موج
کدخبر : ۳۱۴۷۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314772

رئیس خطوط آنلینگ نورد سرد شرکت فولاد مبارکه در گفتگو با خبرگزاری موج؛

اکبر نادری گفت: در شرایط کنونی نقشه بومی سازی30 درصد قطعات وارداتی صنعت فولاد توسط شرکت های زیرمجموعه فولاد مبارکه تهیه و در حال بررسی است تا چگونگی ساخت داخل مشخص شود و با همکاری شرکت های توانمند، ساخت قطعات و داخلی سازی فرایندی خطوط تولید فولاد را در کشور ایجاد کنیم.

رئیس خطوط آنلینگ نورد سرد شرکت فولاد مبارکه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه ایمنی واحدهای آنلینگ در مجموعه فولاد اهمیت ویژه ای دارد، گفت: در این بخش از هیدروژن با خلوص صد درصد برای آنلینگ استفاده می شود . در واقع وقتی پایه ها بارگیری می شوند و کلاهک محافظ روی پایه ها قرار می گیرند باید فضای داخل را از فضای خارج ایزوله کرد و محیط داخل را برای ورود هیدروژن آماده کرد.

اکبر نادری با بیان اینکه یک شرکت اتریشی سازنده تجهیزات آنلینیگ هست، افزود:  15 سال پیش وقتی این شرکت اتریشی تجهیزات را به شرکت فولاد مبارکه تحویل داد از یک قطعه سیلیکونی برای عایق بندی استفاده کرده بود که بعد از گذشته 8 سال دوباره شرکت نیاز به این قطعه پیدا کرد و سپس با شرکت اتریشی و سایر شرکت های اروپایی وارد مذاکره شدیم تا این قطع را دوباره وارد کنیم که با توجه به وجود تحریم ها شرایط تامین آن فراهم نشد. از این رو به ناچار برای جلوگیری از خطوط تولید به سمت تولید داخلی این قطعه رفتیم.

او با تاکید بر اینکه شرکت های مختلف داخلی برای تولید قطعه سیلیکون در ایران مذاکره کردیم، تصریح کرد: برخی از این شرکت ها با حضور در شرکت فولاد مبارکه و بازدید از خط تولید نمونه محصول را ارائه کردند که متاسفانه یک سال طول کشید و نتیجه خاصی حاصل نشد، اما دوباره برای تعمیر قطعه با دو شرکت ایرانی وارد مذاکره شدیم و کارشناسان این دو شرکت چند روز شرایط را بررسی کردند و با ارائه نمونه های جدید و رفع ایرادهای احتمالی قطعه به دانش ساخت این رابر با پایه دست پیدا کردیم که می تواند در 160 بار دمای 360 درجه را بدون اینکه ذوب شود یا شکل خود را از دست بدهد وضعیت را تحمل کند.

رئیس خطوط آنلینگ نورد سرد شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اینکه سه ماه از بومی سازی را بر سیلیکونی در شرکت فولاد مبارکه می گذرد، تصریح کرد: این قطعه در حال حاضر در واحد آنلینگ استفاده می شود و پیش بینی می شود به اندازه نمونه مشابه خارجی طول عمر داشته باشد.

نادری با تاکید بر اینکه قطعه کاملا های تک است، اظهار کرد: این قطعه با شکل های مختلف روی پایه ها در خطوط تولید صنعت فولاد استفاده می شود، از این رو قابل تامین برای سایر فولادسازی ها نیز هست، اما از آنجایی که طول عمر این قطعه 5 تا 6 سال هست میزان مصرف آن در کشور پایین است، اما کاملا استراتژیک بوده و نمی توان تولید داخلی آن را کم اهمیت شمرد.

او بابا اشاره به اینکه تولید این قطعه سرمایه گذاری چندانی نیاز ندارد اما دانش فنی آن از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار کرد: در حال حاضر این محصول با 25 درصد قیمت نمونه مشابه خارجی به دست شرکت فولاد مبارکه می رسد، در بخش کیفیت نیز قابل رقابت با نمونه خارجی است، زیرا در شرایط کنونی چند ماهی است که در خط تولید استفاده می شود و به نظر می رسد همانند نمونه خارجی تا شش سال طول عمر داشته باشد.

رئیس خطوط آنلینگ نورد سرد شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه در بخش آنلینگ فولاد مبارکه بومی سازی فرایند به طور کامل انجام شده است، تصریح کرد: در سال 96 خط تولید آنلینگ هیدروژنی توسط متخصصان داخلی به طور کامل طراحی،ساخت و بهره برداری شده است.

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر 70 درصد یک واحد آنلینک به طور کامل در داخل ساخته می شود، گفت: از این 70 درصد قطعات تولید داخل خط آنلینک حدود 50 درصد در مدت سه سال از طریق مهندسی معکوس ساخته شده است.

نادری با اعلام اینکه داخلی سازی صددرصد قطعات صنعت فولاد یک الزام است و فرایند آغاز شده است، گفت: در شرایط کنونی نقشه بومی سازی قطعاتی که تاکنون وارد می شد فراهم شده است و شرکت های زیرمجموعه شرکت فولاد مبارکه در حال بررسی چگونگی ساخت آن هستند تا با همکاری شرکت های توانمند داخلی بتوانیم ساخت خطوط تولید فولاد در کشور فراهم شود.

رئیس خطوط آنلینگ نورد سرد شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه 30 درصد قطعاتی که در حال حاضر در صنعت فولاد وارد می شوند خاص هستند، اظهار کرد: تکنولوژی ساخت برخی از این قطعات در کشور وجود ندارد، اما مهم‌ترین مسئله صرفه اقتصادی ساخت این قطعات است، زیرا بعضی از این محصولات با تیراژ بسیار پایین در خطوط تولید مصرف می شوند یا اینکه در یک بازه زمانی طولانی مصرف می شوند ازاین رو سرمایه گذاری برای ساخت این قطعات صرفه اقتصادی چندانی دارند. از این رو پشتیبانی شرکت های مانند فولاد مبارکه از تولیدکننده ها می تواند زمینه داخلی سازی این قطعات را فراهم کند.

او با تاکید بر اینکه در واحد آنلینگ نورد سرد فولاد مبارکه پیش از این نیز 16 پایه مورد استفاده در خط تولید داخلی سازی شده بود، گفت: طراحی و ساخت قطعات مورد نیاز خطوط آنلینک نورد سرد در فولاد مبارکه نشان داد این مجموعه توان داخلی سازی فرایندی صنعت فولاد را دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در یک سال اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت پویش داخلی سازی در بخش صنعت را کلید زده است و شرکت فولاد مبارکه نیز با ورود به ساخت قطعات و تجهیزات وارداتی این صنعت در داخلی سازی پیشگام شده است تا علاوه بر اینکه نیاز داخلی کشور را فراهم کند بتواند در آینده نه چندان دور روند صادرات دانش فنی ساخت واحدهای فولادی را نیز آغاز کند. بر همین مبنا حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد از چشم انداز این شرکت برای ساخت کارخانه های فولادی پرده برداشته است، تا علاوه بر خودکفایی، صدور خدمات فنی و مهندسی در این صنعت را محقق کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها