موج
کدخبر : ۳۳۷۵۸۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-337587

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

چند سالیست که ایران یکی از کشورهای با ارزانترین تعرفه های اینترنت در جهان مخصوصا در بخش موبایل شناخته می شود اما از آن جهت که اکنون با افزایش تورم، قدرت خرید مردم کاهش یافته، هرگونه تصمیمی برای تعدیل وضعیت نامناسب کنونی که عدم توسعه را به همراه خود آورده، واکنش مردم را به دنبال خواهد داشت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، چند سالیست که ایران یکی از کشورهای با ارزانترین تعرفه های اینترنت در جهان مخصوصا در بخش موبایل شناخته می شود اما از آن جهت که اکنون با افزایش تورم، قدرت خرید مردم کاهش یافته، هرگونه تصمیمی برای تعدیل وضعیت نامناسب کنونی که عدم توسعه را به همراه خود آورده، واکنش مردم را به دنبال خواهد داشت.

واقعیت این است که اپراتورها برای توسعه زیرساخت ها و تامین هزینه های ارزی خود باید قیمت تمام شده خدمات خود را برای محاسبه اینترنت در نظر بگیرند؛ البته این را هم نباید فراموش کرد که هزینه کردهای آنها دلاری و درآمدهایشان ریالی است.

این روزها موضوع افزایش تعرفه های اینترنت اپراتورهای تلفن همراه به عنوان یک موضوع چالشی در کاربران شبکه های اجتماعی و کارشناسان مطرح است، زیرا از یک سو با کاهش ارزش پول، قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده از این رو بسیاری معتقدند قیمت باید ثابت بماند و از سوی دیگر تورم در کشور بالا رفته و اپراتورها که هزینه های خود را باید ارزی بپردازند، عملا با چالش جدی مواجه شده اند. از همه مهمتر اینکه دولت مدعی توسعه شبکه ارتباطی و تقویت زیرساخت های اینترنت مناطق محروم و روستایی است.

واقعیت این است که ریشه مشکلات کنونی قیمت تعرفه ها نیست و تورم لجام گسیخته ریشه آن است، زیرا تنها در صورتی اپراتورها می توانند به اهداف برنامه چشم انداز خود دست یابند که بین هزینه ها و درآمدها تعادل ایجاد کنند و در شرایط کنونی با اوج گرفتن هزینه ها و سرکوب قیمت تعرفه ها ممکن است عملا اجرای برنامه ها به تعویق بیفتد.

نکته ای دیگری که می تواند موضوع چالش تعرفه اینترنت اپراتورها را روشن کند، توجه به تجربه های مشابه این و راهکارهای انجام شده است. برای نمونه در سال گذشته موضوع افزایش تعرفه اینترنت تلفن های ثابت به صورت جدی مطرح شد و در حالی که مشترکان نسبت به قیمت ها و سرعت اینترنت معترض بودند، شرکت مخابرات اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از اعمال تعرفه اینترنت پرسرعت ثابت است و وزیر ارتباطات در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که «یکی از اهداف مدل تعرفه جدید ایجاد رقابت بین شرکت‌ها به منظور ارائه خدمت مناسب‌تر و با قیمتی رقابتی‌تر به مشترکان نهایی بوده است. اگر تعرفه‌های ارائه‌شده از سوی شرکتی بخواهد هزینه‌های مشترکان نهایی را افزایش دهد؛ موضوع از سوی سازمان تنظیم و مقررات رادیویی پیگیری و اصلاح خواهد شد.»

همچنین باید توجه داشت که قیمت اینترنت در سراسر جهان با نرخ‌های متفاوتی ارائه می‌شود، در گزارش پایگاه تخصصی Cable که در پژوهشش از۳۳۵۱ بسته پهنای باند در ۱۹۶ کشور از تاریخ ۱۸ آگوست تا ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار داد کشور‌های دنیا از نظر قیمت اینترنت در ۶ گروه دسته بندی شده اند. ایران جزو گروه دو به لحاظ قیمت اینترنت قرار دارد که قیمت هر گیگابایت اینترنت در این کشور‌ها ۱ تا ۲.۵ دلار است. به طور میانگین، قیمت اینترنت در قاره آسیا و در کشور روسیه ارزان‌تر است و در مقابل آن، برای کشورهای جنوب صحرای آفریقا و برخی از مناطق قاره اقیانوسیه اینترنت بسیار گران‌تری عرضه می‌شود. در نهایت شاید از این آمار چنین نتیجه گرفت که به طور میانگین، قیمت اینترنت در قاره آسیا ارزان‌تر از قاره اروپا و آمریکاست و در این قاره ایران و روسیه دارای اینترنت ارزان‌تری نسبت به سایر کشورهای آسیایی هستند و به عبارت دیگر قیمت اینترنت در ایران ارزان‌تر از کشور‌هایی مثل آمریکا، کره جنوبی، عربستان، چین و عراق است.

بنابراین پرواضح است زمانی می توان توسعه یکپارچه و سریع را در عصر اطلاعات که شعار بخش های مختلف را با پسوند «دیجیتال» همراه می سازد، داشت که دسترسی به راه های ارتباطی در اقصی نقاط کشور پدیده آمده و زمینه بهره برداری متوازن برای تمامی مردم ایران عزیز از دل پایتخت تا روستاهای دورافتاده، فراهم باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها