موج
کدخبر : ۴۳۰۶۹۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-430699

مونا زینالو:

مشاور وزیر بهداشت در امور زنان بیان کرد: انتظار می رود که مشاوران زنان دستگاه های اجرایی و دانشگاه های علوم پزشکی و سایر دانشگاه ها روی موضوع جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تمرکز بیشتری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، مونا زینالو مشاور وزیر بهداشت در امور زنان در سخنانی عنوان کرد: در پی تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، این موضوع به عنوان یکی از موضوعات اصلی در حیطه کاری مشاوران امور بانوان دانشگاه های علوم پزشکی کشور مطرح می شود.

زینالو این سخنان را در همایش سراسری مشاوران امور بانوان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور در محل مجتمع شهدای سلامت مشهد اظهار کرد و ادامه داد: انتظار می رود که مشاوران زنان دستگاه های اجرایی و دانشگاه های علوم پزشکی و سایر دانشگاه ها روی موضوع جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تمرکز بیشتری داشته و کنشگر باشند تا بتوان محورهای مختلف این قانون را اجرا کرد.

مشاور وزیر بهداشت در امور زنان اضافه کرد: محور دوم این همایش، بحث انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی است که در دهه ۷۰ وضع و آیین نامه اجرایی آن در سال ۱۳۷۸ در وزارت بهداشت به تصویب رسید اما حلقه مفقوده در این بخش عزم و اراده لازم برای اجرایی کردن کامل این قانون است.

وی همچنین تصریح کرد: درست است که مباحث بودجه ای یکی از موانع اصلی برای اجرایی کردن قانون انطباق به شمار می رود اما موارد زیادی وجود داشته است که بدون تامین بودجه آنچنانی در دستگاه های اجرایی فقط با اراده افراد، اهداف محقق شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: در قانون انطباق به حریم خصوصی بانوان و کرامت بیماران به ویژه بیماران زن برای دریافت خدمات پزشکی در بیمارستانها و حتی مفاد دیگر این قانون که ناظر به دانشگاه ها هم هست توجه شایانی شده است.

زینالو متذکر شد: از آنجا که مشاوران زن روسای دانشگاه های علوم پزشکی به صورت قانونی عضو کمیته انطباق دانشگاه ها هستند می توانند در تشکیل جلسات مربوط به این کمیته مطالبه گر و پیگیر باشند تا هر سه ماه یک بار این جلسه با حضور رییس دانشگاه برگزار شود.

وی اعلام کرد: در صورتی که پیگیری لازم از سوی مشاوران زن روسای دانشگاه های علوم پزشکی برای برگزاری جلسات کمیته انطباق انجام گیرد امید می رود که بعد از چندین سال این مطالبه به حق قانونی و شرعی و حتی انسانی تبدیل شده و حفظ کرامت بانوان در دریافت خدمات بهداشتی و درمانی احراز شود.

مشاور وزیر بهداشت در امور زنان یادآور شد: موضوع پیگیری قانون جوانی جمعیت با تشکیل قرارگاه در وزارت بهداشت و همچنین موضوع اجرایی شدن قانون انطباق از موضوعات مورد نظر وزیر است که روی این موضوعات به شدت تاکید دارند.

زینالو در خاتمه این سخنان خاطرنشان کرد: محور سوم این همایش پرداختن به موضوعات تهدید کننده و آسیب زننده به حوزه زن و خانواده است برای اقناع فکری مشاوران و ناظر به ابعاد مختلف مسائل روز کشور است.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها