English

یک استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرگزاری موج؛

بروز رانت و امضاهای طلایی با ارز چند نرخی

علی‌اکبر نیکو اقبال گفت: ارز چند نرخی منجر به بروز رانت های مختلف در اقتصاد می شود و جریان های سفته بازی، امضاهای طلایی در واردات و ... هم دردسر می آورند.

بروز رانت و امضاهای طلایی با ارز چند نرخی

یک استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه نرخ تعادلی ارز که در نتیجه عرضه و تقاضا به وجود می آید ، بهترین اثر در اقتصاد خواهد داشت، گفت: در شرایط کنونی  سیاست های ارزی حکایت از این دارد که تورم در کشور تشدید می شود.

علی‌اکبر نیکو اقبال با بیان اینکه نرخ توافقی ارز واردات کالا را هم تسهیل می کند، افزود: ارز چند نرخی منجر به بروز رانت های مختلف در اقتصاد می شود و جریان های سفته بازی، امضاهای طلایی در واردات و ... هم دردسر می آورند.

او با تاکید بر اینکه قیمت ها ، وضعیت عرضه و تقاضا را مدیریت می کند، اظهار کرد: در شرایط کنونی قیمت ارز اگر واقعی باشد تقاضا برای آن‌ها در بازار وجود دارد و اگر بالاتر از نظر واقعی معامله شود به طور قطع تقاضا برای آن کاهش خواهد یافت.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه دولت باید جریان نقدینگی را به سمت تولید ببرد، اظهار کرد: در دنیا بعد از جنگ جهانی دوم با مدیریت نقدینگی به سمت بخش های مولد منجر به رشد اقتصادی شد، به همین دلیل ایران هم باید از تجربیات گذشتگان درس بگیرد، اما متاسفانه تصمیم گیران اقتصادی کشور تئوری های ابتدایی اقتصاد را هم متوجه نیستند و حتی برخلاف الفبای علم اقتصاد عمل می کنند.

نیکو اقبال با بیان اینکه کینز در سال های قبل گفته تورم طولانی مدت اقتصاد کشورها را نابود می کند، اظهار کرد: ایران با وجود اینکه از منابع بالایی دسترسی دارد اما تورم های بالای 40 درصدی را تجربه می کند، در حالی که در دنیا در بالاترین سطح تورم 5 تا 10 درصد است.

او افزود: همیشه گفتند آزموده را دوباره آزمودن خطاست، اما می بینیم بعد از سال ها دوباره موضوع ارز چند نرخی همچنان با روش های مختلف تکرار می شود در هیچ جای دنیا به اندازه ایران ارز را دستکاری نمی کند.

 

بیشتر بخوانید:

پیش بینی قیمت ارز بعد از اجرای سیاست های کنترلی دولت

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه