موج
کدخبر : ۳۸۱۹۲۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381928

رییس انجمن سازندگان مسکن وساختمان مطرح کرد:

رییس انجمن سازندگان مسکن وساختمان با بیان اینکه اجرای قانون مجری ذی صلاح به دلیل اهمال دستگاه های نظارتی و بالادستی مغفول واقع شده، گفت: درعین تبعات حذف مجری ذی صلاح آفت بزرگی برای صنعت ساختمان است و از صدورشناسنامه فنی به عنوان عامل حفظ سرمایه های ملی باید حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، جلسه هم اندیشی راهکارهای اجرای قانون مجری ذی صلاح با حضور کارشناسان و مسئولان برگزارشد و ضمن بررسی راهکارهای عملیاتی کردن قانون مجری ذی صلاح درعین حال درباره اهداف کاندیدا و اعضای شورا وحدت و چگونگی ایجاد تعامل بین سازمان نظام مهندسی و نهادهای مرتبط با ساخت وساز نظیر شورا و شهرداری به منظور اجرای قانون ومقررات ملی ساختمان بحث و گفت وگو شد.

شهاب سعات نژاد،رییس انجمن سازندگان مسکن وساختمان با بیان اینکه همکاری بین دستگاه های مرتبط با ساخت وساز کلید اجرای قوانین مرتبط با ساخت وساز وازجمله قانون مجری ذی صلاح است تاکید کرد : امیدواریم  با تعامل وهمکاری گروهی  زحمات و کار های انجام شده در ادوار گذشته را به نتیجه برسانیم و پیوند بین انجمنها و مهندسان و سازمان نظام مهندسی و شورای شهر را بیشتر از گذشته کنیم و از ظرفیت کلیه فعالان صنف استفاده کنیم.

وی با یادآوری این مطلب که براساس قانون تمامی ساخت وساز باید توسط سازندگان ذی صلاح انجام شود خاطرنشان کرد: طبق ماده 33 آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی تمامی ساخت وسازمی بایست دارای شناسنامه فنی – ملکی باشند و شهرداری به عنواهن مرجع صدور پروانه ساختمانی موظف به درخواست صدور شناسنامه فنی پیش ازارایه پروانه صدور پایان کاراست.

رییس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان عدم اجرای قانون صدور شناسنامه فنی ساختمان ازسوی شهرداری ها را تخطی ازاجرای قانون و آیین نامه مصوبه هیات وزیران ارزیابی و تاکید کرد: باید تمامی ساخت وسازها در هر متراژ و در نقطه از کشور به سمتی برود که از سازندگان دارای صلاحت در فرآیند اجرای آن استفاده شود.

سعادت نژاد با اظهار امیدواری از اینکه شورای شهر آینده با تعامل با سازمان نظام مهندسی و متخصصان، آیین نامه  اجرایی ماده 33  قانون نظام مهندسی ساختمان را اجرایی کند تاکید کرد: در ادوار گذشته ، عمیاتی کردن این قانون از سوی شورای شهر و شهرداری تهران مورد پیگیری قرار گرفت اما متاسفانه به صورت تمام و کمال انجام نشد و امیدواریم که در این دوره به صورت کامل اجرایی شود.

وی گفت: چشم انداز ما درصنعت ساختمان،استفاده از ظرفیت بالای متخصصان و مهندسان مجرب است وامیدواریم به نقطه ای برسیم که تمام ساخت وسازهای شهر تهران به عنوان یک کلانشهر و پایتخت کشور،توسط افراد دارای صلاحیت و دارای شناسنامه فنی ملکی باشد تا بهره بردان ساختمان و هزینه سنگینی بابت خرید ملک پرداخت می کنند بابت جزییات ساخت واحد خریداری شده و میزان کیفت آن باشند.

سعادت نژاد صدور شناسنامه فنی ملکی برای ساختمان را عاملی توصیف کرد که به  گفته وی بهره داران ازتمامی جزییات ساخت ملک خریداری خود شامل طول عمر، ایمنی، تجهیزات به کار رفته، مصالح استفاده شده و.. با خبرمی شوند.

رییس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان با تاکید براینکه شناسانه فنی ساختمان سبب حفظ سرمایه های ملی کشور می شود تاکید کرد: تفاهم نامه چند جانبه ای بین انجمن سازندگان مسکن وساختمان،شهرداری،شورای شهر و وزارت راه به منظوربهره گیری ازمجری ذی صلاح منعقد شد،اما متاسفانه رای دیوان عدالت طی سالهای اخیرکه مجوز بهره گیری ازسازندگان مختلف درمقاطع مختلف را صادرکرد،سبب شد که شهرداری ها این رای را دستاویزی برای که به طورکل ازسازندگان صاحب صلاحیت استفاده نکنند.

وی گفت: با تلاشهای انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران و سازمان نظام مهندسی وسازندگان دارای صلاحت ،حدود سه سال که استفاده از سازنده صاحب صلاحیت به جدیت درحال پیگیری است و ازسال 98برای اکثرساخت وسازهای متراژ بالا 2 هزارمتر و از شهریور سال 99 برای کارهای بالاهای 1500 مترمربع استفاده ازسازنده دارای صلاحت و صدورشناسنامه فنی اجرایی شده است.

شهاب نژاد تاکید کرد: تنها قسمتی که در فرآیند مذکور مغفول مانده است،استفاده واجبارشهرداری تهران به عنوان مرجع صدور پروانه ساختمان در ساخت وسازها است که بتوانیم قبل ازصدور پروانه ساختمان، شناسنامه فنی ساختمان را برای تمامی ساخت و سازها داشته باشیم و امیدواریم که با تعامل نظام مهندسی و شهرداری این اتفاق نیزعملیاتی شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها