موج
کدخبر : ۳۴۹۰۲۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-349024

موج در گزارشی اختصاصی بررسی می‌کند؛

طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد قشم همچنان در جریان است و منابع خبری ریشه‌ی این ابهامات را به واگذاری‌های عجیب و غریب اراضی در این جزیره مربوط می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری موج، این روزها شائبات بسیاری درباره نحوه‌ی مدیریت منطقه آزاد قشم و برخی ابهامات مالی مرتبط با این منطقه در محافل مختلف سیاسی و اجتماعی مطرح است و منابع خبری ریشه‌ی این ابهامات را به واگذاری‌های عجیب و غریب اراضی در این جزیره مربوط می‌دانند. کار تا جایی پیش رفته است که طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد قشم با رای بالایی در مجلس تایید شد و این روزها حساسیت ویژه‌ای در این زمینه ایجاد شده است.

*تصاحب زمین‌های بیت المال

احمد مرادی عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، در جمع خبرنگاران درباره طرح تحقیق و تفحص از سازمان مناطق آزاد قشم گفت: تخریب و تصاحب زمین‌های بیت المال و تصاحب اراضی در حریم دریا از جمله مواردی است که در مناطق آزاد رویت شده و در همین راستا تصمیم گرفتیم طرحی را در کمیسیون اقتصادی با عنوان تحقیق و تفحص از مناطق آزاد قشم ارائه دهیم.

وی در ادامه عنوان کرد: تحقیق و تفحص طبق ماده ۲۱۲ آیین نامه داخلی از مناطق آزاد قشم با موضوع بررسی عملکرد، وضعیت اشتغال جوانان، نحوه واگذاری اراضی ملی، تصرف حریم دریا، وضعیت سرمایه گذاری و توجه به سرمایه گذاران و تجار آغاز شده است.

*بررسی در صحن علنی

وی اضافه کرد: این طرح با حداکثر آرا به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارجاع داده شده و طی هفته آتی در صحن علنی مطرح خواهد شد که البته امیدواریم رای نمایندگان مجلس را اخذ کنیم و بتوانیم حقوق مردم را استیفا کنیم.

*مبارزه با بی‌توجهی به فساد

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که امید داریم بتوانیم با همت نمایندگان منتخب مردم بی توجهی به فسادهای موجود در مناطق آزاد قشم را به پایان برسانیم، گفت: اگر کوتاهی در مناطق آزاد رخ داده باشد، شک نکنید با قدرت و قاطعیت این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و برخورد های لازم در این راستا صورت می‌گیرد.

گفتنی است؛ این طرح به امضای محمد آشوری، منصور آرامی، احمد جباری و حسین رئیسی نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی رسیده که این نشان دهنده عزم جدی نمایندگان برای احقاق حقوق مردم و جلوگیری از فساد در مجلس یازدهم است.

*واکنش مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم

با این حال «حمیدرضا مؤمنی» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در گفت‌وگویی در این باره بیان داشت: مجلس است که سوال کند، تحقیق و تفحص انجام دهد، یا استیضاح کند اما پیش از هر عملی شایسته آن است که مراحل آن طی شود.

وی افزود: کدام یک از نمایندگان استان سوالی از ما کرده‌اند که ما جواب نداده باشیم و این که از تریبون مجلس موضوعاتی آن هم در این شرایط مطرح شود که اذهان مردم را تحت‌الشعاع قرار دهد، به نفع هیچ کس نیست.

مومنی گفت: عملکرد بنده در منطقه آزاد قشم اظهر من الشمس است و ما کار‌هایی در این مدت در قشم کرده‌ایم که در ۲۵ سال گذشته نشده است و این‌ها عدد و رقم دارد و مشخص و مدون است.

*کنایه به سیاسیون

وی افزود: قرار نیست که همه مشکلات جهان اسلام را ما در قشم بخواهیم حل و رفع کنیم بلکه ما مأموریت و وظایفی داریم که باید برای آن‌ها تلاش کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: از محدوده اخلاق خارج شدن کار درستی نیست و من مأموریت دارم که از پرسنل منطقه آزاد دفاع کنم و حتما اگر توهین و یا افترایی شود، پیگیری قانونی می‌کنیم.

وی گفت: ما از تحقیق و تفحص ابایی نداریم و هر سوالی شود ما می‌رویم و توضیح می‌دهیم ولی اگر منجر به تهمت شود، ما کوتاه نمی‌آییم و از حق و حقوق این سازمان و کارمندان آن دفاع می‌کنیم.

*سخن پایانی

با این تفاسیر به نظر می‌رسد که نهادهای نظارتی باید هر چه سریع‌تر به موضوع ورود کنند تا اگر تخلفاتی صورت پذیرفته، ابعاد آن مشخص شود؛ و اگر تخلفی صورت نپذیرفته است، هر چه سریع تر از تشویش بیشتر اذهان عمومی جلوگیری به عمل آید.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها