موج
کدخبر : ۳۶۱۳۲۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-361325

عضو انجمن نخبگان در پاسخ به خبرگزاری موج؛

عضو انجمن نخبگان گفت: دولت به دلیل اینکه با فروش دلار کوتاه ترین مسیر را برای تامین کسری بودجه می دانسته فضایی برای ایجاد تورم ارز در اقتصاد ایجاد کرده و این ناشی از ناتوانی و عدم برنامه ریزی دولت برای رفع مشکلات معیشتی مردم است.

عضو انجمن نخبگان در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه  ارزش پول ملی بسیار کاهش یافته و مردم زیر فشار قرار گرفته اند، گفت: دولت در حال حاضر قیمت دلار در بودجه 17500 تومان تعیین شده که می تواند اقتصاد کشور را در آستانه فشار بیشتر قرار دهد، زیرا این به معنای این است که ارز 4200 تومانی چهار برابر شود.

حمید جهانیان با بیان اینکه در ایران بی نظمی مالی وجود دارد نه بی پولی، افزود: در دو سال اخیر دولت با فروش ارز در بازار برنامه ای برای سرمایه مردم نداشت و همین باعث شد تقاضا به سمت خرید و فروش دلار بروند.

او با اشاره به اینکه مردم 35 میلیارد دلار را در خانه نگهداری می کنند، گفت: در همه جای دنیا خروج ارز از سیستم بانکی و مالی جرم است، به همین دلیل قه فضائیه باید سیاستی در این بخش تدوین کند، چراکه خروج ارز از بازار منجر به تورم و آسیب به دهک های پایین جامعه شده است.

جهانیان در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره دلایل عدم ممانعت دولت برای جلوگیری از خروج ارز در بازار گفت: دولت به دلیل اینکه با فروش دلار کوتاه ترین مسیر را برای تامین کسری بودجه می دانست فضای برای ایجاد تورم ارز در اقتصاد ایجاد کرد و این ناشی از ناتوانی و عدم برنامه ریزی دولت برای رفع مشکلات معیشتی مردم است. 

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه ارز در اختیار کسانی است که نه تولیدکننده هستند و نه بازرگان، تصریح کرد: در شرایط کنونی تنها راه نجات کشور ممنوع شدن خرید و فروش اسکناس است و مردم باید ارز را از بانک دریافت کنند و امکان معامله ارزی در بازار آزاد وجود نداشته باشد.

او با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی استفاده از داشته های کشور ، گفت: در حال حاضر نفت مواد پایه 58 محصول است و ایران جزو بزرگترین تولیدکنندگان نفت است و نتوانسته ارزش افزوده مناسب برای این محصولات ایجاد کند.

او افزود: در حال حاضر آمریکا  25 میلیون بشکه نفت در روز نیاز نفتی دارد و تنها ده میلیون بشکه تولید می کند به همین دلیل است که خاورمیانه برای این کشور مهم است، چراکه 35 درصد نفت دنیا از تنگه هرمز عبور می کند و اگر نفت به آمریکا نرسد تمام صنعت آمریکا از خودروسازی و...تعطیل می شوند. 

جهانیان با اشاره به اینکه ایران دادگاه کارکنان دولت داریم اما دادگاه کارنکنان دولت نداریم، تصریح کرد: در شرایط کنونی کسانی که مسئولیت در دستگاه اجرایی دارند اما کار نمی کنند یا تخلفی می کنند مجازات نمی شوند یا حداقل مجازات متناسب با تخلف آنها نیست به همین دلیل قانون برای متخلفان بازدارنده نیست.

او افزود: در شرایط کنونی اگر ایران به جای فروش نفت خام آن را در اختیار نخبگان داخلی قرار دهد شاید نتوانند در داخل 58 هزار محصول تولید کنند اما می توانند 20 هزار محصول را فرآوری کنند.

او افزود: چند پیش یک شرکت آمریکایی به نام مرسلاین محموله از ایران را به مقصد نرساند که بعد از آن شرکت ایرانی با طرح دعوا در دادگاه ایران توانست حکم توقف شرکت مرسلاین که وابسته به ارتش آمریکاست را اخذ کند و بعد کشتی این شرکت توسط سپاه ایران متوقف شد و این یک افتخار برای ایران بود، زیرا هیچ شرکتی در دنیا جرات توقیف کشتی های آمریکایی را ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها