موج
کدخبر : ۴۷۸۳۷۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-478370
امام جمعه قم:

مسافران نوروزی حریم رمضان را حفظ کنند

مسافران نوروزی حریم رمضان را حفظ کنند

امام جمعه قم ضمن تقدیر از دستاوردهای دولت در حوزه سیاست خارجی گفت: اصولگرا، اصلاح‌طلب و همه باید بدانند مشکلات مردم شوخی‌بردار نیست و اکنون هم وقت تسویه حساب‌های سیاسی نیست؛ سیاست خارجی ایران فعال است نه منفعل و اگر آمریکا هم به خواست ملت تن دهد، همانطور که رهبر و امام فرمودند ما مانعی نداریم.

به گزارش خبرگزاری موج قم، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری ظهر امروز در نماز جمعه قم که مصلای قدس برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: کسی که توبه کند، ایمان بیاورد و عمل صالح انجام دهد از رستگاران خواهد بود، ما باید سعی کنیم زیر چتر حمایت الهی باشیم نه زیر چتر حمایت شیطان و اگر چتر خود را عوض و الهی کردیم عنایات الهی شامل ما خواهد شد.

وی از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک فریضه و واجب فراموش شده که موجب عنایت الهی به بندگان می‌شود، نام برد و گفت: کسانی که با دین و آیین شما بیگانه هستند در خیابان‌های شما جولان می‌دهند و شما در مواجهه با آن‌ها باید به دنبال امر به معروف باشید، اکنون تا دیر نشده باید در حوزه امر به معروف و نهی از منکر اقدام کنیم.

*احیای امر به معروف نیازمند همراهی مردم است

امام جمعه قم گفت: قبل از اینکه ما از مسئولان چاره‌اندیشی را درخواست کنیم باید خودمان وارد صحنه شویم، اگر استاد دانشگاه، معلم، بازاری و همه اقشار نسبت به وضعیت امروز جامعه بی‌تفاوت باشند و همه را بر گردن مسئولان بیندازند واجب الهی در جامعه اسلامی به فراموشی سپرده می‌شود.

وی با اشاره به آیه شریف ان الله یامر بالعدل و الاحسان و ایتای ء ذی القربی و ینهی عن الفحشاءو المنکر و البغی یعظکم لعلکم تذکرون، خاطرنشان کرد: «خداوند به عدل و احسان و بخشش به نزدیکان فرمان می‌دهد و از فحشا و منکر و ستم، نهی می‌کند خداوند اندرز می‌دهد، شاید متذکّر شوید»، امر به معروف باید به صورتی ترویج و عمل شود که فضای تاریک و خطرناک امروز از بین برود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: حاکمیت دست جامعه اسلامی و مؤمنان است اما عده‌ای به متدینین و مؤمنان دهن‌کجی می‌کنند و اگر مؤمنان یک کلام حرف بزنند به آنان ناسزا می‌گویند، این بخاطر سکوتی است که دیگران دارند درحالی که اگر همه ساکت نباشیم و تذکر دهیم دیگر شاهد منکر نخواهیم بود و سعادتمند می‌شویم.

*مسئولان نسبت به وضعیت عفاف و حجاب بی‌تفاوت نباشند

وی ادامه داد: رؤسای قوا، نمایندگان مجلس و همه کسانی که مردم به آن‌ها مسئولیت دارند نمی‌توانند نسبت به اینگونه مسائلی که در جامعه اتفاق می‌افتد بی‌تفاوت باشند؛ یکی بگوید حجاب رفت، یکی بگوید نمی‌دانیم آینده کشور چه می‌شود، نمی‌شود دست روی دست گذاشت و افسوس خورد و این افسوس هم حدی دارد.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به روایتی از امام باقر(ع) گفت: ثروتمندان واقعی پول داران نیستند بلکه همان متقی هستند که به اندک دنیا بسنده می‌کنند، برای جامعه اسلامی هزینه نمی‌تراشند، فراموشی خیر و خوبی را به مردم تذکر می‌دهند و با دیدگانی بیدار دیده‌بانی می‌کنند و آموزه‌های دین را یادآور می‌شوند.

وی ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران جشن‌های نیمه شعبان در سراسر کشور عنوان کرد: از هر محبی که به نام وجود مقدس حضرت مهدی(عج) در روز میلاد آن حضرت و ایام نیمه شعبان جشن گرفته، چراغانی کرده و به یاد آن حضرت بوده و مباحث معرفتی و پاسخگویی به شبهات را انجام داده است تقدیر می‌کنم.

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه نیمه شعبان امسال نشان دهنده عشق ملت به امام زمان(عج) بوده است، گفت: نیمه شعبان امسال نشان داد که تلاش دشمن برای تضعیف علاقه ملت به امام راه به جایی نمی‌برد.

وی با اشاره به اینکه مناسبت ملی پیش‌رو نوروز و فروردین است، عنوان کرد: نوروز بشارت بهار را می‌دهد و امیدواریم روزی برسد که نوروز بشارت بهار ظهور را بدهد؛ به تعبیر امام علی(ع) هر روز ما می‌تواند عید باشد اما در آن روز نباید گناهی انجام شود.

امام جمعه قم تصریح کرد: موقعی که اسلام وارد ایران شد هنرنمایی پیشوایان اسلام این بود که فرهنگ اسلامی را با سنت‌های ملی درهم آمیخته‌اند و خروجی آن این شد که هنگام حلول سال جدید شمسی زمزمه «یا مقلب القلوب و الابصار؛ یا مدبر اللیل و النهار؛ یا محول الحول و الاحوال؛ حول حالنا الی احسن الحال» را در سراسر کشور می‌شنویم.

حسینی بوشهری گفت: رمضان ماه خدا، طهارت، آزمایش، تصفیه از ناخالصی‌ها، قیام برای خدا، نزول قرآن، تلاوت قرآن، تسبیح، دعا، استغفار، رعایت حال نیازمندان، روزه، مهمانی خدا، رحمت الهی، شب قدر، به زنجیر کشیدن شیطان و ماه فرصت‌ها و باز شدن درب‌های آسمان به سمت بندگان است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: امیدواریم همزمانی ماه طبیعت با ماه رمضان موجب تکامل روحی، معنوی و جسمی ما شود و پایان ماه رمضان جشن پیروزی بر شیطان و نفس اماره را برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه آمار تلفات نوروزی خوشایند جامعه اسلامی نیست، گفت: آمارهای نوروزی هر ساله ناراحت کننده است چراکه عده‌ای از مسافران نوروزی به مقصد نمی‌رسند یا به مقصد می‌رسند اما به وطن بر نمی‌گردند، تعداد کشته‌ها و تلفات کم نیست و امسال که سفرهای نوروزی زودتر آغاز شده است مردم باید بیشتر رعایت کنند و وزارت راه، پلیس و هلال احمر باید با تمام وجود از جان مردم مراقبت کنند چراکه اگر یک نفر از مردم جان ببازد روح ما آزرده می‌شود.

*مسافران نوروزی حریم رمضان را حفظ کنند

امام جمعه قم با تاکید بر اینکه مسافران نوروزی حریم حرم رمضان را حفظ کنند، گفت: والله، والله و والله حرمت رمضان را حفظ کنیم، روزه‌خواری در جامعه اسلامی نباید بدون دلیل صورت گیرد و آن‌هایی که دلیل دارند در مکان‌های عمومی نباید قبح‌شکنی کنند، رستوران‌ها و مراکزی که خوراکی و غذا توزیع می‌کنند باید مراعات حال جامعه اسلامی را بکنند، ما شهید داده‌ایم تا اسلام و آموزه‌هایش حفظ شود.

وی خاطرنشان کرد: باید ارزیابی کنیم در سالی که بر ما گذشت چه دستاوردهایی داشته‌ایم، شرکت‌های دانش بنیان توسعه پیدا کردند و در سایه توسعه اشتغال ایجاد شده است اما هنوز تا رسیدن به یک اشتغال مطلوب فاصله داریم، در حوزه تولید گاهی مانع ایجاد می‌شود و ما به جای اینکه گاهی یقه دشمن خارجی را بگیریم باید دور و اطراف خود را نگاه کنیم و بشناسیم افرادی را که بر سر راه تولید مانع ایجاد می‌کنند.

رئیس دبیر خانه مجلس خبرگان رهبری گفت: هر چند دولت سیزدهم قدم‌های خوبی برای ایجاد تسهیلات در حوزه تولید برداشته است اما باز هم آن‌ها که به دنبال ضربه زدن به تولید کشور هستند کار خود را می‌کنند و در نهایت تولید کنندگان می‌گویند عطایش را به لقایش بخشیدیم.

وی از اغتشاشات ماه‌های گذشته به عنوان نتیجه عملکرد دشمن در یک جنگ ترکیبی یاد کرد و گفت: دشمن با تمام توان به میدان آمد نتیجه آن شد که در برخی که با تمام وجود به انقلاب اعتقاد داشتند تزلزلی ایجاد شد و برای آن‌ها سئوال پیش آمد که این راه به کجا ختم می‌شود، اما در نهایت با هدایت رهبری، همراهی مردم و تلاش برخی از دستگاه‌ها توطئه دشمن خنثی شد اما هنوز باید در صحنه بمانیم و بدانیم که دشمن از مرحله‌ای به مرحله دیگر ورود می‌کند.

*حضور مردم برای دشمن رعب‌آور است

امام جمعه قم از حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۱۳ آبان و ۲۲ بهمن یاد کرد و گفت: حضور مردم در صحنه همانند حضور امروز مردم قم در نماز جمعه برای دشمن رعب‌آور است و در این موضوع هیچ تردیدی نیست؛ همه سلیقه‌ها در ۲۲ بهمن به میدان آمدند، ممکن است که برخی مشکلاتی داشته باشند و از مسئولان بخواهند که مشکلات اقتصادی را رفع کنند اما میان این خواسته تا مقابل انقلاب ایستادن از زمین تا آسمان فاصله است، ما انقلاب را راحت به دست نیاوردیم که راحت از دست دهیم.

وی با بیان اینکه تحرکات خوبی در حوزه سیاست خارجی رقم زده شده است، اضافه کرد: اصولگرا، اصلاح‌طلب و همه سیاسیون باید از آنچه برای شرایط امروز و امنیت کشور خوب است حمایت کنند چراکه مشکلات مردم شوخی‌بردار نیست، سیاسیون موضوع ارتباط با همسایگان را نباید به رخ هم بکشند و بگویند که چرا هفت سال گذشته انجام نشده است اما امروز به سراغ این تفاهم رفته‌ایم.

آیت‌الله حسینی بوشهری با تاکید بر اینکه اکنون وقت تسویه حساب سیاسی نیست، اظهار کرد: اگر کار خوب است دیر و زودش مهم نیست و باید در کنار هم باشیم تا هدف ارتباط با همسایگان محقق شود؛ بنای ما آشتی با همسایگان است و ما فقط یک استثنا داریم که رژیم صهیونیستی است و اگر آمریکا هم آدم شود و به خواست ملت تن دهد همانطور که رهبر و امام فرمودند ما مانعی نداریم چراکه سیاست خارجی ایران اسلامی سیاست فعال است نه منفعل.

*رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی گرفتار شده است

وی با بیان اینکه این روزها رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی به شکل سختی گرفتار شده است، گفت: در حوزه‌های داخلی و خارجی با مشکل روبرو هستند؛ یکی از خودشان می‌گوید که کابینه درحال متلاشی شدن است؛ یکی دیگر می‌گوید «نیازی نیست که ایران ما را از بین ببرد رژیم به دست خودمان نابود می‌شود» و این سخنان نشان می‌دهد که نسبت به قدرت ایران آگاه هستند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: مسافران نوروزی
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه