه نتیجه بگیرد اگر دولت چاره ای برای این کار پیدا نکند، به طور قطع با گرانی تخم مرغ مواجه خواهد شد و در آن زمان نمی توان به صورت گسترده هم واردات تخم مرغ انجام داد.

او با اشاره به اینکه سال گذشته مکاتباتی با وزارت جهاد کشاورزی برای تامین نهاده ها انجام شده بود، گفت: مطابق وعده های وزارت جهاد کشاوری برای جوجه ریزی مرغ تخم گذار، مرغداران جوجه ریزی انجام دادند اما وزارت جهاد کشاورزی در اجرای وعده های خود ناتوان بود زیرا نه تنها در قیمت تخم مرغ بازنگری انجام نشد بلکه در تامین نهاده ها هم کم کاری شد.

موسوی نژاد با بیان اینکه قیمت نهاده های دامی در بازارگاه از ابتدای اسفند ماه تغییر کرد که کارشناسی نبود، افزود: در حال حاضر مولفه های تاثیرگذار قیمت تخم مرغ را به دولت اعلام کردیم و خواستار بازنگری در تعیین قیمت تخم مرغ شدیم اما دولت به بهانه فضای تورمی از اجرای آن خودداری کرده است.

او با تاکید بر اینکه طرح کارت الکترونیکی و خرید کالای یارانه ای با وجود اینکه طرح خوبی بود اما اجرایی نشده است، تصریح کرد: اجرای  آن می توانست در بازار مرغ و تخم مرغ موثر باشد.

او افزود: در شرایط کنونی صنعت مرغداری کشور با چالش نقدینگی مواجه است و از طرف دیگر هزینه های تولید بالا رفته و صادرات تخم مرغ تحت تاثیر قرار گرفته، از این رو دولت باید مشوق های صادراتی بدهد، متاسفانه تاکنون نتوانسته  اقدام موثری انجام دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه