موج
کدخبر : ۴۰۴۴۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-404490

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

افزایش 20 درصدی قیمت شیر با حذف ارز دولتی احتمالا برای جلوگیری از هدر رفت منابع و کاهش رانتخواری ناشی از تخصیص ارز دولتی انجام می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، دولت به تازگی اعلام کرده است که ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی را هم به زودی حذف خواهد کرد؛ اگرچه این اقدام دولت برای جلوگیری از هدر رفت منابع و کاهش رانتخواری ناشی از تخصیص ارز دولتی انجام می شود، اما به طور قطع یک شوک قیمتی به کالاهایی که مواد اولیه آنها از طریق ارز دولتی تامین می شده وارد می شود. حال از آنجایی که نهاده های دامی به عنوان محصولی که تاکنون ارز دولتی دریافت می کرده مشمول این تغییرات است پس از حذف ارز دولتی باید شاهد تغییر قیمت آنهم باشیم.

دولت برای کاهش اثر نوسانات قیمتی ناشی از حذف ارز دولتی بر سفره های مردم تاکید کرده که کارت یارانه ای به دهک های پایین جامعه اختصاص خواهد داد تا از این طریق مردم دهک پایین جامعه از تورم قیمت در امان بمانند.

تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر قیمت لبنیات

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لبنی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در شرایط کنونی بجز علوفه که اثر آن بر قیمت شیرخام به صنعت لبنیات منتقل می شود برای سایر ملزومات مورد استفاده در صنایع لبنی از ارز آزاد و یا نیمائی استفاده می شود، گفت: در حال حاضر با حذف ارز 4200 تومانی باید اقتصاد رانتی را کنار بگذاریم.

محمد فربد درباره تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر قیمت لبنیات افزود: در صورتی که ارز مذکور برای واردات علوفه حذف شود قیمت شیرخام 20 درصد بالا می رود.

او با بیان اینکه ما در ایران هم ازعلوفه داخلی و هم وارداتی استفاده می کنیم، اظهار داشت: آنچه متاثر از تغییر نرخ ارز است بخش وارداتی علوفه بوده که اثر آن ابتدا گران شدن نرخ شیرخام است و سپس تاثیری 12 تا 15 درصدی بر افزایش قیمت محصولات لبنی دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون کاهش 10 درصدی فروش را تجربه می کنیم که نشان دهنده کاهش قدرت خرید مردم است، اظهار کرد: این مساله در سلامت مردم تاثیر دارد از این رو توصیه ما به دولت این است منابعی که بعد از حذف ارز 4200 تومانی کسب می کند به شکل یارانه به منظور خرید لبنیات به 6 دهک پایین جامعه برگرداند.

سوبسید  ارز 4200 تومانی بدست مصرف کننده نهائی نمی رسد

 فربد با تأکید بر اینکه بخشی از سوبسید ناشی از ارز 4200 تومانی بدست مصرف کننده نهائی نمی رسد، گفت: باید نرخ ارز با قیمت واقعی آن در اختیار وارد کنندگان قرار گرفته و مابه التفاوت حاصله به صور مختلف در اختیار دهکهای نیازمند قرار گیرد.

او با بیان اینکه دولت از تغییر نرخ ارز می تواند بخشی از منابع حاصل از این صرفه جویی را برای کاهش کسری بودجه استفاده کند، گفت: از آنجایی که متناسب با رشد هزینه ها درآمدها افزایش نیافته و گزارش های مرکز آمار ایران هم این موضوع را تایید می کند دولت باید بخشی از منابع حاصله را به دهک های پایین جامعه اختصاص دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر بیش از 65 میلیون نفر از جمعیت کشور جزو 7 دهک پایین جامعه هستند که تحت تاثیر افزایش قیمت کالاهای اساسی خواهند بود، زیرا درآمد این بخش از جامعه به اندازه تورم اقتصادی افزایش پیدا نکرده و دولت پس از حذف ارز دولتی باید متناسب با هزینه ای جدیدی که برای خانواده های دهک های پایین ایجاد می شود باید یارانه تخصیص دهد.

در سال 1400 دولت تقریبا 9 میلیارد دلار منابع برای تخصیص ارز دولتی پیش بینی کرده است که با توجه به اینکه ارز دولتی برای واردات گندم و دارو همچنان باقی می ماند و برای تقریبا 10 قلم کالای دیگر ارز دولتی حذف می شود منابع قابل توجهی از این ارز باقی می ماند که دولت می تواند از آن برای تخصیص اعتبار به دهک های پایین جامعه اختصاص دهد.

 

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`