موج
کدخبر : ۴۰۴۱۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-404190

یک نماینده مجلس:

زنگنه گفت: ما برای نیمه دوم سال 1400 باید کاری کنیم که تورم بالاتر نرود و نظام غلط ارز 4200 تومانی هم حذف شود ضمن اینکه مجلس احتمال زیاد به ادامه ارز 4200 تومانی رأی نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری موج ، دکتر محسن زنگنه، رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درمورد تأثیر حذف ارز ترجیحی بر تورم کالاهای اساسی گفت: ارز 4200 تومانی به این شیوه که تا به الان اختصاص داده شده قطعاً باید حذف شود چراکه این شیوه تقاضای ارز را در کشور بالا برده و ذخایر ارزی کشور و دولت را دچار مشکل کرده و علاوه براین به دست مردم و تولیدکننده هم نمی رسد.
وی متذکر شد: اگر هم بخواهیم ارز 4200 تومانی را حذف کرده و هیچ جایگزینی برای آن تعریف نکنیم قطعاً اثرات تورمی آن جامعه را اذیت خواهد کرد.
رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس به دو اثر تورمی این موضوع اشاره و بیان کرد: مثلاً اگر نهاده دامی که با ارز 4200 تومانی وارد می شد با ارز 26 هزار تومان وارد شود قیمت لبنیات و مواد پروتئینی هم به شدت بالاتر خواهد رفت و اگر تورم دوباره بیشتر شود جامعه دچار گسست اجتماعی می شود.
زنگنه تأکیدکرد: ارز 4200 تومانی باید حذف شود اما در عین حال باید شیوه های دیگری را هم تعریف کنیم که در نهایت قیمت گوشت و لبنیات و غیره همان قیمت های قبلی باشد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به یکی از شیوه ها اشاره کرد و گفت: پیشنهاد بنده این است که یارانه را در انتهای زنجیره تولید به صورت نقدی به شبکه تولید (کشتارگاه ها) پرداخت کنیم زیرا در این صورت دامدار و کشاورز نهاده مورد نیاز خود را به راحتی تهیه می کند و دامداری و کشاورزی هم رونق می گیرد ضمن اینکه نظام پروتئین و لبنی نیز یکی از بهترین نظام های تولید است.
وی ادامه داد: مزیت شیوه پیشنهادی بنده این است که مکانیزم اقتصاد، کار خودش را می کند و همان عرضه و تقاضا بازار را تنظیم خواهد کرد.زنگنه بر این باور است که اعطای کارت اعتباری روش بسیار غلطی است که طی این سالها هم اجرایی شده است.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: 72 هزار میلیارد تومان در سال فقط یارانه پرداخته می شود که هیچ تاثیری هم در زندگی مردم ندارد و متاسفانه روش تأمین آن هم فروش اوراق است.
زنگنه با بیان اینکه دولت سیزدهم در شرایط کنونی فرصت اصلاح نظام توزیع و افزایش بهره وری در حوزه کشاورزی را ندارد گفت: ما برای نیمه دوم سال 1400 باید کاری کنیم که تورم بالاتر نرود و نظام غلط ارز 4200 تومانی هم حذف شود ضمن اینکه مجلس احتمال زیاد به ادامه ارز 4200 تومانی رأی نخواهد داد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها