موج
کدخبر : ۴۰۷۲۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-407200

محمدجواد ایزدیان:

مدیر جهاد کشاورزی جغتای بیان کرد: این کاهش در حالی است که جغتای قطب تولید مرغوبترین نوع گردو در خراسان رضوی شناخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمدجواد ایزدیان مدیر جهاد کشاورزی جغتای در استان خراسان رضوی در خبری اظهار کرد: تداوم خشکسالی ، گرمای تابستان، وزش باد گرم و سرمازدگی موجب کاهش ۳۰ درصدی برداشت گردو از باغ‌های این شهرستان نسبت به پارسال شد.

ایزدیان در ادامه این خبر اضافه کرد و گفت: میانگین عملکرد باغ‌های گردوی جغتای در شرایط عادی، هزار و ۶۰۰ کیلوگرم در هکتار می باشد و برداشت امسال این محصول از باغ‌های شهرستان بخاطر تنش آب و شرایط جوی با نیم تن کاهش به کمتر از هزار و ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار افت کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی جغتای همچنین متذکر شد: این کاهش در حالی است که جغتای قطب تولید مرغوبترین نوع گردو در خراسان رضوی شناخته می‌شود و مساحت باغ‌های گردو در این شهرستان، ۹۲۰ هکتار است و ۷۶۰ هکتار از این سطح دارای درختان بارور گردو است.

وی در مورد ارقام گردوی به عمل آمده در منطقه جغتای عنوان کرد: هر چند ظرف سالهای اخیر باغداران جغتایی ارقام جدید گردو همچون، چندلر را کاشته‌اند اما همچنان بیشترین رقم کشت شده گردو در باغهای این شهرستان، محلی است.

ایزدیان در خاتمه یادآور شد: گردو در میان میوه‌های خشک باغی ارزش اقتصادی بسیار دارد زیرا نگهداری و صادرات آن نیازمند سردخانه نیست و همچنین خشکی هسته این محصول آن را در برابر صدمات مقاوم کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`