موج
کدخبر : ۳۶۷۲۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-367278

رئیس خانه اقتصاد در گفتگو با خبرگزاری موج؛

ابراهیم جمیلی گفت: در شرایط کنونی با تغییر دولت ترامپ مشخص شد که دشمنان ایران به اهداف خود نرسیدند و صادرات کشور همچنان ادامه داشت، اما در حال حاضر تناقض تصمیم گیری بین وزارتخانه ها نباید به اقتصاد آسیب بزند.

رئیس خانه اقتصاد در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه با پایان گرفتن دوره ترامپ آنچه که مشخص شد این است که آنها نتوانستند به اهداف خود برسند و صادرات ایران همچنان ادامه داشت، گفت: هرچند در شرایط فعلی محدودیت ها باعث کاهش صادرات شد و هزینه ها هم افزایش پیدا کرد و این به نفع اقتصاد کشور نبود، اما صادرات کشور همچنان ادامه داشت.

جمیلی با بیان اینکه در حال حاضر هیجانات بازار ارزی و بازار سرمایه کاهش یافته است، افزود: اگر سیاست های درستی در این بخش ها بکار گرفته شود می توانیم تصمیم های اقتصادی در جهت منافع کشور و مردم بگیریم، زیرا در شرایط کنونی اقشار پایین جامعه هم زیر فشار اقتصادی هستند و نباید این موضوع را نادیده گرفت.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی تصمیم های متناقضی که بین وزارت صنعت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی گرفته می شود باعث سردرگمی تولیدکننده و صادرکننده شده است، گفت: هم اکنون با وجود مشکلات اقتصادی سازمان مالیاتی فشارهای مضاعفی روی کدهای شناسایی شده مالیاتی وارد آورده، در حالی که فرار مالیاتی قبلی همچنان سرجایش باقی مانده است.

راهکارهای برای کنترل قیمت ارز و تورم  در کشور

رئیس خانه اقتصاد با نگاهی به راهکارهای که بتوان قیمت ارز و نرخ تورم را در کشور کنترل کرد، گفت: در شرایط کنونی نباید بگذاریم تولید و صادرات کشور آسیب ببیند و اگر این دو مقوله به خوبی اجرایی شود قیمت ارز در بلندمدت هم تعدیل می شود و کمک می کند تورم هم کاهش یابد.

جمیلی با بیان اینکه تعدیل قیمت ارز در کوتاه مدت رخ نخواهد داد، گفت: در شرایط کنونی باید به گونه ای عمل شود که اقشار آسیب پذیر و حقوق بگیر آسیب نبینند و از طرف دیگر باید تولید کشور قیمت رقابتی باشند که تنها با افزایش تولید و صادرات این هدف محقق می شود.

رئیس خانه اقتصاد با تاکید بر اینکه بازار سرمایه هم تحت تاثیر تصمیم های سیاسی دچار التهاب شده است و باید از فرصت کنونی که پیش آمده و بسیاری از مردم دارای کد بورسی شده اند استفاده کرد و به آنها آموزش بدهیم تا در بلندمدت هم منفع مردم حفظ شود و هم این سرمایه ها در مسیر تولید بکار گرفته شود، در غیر این صورت تمام این سرمایه ها در فضای نوسانی بورس سوخت خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در یکسال گذشته که فشار تحریم ها علیه ایران افزایش پیدا کرد، دولت همواره مدعی بود که باید با تسهیل صادرات غیرنفتی، درآمد ارزی کشور جبران شود، اما همواره تولیدکننده ها و صادرکننده ها نسبت به تصمیم گیری های جزیره ای و متناقض دستگاه های دولتی انتقاد دارند، با همه این مشکلاتی که در زمینه تولید و صادرات وجود داشته، دولت نتوانست اقتصاد کشور را در مسیری هدایت کند تا تورم کمتری در جامعه به وجود بیاید و این التهابات ارزی اقتصاد کشور را به مخاطره انداخت و در نهایت دولت سرمایه مردم را به سمت بورس هدایت کرد اما نتیجه آن تاکنون چیزی جز از دست دادن سرمایه مردم نبوده است، در شرایطی که بسیاری از دهک های پایین جامعه کاملا زیر فشار اقتصادی هستند، تاکنون چشم انداز روشنی پیش پای آنها گذاشته نشده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    این دولت دولت هرگز اعتماد مردم رابدست نخواهد آورد چون خودش گفت بیاین در بورس سرمایه گذاری کنید بعد آن طرف نقشه خودش را پیاده میکند ؟!

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها