موج
کدخبر : ۴۷۸۵۹۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-478592

دانشگاه شیراز موفق به کسب رتبه اول کشور در نظام رتبه‌بندی نیچرایندکس شد

دانشگاه شیراز موفق به کسب رتبه اول کشور در نظام رتبه‌بندی نیچرایندکس شد

بنا به آخرین نتایج نظام رتبه‌بندی نیچر ایندکس که براساس مقالات منتشرشده در مجلات معتبر بین‌المللی، مربوط به بازۀ زمانی دسامبر ۲۰۲۱ تا نوامبر ۲۰۲۲ اعلام شده است؛ دانشگاه شیراز صدرنشین دانشگاه‌های کشور شد.

به گزارش خبرگزاری موج فارس، به نقل از اداره روابط ‌عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، در نسخۀ جاری رتبه‌بندی نیچر ایندکس که تاریخ یک دسامبر ۲۰۲۱ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ را در بر می‌گیرد، کشور ایران در میان کشورهای جهان حائز رتبۀ ۳۰ شده است.

در این رتبه‌بندی، ۹۵ سازمان ایرانی حضور دارند که ۷۸ سازمان، ماهیت دانشگاهی دارند. در میان تمام سازمان‌ها، دانشگاه شیراز با کسب رتبۀ ۹۲۱ جهانی در بین سازمان‌ها و نیز کسب رتبۀ ۷۵۴ جهانی در بین دانشگاه‌ها، رتبۀ اول کشور را در هر دو بخش به دست آورده است.

این رتبه‌بندی، بر‌اساس چهار حوزۀ موضوعی کلی فیزیک، شیمی، زمین و علوم محیطی و علوم زیستی بوده است. عملکرد ایران در چهار حوزۀ موضوعی براساس تعداد و سهم مقالات در جدول زیر نشان داده شده است.

دانشگاه شیراز

رتبۀ دیگر سازمان‌های کشور نیز در جدول زیر نشان داده شده است.

دانشگاه شیراز

گفتنی‌ست، نیچرایندکس یک پایگاه اطلاعاتی متشکل از وابستگی سازمانی نویسندگانی است که در  ۸۲ نشریۀ برتر علوم طبیعی مقاله چاپ کرده‌اند.

نیچر ایندکس تعداد مطلق و تعداد سهم کسری از انتشار مقاله در سطح سازمانی و ملی را ارائه می‌دهد و به این ترتیب، شاخصی از خروجی و همکاری پژوهشی باکیفیت در سطح جهانی است. نیچر ایندکس به‌صورت ماهانه روزآمد شده و اطلاعات یک دورۀ ۱۲ ماهه را روی وبگاه خود نمایش می‌دهد.

خروجی مقاله برای یک مؤسسه، کشور، منطقه یا شهر به دوصورت محاسبه می‌شود:

تعداد: درصورتی‌که یک یا چندنویسنده مقالۀ پژوهشی از آن مؤسسه یا مکان باشند، بدون توجه به اینکه چه تعداد از نویسندگان همکار از خارج از آن مؤسسه یا مکان وجود دارد، امتیاز یک به مؤسسه یا مکان اختصاص داده می‌شود.

سهم: یک شمارش کسری است که نسبت نویسندگان یک مؤسسه یا کشور/ منطقه و تعداد مؤسسات وابسته در هرمقاله را در نظر می‌گیرد برای محاسبۀ سهم، مشارکت همۀ نویسندگان به‌طور مساوی در مقاله در نظر گرفته می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه