موج
کدخبر : ۳۲۹۶۵۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-329650

در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح شد؛

دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو گفت: بر اساس ارزیابی های که انجام شده زیان خودروسازان تا پایان سال 98 به 43 هزار میلیارد تومان رسیده و آن‌ها در آستانه ورشکستگی بودند.

دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با انتقاد به سیاست قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو، گفت: در حال حاضر صنعت خودروی ایران با مشکلات زیادی مواجه شده و خودروسازان هم که تا پایان سال 98 حدود43 هزار میلیارد تومان زیان انباشته داشته اند، توان پرداخت مطالبات قطعه سازان را ندارند، از این رو موضوع افزایش تیراژ تولید هم تحت تاثیر کمبود نقدینگی قرار گرفته است. این موضوع از آنجا نشات می گیرد که دولت بر قیمت گذاری دستوری اصرار دارد و این روند  به زیان خودروساز‌ها دامن زده و آن‌ها نمی توانند بدهی قطعه سازها را پرداخت کنند.

محمدرضا نجفی منش با بیان اینکه مشکلات مالی خودروسازان آن‌ها را در آستانه ورشکستگی قرار داده است، افزود: خودروسازان سال گذشته مشمول ماده 141 شده اند، هرچند توانستند با افزایش سرمایه از شمولیت این ماده خارج شوند، اما اثرات مشکلات مالی آنها در صنعت خودرو باقی مانده است، در واقع این ماده مربوط به ورشکستگی شرکت هاست و زمانی که ضرر خودروسازان بیشتر از نصف سرمایه آنها شود ورشکسته به حساب می آیند.

او با تاکید بر اینکه فرآیند افزایش تولید در شرایطی محقق می شود که سرمایه کافی در اختیار قطعه سازان و خودروسازان باشد، تصریح کرد: در حال حاضر خودروسازان توان پرداخت بدهی های قطعه سازان را ندارند و از آنجایی که سرمایه در گردش قطعه سازان نیز کاهش یافته عملا پروژه های تولید تحت تاثیر قرار گرفته است هرچند در یک سال گذشته حدود 700 میلیارد تومان از قطعات وارداتی خودرو داخلی سازی شده و برای سال جاری نیز بخش دیگری از قطعات وارداتی بومی سازی می شود، اما این روند بستگی به میزان سرمایه گذاری دارد.

نجفی منش با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی عدم عرضه کافی باعث افزایش قیمت خودرو در بازار شده است، اظهار کرد:  خودروساز وقتی می تواند تیراژ را افزایش دهد که سرمایه کافی در اختیار داشته باشد و از آنجایی که در حال حاضر نه تنها با کمبود سرمایه مواجه هستند حدود 28 هزار میلیارد تومان به شبکه تامین بدهکار هستند که این بخش مربوط به معوقات بانکی و بدهی به زنجیره صنعت خودرو است.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر یک میلیارد و 300 میلیون دلار واردات قطعات خودرو انجام می شود، اظهار کرد: در یک سال گذشته با برگزاری نمایشگاه های خودرو و قطعات عملا بخشی از نیاز صنعت خودروی کشور معرفی شد و تولیدکننده های نیز با سرمایه گذاری در این بخش توانستند عملکرد خوبی را از خود نشان دهند که این روند می تواند در سال جاری نیز ادامه داشته باشد، اما واقعیت این است که در شرایط کنونی بسیاری از واحدهای تولید با کمبود سرمایه در گردش مواجه هستند و نمی توانند سرمایه گذاری کافی برای تولیدات محصولات جدید داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در یک سال گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت  تجارت مدعی بود که میزان تولید خودرو با داخلی سازی افزایش می یابد، اما در نهایت آمار پایان سال 98 نشان داد که تولید خودرو نسبت به سال قبل آن کمتر شده است، این موضوع از آنجا ناشی می شود که عملا داخلی سازی از سرمایه گذاری تا بهره برداری یک فرآیند زمان بر است و نمی‌تواند در مدت چند ماه روی تولید اثرگذار باشد، تاکید بر سیاست ممنوعیت واردات در دو سال گذشته باعث افزایش 200 درصدی برخی مدل های خودرو شده است. از طرف دیگر نبود استراتژی تولید محصولات جدید برای جایگزین کردن چند مدل خودروی از رده خارج شده بازار را با جو روانی روبرو کرده که عملا قیمت خودرو به صورت لحظه ای بالا می رود و دولت نیز برنامه ای برای کنترل قیمت ها تاکنون ارائه نکرده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    تورو خدا کاریشون نداشته باشین بزارین ورشکسته بشن. بقرآن یه دنیا دعاتون میکنن

  • پاسخ

    زیان خودرو سازان؟خندمون نندازید تو رو خدا...

  • پاسخ

    تا وزیر به بهانه مشکلات از جمله موضوع خودرو تغییر کرد بلافاصه از غیب رسید قطعه سازان خودرو و طلبکار همیشگی. سرپرست وزارت صمت باید حواسش جمع باشد .

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها