موج
کدخبر : ۴۷۲۵۹۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-472590
در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قزوین تاکید شد؛

لزوم تقویت حلقه های میانی در امور فرهنگی و اجتماعی

لزوم تقویت حلقه های میانی در امور فرهنگی و اجتماعی

در جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر قزوین ضمن بررسی لوایح مربوطه از جمله تخصصی شدن فرهنگسراها و طرح نامه رویداد مردمی و اجتماعی "هم راه " بر ضرورت تقویت حلقه های میانی در امور اجتماعی و فرهنگی تاکید شد.

به گزارش خبرگزاری موج قزوین، جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر قزوین به ریاست قاسم اللهیاری و با حضور اعضا، برجی سرپرست سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، رحمت آبادی رئیس اندیشکده  شهر و انسان استان قزوین ،فیاضی مدیر موسسه انجمن زنان محجبه استان ، رستم پور مسئول قرارگاه مردمی تحول اجتماعی استان قزوین و با هدف بررسی لوایح مربوطه ،طرح تخصصی شدن فرهنگسراها و بررسی رویداد مردمی و اجتماعی هم راه در تالار مردم این نهاد برگزار شد.

براساس این گزارش؛ برجی سرپرست سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری قزوین در سخنانی به تشریح طرح تخصصی شدن مراکز فرهنگی شهرداری پرداخت و گفت: طبق مصوبه کمیسیون فرهنگی شورا سه فرهنگسرای خانواده و توانمندسازی، پایداری ومقاومت و هنر و رسانه به عنوان پایلوت در دستور کار سازمان قرار گرفته است که برای سال آینده شروع به کار خواهد شد.

به گفته برجی، خانه فرهنگ شهید منتظری قابلیت خوبی برای ایجاد فرهنگسرای خانواده و توانمندسازی دارد و می توانیم برای موضوعات خانواده و تحکیم خانواده و توانمندسازی استفاده نماییم. 

وی همچنین در خصوص جانمایی فرهنگسرای سنجیده نیز در منطقه راه ری برای فرهنگسرای هنر و رسانه خبر داد و گفت:این مجموعه نیز دارای امکانات خوبی برای راه اندازی فرهنگسرای هنر و رسانه است و از فضاهای این مکان می توان استفاده نمود.

در ادامه این جلسه ،دکتر رحمت آبادی رئیس اندیشکده شهر وانسان استان قزوین در سخنانی علت ایجاد بسیاری از مشکلات را کم کاری در حوزه فرهنگ  دانست و گفت:یکی ازمشکلات این حوزه داشتن متولیان زیاد در این حوزه است چرا که این موضوع ظرافتهای  کار فرهنگی را نازل می کند.

وی پیشنهاد تخصصی کردن فرهنگسراها را اقدامی شایسته و خوب برشمرد و گفت:خروج از اداره سنتی و قدیمی کارها وپیگیری تخصصی امور بسیار خوب است اما باید دراین حوزه تعاریف خاصی داشته باشیم.

وی بر لزوم داشتن مأموریت مشخص در مراکز فرهنگی تاکید نمود وگفت:مراکز فرهنگی باید مأموریت مشخصی داشته باشند که یکی از این ماموریتها آموزش حقوق شهروندی است؛همچنین مهارت آموزی در همه بخشها،اطلاع رسانی و توجه به رسانه ها،توانمند سازی خانواده ها وقزوین شناسی باید در فرهنسگراها مورد توجه قرار گیرد.

وی به برنامه تدوین شده در حوزه تخصصی شدن فرهنگسراها اشاره نمود و گفت:بازنگری درفضاها و نحوه واگذاری مراکز به پیمانکاران، اقدامات بستر سازی شهرداری ،برنامه عملیاتی و حمایت و پشتیبانی، نظارت و ارزیابی در این حوزه تدوین شده است.

در بخش دوم این جلسه ،فیاضی مدیر موسسه بنیاد بانوان محجبه استان قزوین در سخنانی به برنامه های این بنیاد در راستای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و تحکیم بنیاد خانواده اشاره نمود وگفت: در امرترویج حجاب ضرورت دارد تا با جهاد تبیبین اقدام گردد،لذا این موسسه در وهله اول اهدای کتاب "ریحانه" و "همسر دوست داشتنی" به پرستاران بیمارستانهای قزوین را به مناسبت روزمادر و روز پدر در دستور کار قرار داده است.

وی همچنین خواستار مساعدت شورا وشهرداری قزوین درتامین هزینه های چاپ کتابها و همچنین جزوات مربوط به  ازدواج آسان و فرزندآوری شد و گفت:همچنین در ۱۳ اسفند ماه سال جاری نیز همایشی در راستای ترویجح فرهنگ حجاب و ازدواج آسان وفرزندآوری برگزار خواهد شد که انتظار داریم مدیریت شهری قزوین در چاپ بنرها و ایجاد غرفه ها در برگزاری این همایش ما را یاری نمایند. 

در بخش سوم این جلسه رستم پور مسئول قرار گاه مردمی تحول اجتماعی نیز درسخنانی به بیان طرح بررسی رویداد مردمی و اجتماعی" هم راه" اشاره نمود و گفت:قرارگاه تحول اجتماعی به عنوان پیش برنده در جبهه انقلاب اسلامی باهدف تحقق پیشرفت و عدالت اجتماعی و مقابله هوشمند با آسیب های اجتماعی در محلات کشور از طریق زمینه سازی برای نقش افرینی موثر مردم و شبکه سازی حلقه های میانی در راستای جامعه پردازی و تمدن نوین اسلامی در نظر دارد رویدادهای اجتماعی برگزار نماید .

وی تاکید کرد: در راستای دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص نقش آفرینی حلقه های میانی به عنوان راهبران حرکتهای مردمی برآن شدیم تا ضمن شناسایی افراد و گروههای مردمی فعال در حوزه های مختلف نقطه وصلی جهت شروع هم افزایی و تجربه ماموریت های مشترک در اقصی نقاط استان مینودری با اتصال به حاکمیت گردیم.

وی تصریح کرد: دراین طرح کنشگران و فعالان مردمی درحوزه های مختلف شناسایی خواهند شد و در این راستا بایستی دستگاههای دولتی نیز مشارکت داشته باشند.

همچنین لایحه برگزاری مناقصه واگذاری امور چاپ،نصب، جمع آوری، انبارداری و تعمیر و مرمت تیربردها و فیکسچرها با قیمت پیشنهادی به تایید اعضای کمیسیون رسید. 

گفتنی است؛اعضای کمیسیون نیز به بیان نقطه نظرات خود پیرامون هر کدام از مسائل مطرح شده پرداختند.

تدوین آین نامه ویژه برای تخصصی شدن فرهنگسراها،توجه به گلزار شهدا در کنار فرهنگسرای پایداری و مقاومت،و استفاده از ظرفیت حلقه های میانی در محلات در امور اجتماعی از جمله مباحث مطروحه دراین جلسه بود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه