موج
کدخبر : ۴۰۹۰۲۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-409027

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

تمدید مهلت ثبت نام برای مسکن ملی باعث بروز نگرانی های بین مردم و کارشناسان شده است، زیرا از یک سو تورم همچنان ادامه دارد و از طرف دیگر عدم اطلاع رسانی وزارتخانه از زمانبدی ساخت و تحویل پروژه ها این شائبه را به وجود آورده که هنوز برنامه مدونی برای مسکن ملی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، وزارت راه و شهرسازی به تازگی مهلت ثبت نام برای مسکن ملی را تا پایان آبان ماه تمدید کرده، این در حالی است که معاون مسکن وزارتخانه اعلام کرده تاکنون حدود ۲ میلیون برای مسکن ملی ثبت نام کرده اند و از آنجایی که این آمار بیش از میزان قطعات زمین فراهم شده برای مسکن ملی است، عملا دلیل ادامه تمدید این ثبت نام ها در هاله ای از ابهام است. از طرف دیگر وقتی وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال داده شده این در حالی است که تا الان حدود ۲ ماه از آغاز ثبت نام مسکن ملی می گذرد و حدود ۴ ماه است که دولت روی کار آمده، اما هنوز هم تکلیف این طرح مشخص نیست و قطعا با این رویه که وزارت راه در پیش گرفته، مردم نسبت به عملکرد دولت در این بخش بی اعتماد خواهند شد.

با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت تمام شده برای ساخت هر متر مسکن به حدود ۵ تا ۷ میلیون تومان رسیده است و از طرف دیگر حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد از هزینه های ساخت مسکن مربوط به زمین است در چنین شرایطی هزینه تمام شده مسکن برای دهک های پایین جامعه افزایش چشمگیری داشته و رفع مشکل کنونی تنها در شرایطی امکان پذیر است که نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان در تامین زمین رایگان برای دهک های ملی جامعه ورود کنند.

پیش از این نیز وزیر اقتصاد نسبت به عدم همکاری برخی نهادها و وزارتخانه ها برای در اختیار گذاشتن زمین جهت مسکن ملی گلایه کرده بود، این در حالی است که محمد طغیانی عضو کمیسون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج اعطای زمین برای مسکن ملی را جزو وظایف قانونی دستگاه های دولتی عنوان کرده و تاکید کرد: «در صورتی که دستگاهی در این زمینه همکاری لازم را نداشته باشد، مدیران آن تحت پیگرد قضائی قرار خواهند گرفت.»

تامین مسکن از وظایف حاکمیت، طبق قانون اساسی 

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه طبق قانون اساسی یکی از وظایف حاکمیت تامین مسکن برای دهک های پایین جامعه است و اعطای زمین رایگان می تواند نخستین گام برای تحقق این هدف باشد، گفت: در شرایط کنونی هزینه تهیه مسکن برای دهک های پایین جامعه به شدت بالاست و از آنجایی که سالانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار زوج جوان به جمیت فاقد مسکن اضافه می شود اگر نهضت ملی مسکن به تعویق بیفتد چالش های اجتماعی زیادی بروز می کند.

حسام عقبایی با بیان اینکه تاخیر در ساخت مسکن برای محرومان جایز نیست، افزود: با توجه به تورم بالای اقتصادی تاخیر در ساخت مسکن می تواند هزینه ها را بالاتر ببرد و مدت زمان تا خانه دار شدن دهک های پایین جامعه افزایش یابد، از طرف دیگر بسیاری از نهادهای درون حاکمیت زمین های زیادی در اختیار دارند که در صورت همکاری در این بخش می توانند زمینه ساخت مسکن را تسهیل کنند.

ساخت مسکن شفاف سازی شود

در شرایط کنونی بسیاری از کارشناسان معتقدند که ورود دولت به ساخت مسکن باید محدود به فراهم کردن زمین، تسهیلات و ... باشد و باید پیمانکاران و انبوه سازان این مسکن ها را بسازند، اما در شرایط کنونی دولت هیچگونه شفاف سازی در این زمینه نکرده است و اگر قرار است در یک سال و نیم آینده تکلیف یک میلیون مسکن مشخص شود در حال حاضر باید علاوه بر قطعه بندی، تکلیف پیمانکار و حتی سازوکار عرضه فولاد و سیمان در بورس کالا برای پیمانکارها مشخص شده باشد.

تقریبا ابتدای سال جاری بود که محمود محمودی معاون وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج تاکید کرده بود که طبق مذاکراتی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده، مصالح ساختمانی سیمان و فولاد با قیمت تمام شده در اختیار انبوه سازان قرار بگیرد تا از این طریق قیمت تمام شده مسکن هم کاهش پیدا کند.

هرچند ماه ها از نگرانی های بازار مسکن می گذرد، اما هنوز مسکن ملی در نخستین مرحله یعنی ثبت نام گیر کرده است و اگر قرار باشد دیگر مراحل تکمیل پرونده، ساخت مسکن و تحویل آن اینقدر طولانی شود بعد از چهار سال یک میلیون مسکن هم به مردم تحویل نخواهد شد. بنابراین وزارت راه و شهرسازی از همین الان باید زمانبدی کامل از ثبت نام تا تحویل مسکن را اعلام کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها