موج
کدخبر : ۳۷۰۰۵۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-370054

معاون نظارت شرکت آب و فاضلاب کشور در پاسخ به خبرگزاری موج؛

حمیدرضا کشفی گفت: 220 شهر در تابستان 1400 با تنش آبی مواجه می شوند و اگر در شهری 10 درصد کمبود آب داشته باشد رنگ زرد و 10 تا 20 درصد کمبود آب داشته باشد رنگ نارنجی و اگر بین 20 تا 30 درصد کمبود داشته باشد از نظر تنش آبی رنگ قرمز خواهد بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، معاون نظارت شرکت آب و فاضلاب کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا سال گذشته همین موقع منجر به افزایش 40 درصدی مصرف آب در کشور شده بود، گفت: در یکسال گذشته علاوه بر شیوع ویروس کرونا، یکپارچگی آب و فاضلاب شهری و روستایی رخ داد که در آب و فاضلاب کشور تاثیر زیادی داشت و در این مدت خدمات به شهروندان به طور کامل ارائه شد.

حمیدرضا کشفی با بیان اینکه مرکز مدیریت ارتباط با مشتری فصل جدید در آب و فاضلاب کشور خواهد بود افزود: در مدیریت ارتباط با مشتری بر مبنای بازخوردی که از مشتریان گرفته می شود می توان خدمات را به مشتریان ارتقا داد، همچنین تعداد حوادث در سراسر کشور ثبت می شود و به تفکیک مشخص می شود که در هر منطقه چه تعداد حادثه رخ داده است. همچنین تمام شرکت های آب و فاضلاب به صورت یکپارچه قابل ارزیابی هستند و اگر شرکتی خدمات مناسبی ارائه ندهد قابل شناسایی هستند.

او با اشاره به اینکه در 2 ماهه گذشته سند تنش های آبی تصویب شده است، گفت: در این سند چگونگی توزیع آب در استان ها تهیه شده که نقشه راه توزیع آب کشور در سال 1400 خواهد بود. در سال گذشته 150 شهر تنش آبی داشتند و پیش بینی می شود که تابستان امسال تعداد شهرهای با تنش آبی به 220 مورد می رسد.

 کشفی با اشاره به اینکه 25 درصد از آب عرضه شده است، گفت: 11 درصد هدر رفت ظاهری (هدر نمی رود اما نمی توانیم پول آن را از مردم بگیریم) و 12 درصد هدر رفت واقعی آب و یک درصد هدر آب بدون درآمد مجاز است و در حال حاضر قراردادی دولت با سرمایه گذاران منعقد کرده که اگر بتوانند میزان هر رفت را کاهش دهند دولت آب را از سرمایه گذاران به صورت تضمینی خرید می کند.

معاون نظارت شرکت آب و فاضلاب کشور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه 220 شهر در تابستان با تنش آبی مواجه می شوند گفت: اگر در شهری که 10 درصد کمبود آب داشته باشد رنگ زرد و اگر بین 10 تا 20 درصد کمبود آب داشته باشد رنگ نارنجی و اگر بین 20 تا 30 درصد کمبود وجود داشته باشد از نظر تنش آبی رنگ قرمز خواهد بود و در ستند تنش آبی الزاما به چگونگی قطعی آب نیست و گاهی در شهرهای که تنش آبی دارند با راه اندازی لوله انتقال یا ایجاد چاه جدید و ... می توان شرایطی ایجاد کرد که مردم کمتر متوجه کمبود آب شوند.

او درباره گرانی قیمت آب در سال آینده گفت: تاکنون طرحی برای افزایش تعرفه آب در سال آینده ارائه نشده است.

همچنین مسعود خشایی معاون برنامه ریزی شرکت آب و فاضلاب کشور درباره جریمه پرمصرف ها گفت: از پرمصرف های آب 16 درصد بیشتر هزینه خدمات باید پرداخت کند و در شرایط کنونی این عدد بسیار زیاد نیست و هدف دولت درامدزایی از این بخش نیست بلکه هدف کاهش مصرف آب است.

او افزود: 34 درصد از مشترکان پرمصرف هستند و 4 درصد بد مصرف هستند و مابقی خوش مصرف های آب هستند.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها