موج
کدخبر : ۴۸۳۰۴۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-483049
حجت‌الاسلام رفیعی:

دولتمردان قطار گرانی را متوقف کنند

دولتمردان قطار گرانی را متوقف کنند

استاد حوزه و دانشگاه گفت: امروزه قربانی کردن و هدیه آن به فقرا و نیازمندان خیلی مؤثر است چراکه برخی از مردم با مشکلات اقتصادی درگیر هستند؛ دولت مردان هم باید قطار گرانی را متوقف کنند زیرا این بی‌ثباتی در بازار کشوری که این همه منابع دارد زیبنده نیست.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی بعد از نماز عصر حرم مطهر بانوی کرامت در تفسیر آیه ۴۰ سوره روم به ۴ عمل مهم خداوند اشاره و اظهار کرد: اولین ویژگی خداوند این است که خداوند خالق و آفریننده همه موجودات است و همه آفرینش‌های بشر امروزی در سایه خلقت اولیه الهی است.

وی دومین ویژگی خداوند که در این آیه بیان شده است را روزی دادن به همه موجودات عنوان کرد و افزود: سومین و چهارمین ویژگی‌های خداوند در این آیه میراندن و زنده کردن دوباره انسان‌ها بیان شده است و تأکید شده که این چهار عمل خداوند از دست کسی جز خدا بر نمی آید و خدا منزه است از این که برای او شریک قائل شویم.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه خلقت، روزی دادن، مرگ و زنده شدن دوباره چهار دلیل برای بندگی کردن انسان است، گفت: عنوان بصری خدمت امام صادق (ع) رسید و گفت و گویی با ایشان داشت از جمله از حضرت پرسید حقیقت بندگی خدا چیست؟ حضرت پاسخ دادند عبودیت سه چیز است و اولین قدم بندگی این است که خود را مالک چیزی ندانیم زیرا اگر خود را مالک ندانیم انفاق برای ما آسان خواهد شد.

وی افزود: امام صادق (ع) فرمودند دومین قدم در بندگی این است که خودمان را برنامه ریز محض ندانیم زیرا تدبیر امور به دست خدا است و اگر خدا را برنامه ریز بدانیم مصیبت های دنیا برای انسان آسان می شود؛ و سومین قدم در بندگی این است که همیشه در زندگی امر خدا را اجرا و نهی خدا را ترک کنیم و کسی که این کار را انجام دهد تکبر نمی‌کند.

رفیعی در ادامه تفسیر سوره روم با اشاره به آیه ۴۱ این سوره اظهار کرد: این آیه می گوید بین اعمال انسان و آثار اعمالش ارتباط وجود دارد و کسی که ظلم می کند و دروغ می گوید ممکن است خدا به او مهلت دهد ولی خواه ناخواه گناه در همین دنیا در محیط زیست ما اثر می گذارد.

وی با بیان اینکه گناه در دنیا پاگیر انسان می شود، گفت: اگر سرگذشت ستمگران تاریخ مانند فرعون و قارون را مطالعه کنیم می بینیم که هرچند خدا به آنها مهلت داد ولی نتیجه اعمالشان باعث شد که دریا و زمین آنها را در خود فرو ببرد؛ در همین دنیای امروز ما صدام و قذافی را مشاهده کردیم که چه سرنوشتی داشتند و چگونه نتیجه اعمال خود را با خواری در این دنیا دیدند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه بشر می تواند با عملکرد خود محیط زیست را به هم بریزد، گفت: خدا در قرآن می فرماید انسان بخشی از نتایج اعمالش را در این دنیا می بینند و بسیاری از گناهان نتایجش در آخرت به انسان می رسد.

وی با بیان اینکه گناه گاهی باعث حبس دعا، میل به گناه و سلب توفیق عبادت می شود، افزود: پیامبر(ص) در روایتی در رابطه با آیه ۴۱ سوره روم فرمودند وقتی ۱۰ گناه در جامعه واقع می‌شود مردم به ۱۰ گرفتاری دچار می شوند به این معنی که هر گناه یک گرفتاری به دنبال دارد، اگرچه ممکن است مبتلا شدن به یک گرفتاری عوامل دیگری هم داشته باشد.

رفیعی ادامه داد: امام صادق (ع) فرمودند زمانی که دعا در جامعه کم شود بلا زیاد می شود، زیرا دعا بلا را رفع می کند و در طول تاریخ انبیاء الهی اهل دعا بودند و سفارش به دعا می کردند.

وی با بیان اینکه امام صادق (ع) فرمودند وقتی صدقه در جامعه کم شود مریضی زیاد می شود، گفت: امروزه قربانی کردن و هدیه آن به فقرا و نیازمندان خیلی مؤثر است چراکه برخی از مردم با مشکلات اقتصادی درگیر هستند؛ دولت مردان هم باید قطار گرانی را متوقف کنند زیرا این بی‌ثباتی در بازار کشوری که این همه منابع دارد زیبنده نیست.

استاد حوزه علمیه با اشاره به ادامه روایت امام صادق (ع) گفت: حضرت فرمودند وقتی در جامعه زکات نپردازند حیوانات از بین می روند، وقتی فحشا و روابط نامشروع زیاد شود مرگ های ناگهانی زیاد می شود، وقتی حکومت ظلم کند و حاکم عدالت را رعایت نکند آسمان باران را از آن جامعه دریغ می کند، وقتی ربا در جامعه زیاد می شود زلزله زیاد می شود، وقتی جامعه ای خلاف حکم خدا عمل کند خداوند دشمن را بر آنها حاکم می کند؛ وقتی مردم به عهد خود با خدا عمل نکنند مردم به جنگ و خون ریزی گرفتار می شوند و وقتی کم فروشی زیاد شود قحطی در جامعه پدید می آید.

وی با بیان اینکه گرفتاری که برای ظالم و گنهکار پیش می آید با اتفاقی که برای مؤمن پیش می آید متفاوت است، گفت: در روایت داریم گرفتاری که برای کافر و ظالم پیش می آید عقوبت است ولی همان گرفتاری وقتی برای مؤمن پیش می آید برای ارتقاء درجه و ترفیع مقام است.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: دولتمردان
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه