موج
کدخبر : ۳۴۳۴۸۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343488

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

امروز پروانه کاربرد علامت استاندارد به ریل تولیدی راه‌آهن ذوب آهن اصفهان اعطا شد اقدامی که نشان دهنده استفاده از روش‌های نوین فناوری برای تولید فولاد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، سازمان ملی استاندارد ایران امروز پروانه کاربرد علامت استاندارد را به ریل راه‌آهن ذوب آهن اصفهان اعطا کرد و در این مراسم مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل ذوب آهن اصفهان تکنولوژی قدیمی شرکت بود و در حال حاضر نهضت داخلی سازی شکل گرفته است، گفت از سال گذشته تولید ریل برای تامین نیاز داخلی در دستور کار شرکت ذوب آهن اصفهان قرار گرفت. در واقع شرکت ما از روش‌های مورد استفاده در کشور‌های صاحب فناوری برای تولید فولاد استفاده می‌کند و همین ویژگی باعث ورود این شرکت به صنعت ریل شد.

منصوری یزدی زاده با بیان اینکه شرکت ذوب آهن اصفهان با گاززدایی و گوگردزدایی که از فولاد شرکت انجام می دهد، افزود: این شرکت توانست با استفاده از فناوری های جدید در ارتقای کیفیت و استاندارد محصولات عمل کند و در بخش نورد باید کار‌های متفاوتی انجام می‌شد تا به این استاندارد دست پیدا کنیم.

دستاورد‌های صنعتی کشور

همچنین رئیس سازمان استاندارد با اشاه به اینکه استانداردسازی و ارتقای کیفیت اقلام فولادی از جمله موضوعاتی مورد توجه سازمان استاندارد است، گفت: امروز شاهد یکی از دستاورد‌های صنعتی کشور هستیم و این موضوع باید مورد توجه تمام صنایع قرار گیرد.

نیره پیروزبخت این اتفاق را نشان رویکرد جدید استاندارد دانست و افزود: دستگاه‌ها می‌توانند استاندارد‌هایی را که به صورت داخلی تدوین کرده‌اند به سازمان استاندارد ارایه کنند تا با همراهی این سازمان به یک استاندارد ملی تبدیل شود.

پیروزبخت تصریح کرد: مدتی قبل با تاسف درباره تولید ریل صحبت می‌شد چراکه شک و شبهه‌هایی درباره آینده و وضعیت عرضه و تقاضای آن وجود داشت، اما استانداردسازی مناسب توانست باعث حضور تولیدکننده داخلی در سطح بین‌المللی شده است.

او با تاکید بر اینکه مدتی قبل مصوب شد که هر محصولی برای تولید باید استاندارد مشخصی داشته باشد؛ گفت: مفهوم استاندارد در صنایع کشور جا افتاده و امروز شاهد آن هستیم، اما هنوز راه زیادی در پیش داریم. بسیاری از تولیدات شامل استاندارد نیستند، اما خودشان باید به سمت دریافت استاندارد حرکت کنند. در واقع توسعه استاندارد یکی از معیار‌های توسعه صنایع است و توسعه این مهم می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند.

اهمیت ایمنی خطوط راه‌آهن

در ادامه معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت استاندارد سازی را افتخاری برای صنایع کشور دانست و گفت: این اولین بار است که چنین محصولی در کشور تولید می‌شود و این افتخاری برای ما است. ما در کنار وزیر راه و شهرسازی بازدید‌هایی از این واحد صنعتی داشته ایم.

مهدی صادقی نیارکی با بیان اینکه پنجمین رتبه فارع التحصیلان فنی و مهندسی را در کشور داریم، گفت: تعمیق دانش و تکنولوژی در کشور نقش مهمی در اقتصاد دارد. در حال حاضر با توجه به اهمیت ایمنی خطوط راه‌آهن، دانش بسیار مناسبی برای آزمایش این تولیدات وجود دارد و این می‌تواند تاییدی بر تلاش مسئولان واحد تولیدی باشد.

همچنین مدیر کل استاندارد استان اصفهان در نشست اعطای پروانه کاربرد علامت استاندارد برای ریل راه‌آهن ذوب آهن اصفهان اظهار کرد: این شرکت یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ریل در غرب آسیا است و امروز استانداردی را کسب می‌کند که با نظارت تمام دستگا‌ه‌های متخصص مربوط به خود تدوین شده است. در کشور ما آزمایشگاه تایید صلاحیت شده‌ای برای آزمودن نمونه‌های ریل نداشته ایم اما با حضور کارشناسان ما در ذوب آهن اصفهان انجام شد و بعد از تایید نهایی، حدود یک هفته قبل این پروانه صادر شد.

فرمانی با اشاره به پیگیری‌های سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: در سالی که به عنوان جهش تولید نامگداری شده است، استانداردسازی تولیدات ملی، افتخاری برای کشور محسوب می‌شود.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها