موج
کدخبر : ۲۷۵۰۹۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-275092

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در پاسخ به موج؛

بهروز آقایی گفت: در حال حاضر فضای مثبتی برای همکاری با چابهار در هند وجود دارد و در آینده خطوط انتقال کالا از هند و سایر کشورهای همسایه به چابهار ایجاد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران در بندر چابهار با اشاره به اینکه معافیت چابهار از تحریم های آمریکا محرز شده است، گفت: امروز تمام روزنامه های هندی به این مقوله پرداخته اند و یک خطوط کشتی در زمینه مبادلات بار از هند و سایر کشورهای همسایه به چابهار فعال خواهد شد.

بهروز آقایی  با اشاره به اینکه چابهار به عنوان یکی از بنادر اصلی کشور است، افزود: سال 97 نزدیک به1700 متر اسکله به آن اضافه شده است و نسبت به سایر بنادر جذب سرمایه گذاری بیشتری داشته است.

او با تأکید بر اینکه هیچگونه محدودیتی برای پذیرش کشتی های بزرگ ندارد، تصریح کرد: بعد از اینکه ساختار چابهار شکل گرفت بازاریابی گسترده ای انجام شد، به همین دلیل معافیت ها و مشوق های بیشتری نسبت به سایر بنادر ایران در نظر گرفته شد و باعث شد هزار میلیارد سرمایه گذاری جذب کنیم و به چهارمین بندر کانتینری کشور ارتقاء پیدا کنیم.

او با بیان اینکه در طول تاریخ چابهار بیشترین تخلیه و بارگیری سال گذشته در چابهار رخ داده است، گفت: بندر چابهار با کشور هند و افغانستان در زمینه بندری تفاهمنامه دارد که این دو کشور از هم پیمانان آمریکا هستند و معافیت این بندر به دلیل منافع این کشورها بوده است و در سال گذشته 9 کشتی از هند به افغانستان منتقل شده است که پیش از این اصلا انجام نشده بود و هزینه انتقال هر کانتینر در این مسیر کمتر از 1800 دلار بوده که هزینه بسیار پایین تر از مبادلات قبلی دو کشور بوده است.

او با تأکید بر اینکه توسعه حمل و نقل بندر گواتر پاکستان به توسعه باری چابهار نیز کمک می کند، گفت: حضور نخست وزیر پاکستان در ایران به توسعه همکاری با این کشور کمک می کند.

بهروز آقایی با بیان اینکه همانقدر به همکاری با هند مشتاق هستیم به توسعه تعاملات با چینی ها نیز مایل هستیم، افزود: در سال گذشته رشد 9.7 درصدی در تخلیه و بارگیری بندر چابهار داشتیم که مربوط به کالاهای غیرنفتی بوده است، هرچند در ماه آخر سال گذشته مبادلات دریایی تا حدودی با رکود مواجه شد.

آقایی با اشاره به اینکه این بندر از نظر اندازه کشتی، تنگه هرمز و باب المندب محدودیتی ندارد، گفت: نصب مخازن سوخت برای بانکرینک در منطقه چابهار و حتی پیشنهاد ایجاد پالایشگاه در این منطقه ارائه شده است. 

او در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه فضای مثبتی در هند برای سرمایه گذاری در چابهار وجود دارد، گفت: از آنجایی که هزینه مبادلات از طریق چابهار برای هندی ها کمتر است و از طرف دیگر این بندر پتانسیل بالایی برای جابجایی بار دارد و هیچگونه محدودیتی برای پهلوگیری کشتی های غول نیر پیکر ندارد، از این رو با تأکید بر معافیت های تحریمی زمینه تقویت اقتصادی منطقه آزاد چابهار فراهم خواهد شد.

همچنین شهدادی معاون اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در بندر چابهار با اشاره به اینکه از پایان سال گذشته خط کشتی رانی از هند به چابهار و از چابهار به بندرعباس فعال شده است، گفت: این اقدام باعث شد هر دو هفته یکبار جابجایی کانتینر بین بنادر انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بندر چابهار با ارائه تخفیف های ویژه برای حمل و تخلیه بار، استفاده از انبار و ...باعث افزایش جذب سرمایه گذاری شده و از طرف دیگر فرصت های جدیدی برای توسعه 4 فاز بندر شهید بهشتی و ایجاد سیلو، روغن کشی و....باعث شده این منطقه قابلیت بالایی برای تبدیل شدن به یکی از قطب های اقتصادی کشور داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها