موج
کدخبر : ۴۸۹۰۷۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-489073
معاون وزارت جهاد کشاورزی:

آبیاری هوشمند از اصلی ترین برنامه ها در حوزه آب است

آبیاری هوشمند از اصلی ترین برنامه ها در حوزه آب است

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از اصلی ترین برنامه ها در حوزه آب، آبیاری هوشمند است، امروزه تکنولوژی های جدید به کمک ما آمده اند تا ما بتوانیم برای هر لیتر آب برنامه ریزی کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج فارس، صفدر نیازی در حاشیه برگزاری گردهمایی دو روزه مدیران ستادی و استانی آب و خاک کشور که در شیراز در حال برگزاری است، تصریح کرد: تغییر اقلیم رخ داده و بارش ها کم شده و منابع ما به شدت کاهش یافته، ما موظف هستیم بابت قطره قطره آبی که وزارت نیرو در اختیار ما می‌گذارد برنامه ریزی کنیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه یکی از منابع مهم بخش کشاورزی آب و خاک است، ابراز کرد: انتظار ما این است که وزارت نیرو ابتدا سهم آب بخش کشاورزی را به صورت حجمی تحویل دهد تا ما بتوانیم بابت آن برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم و حداکثر تولید را از بابت محصول داشته باشیم.

نیازی با اذعان به اینکه خاک بستر تولید است و تا شناختی از خاک نداشته باشیم و پتانسیل های خاک را ندانیم، نمی دانیم چه محصولی و به چه میزان باید تولید کنیم، اظهار کرد: به همین منظور انجام مطالعات خاکشناسی، تهیه نقشه های خاکشناسی، تناسب اراضی و تهیه نقشه های آلی خاک باید مورد توجه قرار گیرد. 

وی با اشاره به اینکه خاک های کشور به لحاظ میزان ماده آلی بسیار فقیر شده اند، اضافه کرد: تغذیه کودی و مسائلی که به تغذیه خاک بر می گردد نیز یکی از موضوعات بسیار مهمی است که در برنامه هفتم دولت سیزدهم به شدت پیگیری می شود، ما باید بتوانیم پایداری تولید را در بخش کشاورزی داشته باشیم.

او با تاکید بر اینکه بهره وری عوامل متعددی دارد، افزود: بهره وری در آب مورد بحث است، آخرین عددی که ما داریم ۱.۵ کیلو تولید به ازای یک مترمکعب آب مصرفی است، ما برنامه داریم که تا پایان برنامه هفتم بتوانیم این را به یک کیلو و هشتصد گرم برسانیم. 

به گفته نیازی؛ اگر بتوانیم تقریبا یک ششم بهره وری از آب را ارتقا دهیم یعنی ۱۷، ۱۸ درصد بهره وری در حوزه تولید را ارتقا داده ایم که نیاز به زیرساخت ‌و سرمایه گذاری و کارهای ترویجی دارد. 

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در برنامه های دوم تا ششم توسعه کشور مقرر شده بود که وزارت نیرو آب را حجمی تحویل بخش کشاورزی دهد، گفت: الان هم اصرار داریم که اگر ما بخواهیم برنامه ریزی کنیم برای تولید می بایست آب به صورت حجمی به بخش کشاورزی تحویل شود.

به گفته وی؛ این اقدام نه اینکه اجرا نشده اما به طور کامل و ۱۰۰ درصدی اجرا نشده است، در استان خراسان رضوی تقریبا تمام چاه و موتور پمپ ها به سامانه های لازم و کنتورهای هوشمند مجهز شده اند، ولی این بنا بود در کل چاه ها و قنات های کشور و کل شبکه ها و سدهای موجود انجام شود. 

او می افزاید: هم آب مهم است و هم خاک، مقام معظم رهبری فرمودند که تامین آب امکان پذیر است ولی تامین خاک امکان ندارد. 

نیازی به موضوع گردهمایی مدیران آب و خاک کشور نیز گریزی زد و گفت: مدیران آب و خاک کشور دو روز اینجا جمع شدیم تا سیاست های بخش وزارت جهاد کشاورزی را هماهنگ شویم، امسال سال افزایش تولید است، اصلی ترین بخش تولید بخش کشاورزی است، ما موظف هستیم حسب دستور مقام معظم رهبری افزایش تولید داشته باشیم از این رو باید یک هماهنگی در تدوین سیاست های سال ۱۴۰۲ و برنامه هفتم داشته باشیم.

حفظ منابع پایه از رویکردهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی است

مجتبی دهقان پور در گردهمایی مدیران ستادی و استانی آب و خاک کشور که با حضور صفدر نیازی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی برگزار شده بود، تصریح کرد: بهره وری آب و صرفه جویی در مصرف آب یکی از گزیدارهایی است که می تواند به ما کمک کند. 

رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه در گردهمایی مدیران آب و خاک ستادی و استانی کشور سیاست های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آب و خاک تبیین می شود، اظهار کرد: بهره وری آب و صرفه جویی در مصرف آن می تواند منجر به پایداری تولید و نهایتا تحقق امنیت غذایی شود.

وی با اذعان به اینکه نگاه سخت افزاری و نرم افزاری به بحث آب و مجموعه اقداماتی که می تواند کمک کند به صرفه جویی در مصرف آب، مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی است، ابراز کرد: از جمله اقدامات سخت افزاری توسعه سامانه های نوین آبیاری، احداث کانال های نوین آبرسانی، انتقال آب با لوله و استفاده از آب سبز یا آب باران است.

دهقان پور با بیان اینکه آموزش بهره برداران، آگاه سازی نسبت به اقداماتی که انجام می دهند و اقداماتی که می توانند انجام دهند در راستای مصرف بهینه آب از جمله اقداماتی است که  می تواند در دسته اقدامات نرم افزاری قرار گیرد، افزود: بیمه سازهای نوین آبیاری از جمله دیگر مقولاتی است که در دسته نرم افزاری قرار گیرد. 

به گفته وی؛ توجه توامان به مباحث نرم افزاری و سخت افزاری می تواند به ما کمک کند که تولید پایداری را متناسب با منابع آب پایدار داشته باشیم.

او می افزاید: وقتی از منابع پایه یاد می کنیم آب و خاک کاملا با هم گره خورده است، وقتی ما بتوانیم خاک را حفظ کنیم، در حقیقت بستر تولید را توانستیم حفظ کنیم، آب ابرازی برای رشد بذر یا گیاه در بستر خاک است، ارتباط متقابل و دوجانبه بین آب و خاک کمک می کند تا نهایتا تولید پایداری داشته باشیم. 

 به گفته دهقان پور؛ همان اندازه که آب برای ما در تولید مهم است خاک هم مهم است و خاک یکی از اولویت های اصلی در تولیدات است. فرسایش خاک یکی از تهدیدهای است که می تواند باعث شود که امنیت غذایی و تولیدات ما تحت تاثیر قرار گیرد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تاکید بر اینکه هر آنچه بتوانیم اقدامات سازه ای و غیرسازه ای را در حوزه فرسایش خاک دنبال کنیم، ترویج کنیم و پیاده سازی کنیم نهایتا می تواند باعث شود خاکی داشته باشیم که فرسایش کمتری داشته باشد، افزود: در نتیجه بستر تولید با تهدید کمتر مواجه خواهد بود و در نتیجه تولید بهتر و با کیفیت تری خواهیم داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه