موج
کدخبر : ۳۳۱۷۴۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-331741

خبرگزاری موج گزارش می دهد

بسیاری از کارشناسان معتقدند در یک هفته گذشته شاخص اصلاح مناسبی را تجربه کرده به همین دلیل در هفته جاری بازار میل به مثبت بودن پیدا خواهد کرد، هرچند نمی توان گفت که نوسانات بورس کاهش می یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در روزهای اخیر  بورس برای سهامداران به ویژه تازه واردها امیدوارکننده بود، زیرا در دو هفته گذشته شاخص نوسان زیادی رو به منفی داشت و همه افرادی که از نیمه دوم اردیبهشت ماه وارد بورس شدند، از افت شاخص بی ضرر نماندند، در واقع آنها وقتی شروع به خرید کردند که شاخص کل از یک میلیون فراتر رفته و در حال حاضر در مرز 971 هزار واحدی قرار دارد، بنابراین بیشتر سهام خریداران در نیمه دوم اردیبهشت منفی خورد و بازگشت شاخص بورس به کانال صعودی برای آنها امیدوارکننده بود، با این حال کارشناسان معتقدند بازار بورس تا چند هفته دیگر همچنان پرنوسان است، هرچند ممکن است روند صعودی بورس ادامه دار شود، اما اصلاح ارزش سهام برخی شرکت ها نیز ادامه دار خواهد بود.

کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره بازگشت دوباره بورس به روند مثبت در روز پایانی هفته گذشته، گفت: در 50 روز ابتدای سال 99 بازار رشد خوبی را بدون اصلاح تجربه کرده، از طرف دیگر خبر آزادسازی سهام عدالت به شدت بر منفی شدن بورس در هفته گذشته دامن زد، زیرا چگونگی آزادسازی حجم بالای سهام عدالت تاثیر زیادی بر شاخص می گذارد و از آنجایی که دولت دو روش(فروش مستقیم و غیرمستقیم) برای فروش سهام عدالت تعیین کرده، ابهاماتی برای فعالان بازار سرمایه ایجاد شده است. از طرف دیگر دولت که به دنبال حمایت از اقشار آسیب دیده هست ابتدا اعلام کرد که از 10 خرداد امکان فروش 30 درصد از سهام عدالت وجود دارد و همین خبر روی بورس تاثیر گذاشت و بعد در روزهای پایانی هفته نخست خرداد تصمیم گرفت تا آزادسازی سهام را به گونه ای اجرا کند که به رونق بورس آسیب وارد نکند. البته نباید تمام کاهش شاخص بورس در هفته گذشته را به سهام عدالت نسبت داد و اصلاح قیمت شرکت های بنیادی نیز رخ داده است.

رضا روحی با بیان اینکه پیشنهاداتی همچون فروش بلوکی سهام عدالت مطرح شده است، افزود: این نوع عرضه سهام عدالت ممکن است برخی بنگاه های اقتصادی را خصولتی کند و به نوعی سهامدار کردن مردم زیرسوال برود. همچنین پیشنهاد شده سهام فرد وثیقه تسهیلات شود و ارزش اقساط از سهام کم شود یا در نهایت تسهیلات با فروش سهام تسویه شود.

او درباره برخی گروه های صنعتی همچون پالایشگاهی ها و فولادی ها و ... در روز پایانی هفته گذشته صف خرید را تجربه کردند، تصریح کرد: روز چهارشنبه شاخص بورس به نقطه حمایتی رسید و پیش بینی می شد شاخص برگردد. البته نباید انتظار داشت که بازار برای مدت طولانی مثبت شود، بلکه روند نوسانانی همچنان تا پایان خرداد ادامه خواهد داشت.

لیدرهای بورس

در چند وقت اخیر سهام بانک ها به عنوان لیدرهای بورس رشد فوق العاده ای داشته اند و وقتی که شاخص بورس میل به نزول پیدا کرد، بانک ها نیز با اصلاح شدید روبرو شدند و همین مساله شاخص کل را بیشتر نزولی کرد و در حال حاضر نیز که شاخص روند صعودی را آغاز کرده و به نظر می رسد نماد بانک ها همچنان اصلاح داشته باشند.

یک کارشناس بورس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در هفته جاری بازار  مثبت خواهد بود، گفت: در حال حاضر پیش بینی می شود که در برخی گروه ها اصلاح بازار با منفی های کمتر همچنان ادامه داشته باشد.

متین کسایی با بیان اینکه برخی گروه های صنعتی همچون کانی های فلزی تاکنون دیده نشده‌اند و در هفته جاری صعودی خواهند بود، افزود: برخی گروه های همچون دارویی ها روی روند اصلاح رفته‌اند، البته منفی شدن شاخص ها نیز روی کاهش قیمت سهام این گروه نیز تاثیر دارد، اما برخی گروه های دیگر نیز متاثر از شرایط کرونا بوده اند، برای نمونه شرکت های حمل و نقلی در زمان کرونا فعالیت خود را کاهش دادند، از این رو در حال حاضر که فضای تجاری بهبود یافته پتانسیل بالایی برای رشد شرکت های حمل و نقلی در بورس به وجود آمده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، خبر آزادسازی سهام عدالت شاید مهم‌ترین فاکتور در کاهش شاخص کل بورس در هفته گذشته بود و باعث تشدید اصلاح قیمت سهام شرکت های بنیادی شد، البته در این دوره یک هفته ای تغییرات نرخ ارز و طلا، پیش فروش خودرو نیز در ایجاد صف فروش بی تاثیر نبوده است، به عبارت دیگر بسیاری از تازه واردهای بورس پس از اینکه با بازار سراسر منفی بورس روبرو شدند، از ادامه ماندن در این بازار صرفه نظر کردند و دوباره تقاضا در بازارهای موازی همچون بازار خودرو و ارز افزایش پیدا کرد و همین موضوع خروج صف های خرید تازه واردهای بورس را از بین برد، اما در هفته جاری به دلیل ارائه تصمیم های جدید درباره آزادسازی سهام عدالت با ارائه کارت های اعتباری و .. شاخص بورس روند صعودی را دوباره آغاز کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها