موج
کدخبر : ۴۰۵۵۶۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-405568

هادی ساربان:

مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات بیان کرد: : پیگیر سرمایه‌گذار و استقرار پایانه صادرات پسته در مه‌ولات هستیم و باید راهکاری اندیشیده شود که پسته تولیدی خراسان از گمرک همین استان صادر شود.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، هادی ساربان مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات در سخنانی اعلام کرد: فراهم کردن امکانات زیرساختی از جمله نمایندگی گمرک و پایانه صادراتی، برای صدور محصول پسته این شهرستان، از اصلی‌ترین خواسته‌های مردم مه‌ولات، به عنوان قطب تولید پسته خراسان رضوی است.

ساربان در ادامه این سخنان تصریح کرد: باغداران مه ولات به عنوان تولیدکننده ۵۳ درصد پسته خراسان رضوی و ۶.۷ درصد پسته کشور، ناگزیرند محصول خود را به شهرستان گناباد و یا مرکز استان منتقل کنند، حال آنکه ارسال محموله های صادراتی پسته به گناباد و یا مشهد، برای کشاورز و صادرکننده هزینه بر است به طوری که تجار برای صدور این کالا باید هزینه بالایی برای حمل آن پرداخته و وقت زیادی بگذارند که این به زیان کشاورزان و بازرگانان فعال در این بخش است.

مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات در ادامه افزود: پیگیر سرمایه‌گذار و استقرار پایانه صادرات پسته در مه‌ولات هستیم و باید راهکاری اندیشیده شود که پسته تولیدی خراسان از گمرک همین استان صادر شود، چون وقتی صادرکنندگان پسته را نمی خرند، دلالان وراد میدان می شوند و  کشاورز نیز به خاطر نیاز مالی مجبور است محصول خود را با قیمت پایین تری بفروشد.

وی همچنین اظهار کرد: مقدار کمی از تولیدات پسته این شهرستان، در بسته‌بندی‌های ۱۰ کیلوگرمی به پاکستان و افغانستان صادر شده و عمده پسته‌ها به‌صورت کیسه‌های ۵۰ و ۷۰ کیلویی به استان کرمان حمل می‌شود.

ساربان در ادامه یادآور شد: رقم سفید بادامی مه‌ولات صادرات اروپایی ندارد و بیشتر به کشورهای شرق آسیا، روسیه، چین و افغانستان صادر می‌شود ولی پسته فندقی تولیدی این شهرستان بازارپسندتر است و به اروپا نیز صادر می‌شود.

وی تاکید کرد: پسته مه‌ولات با توجه به کاهش مصرف سموم در چند سال اخیر یک محصول سالم و ارگانیک است به طوری که ۱۲۰ هکتار از باغهای پسته این شهرستان دارای گواهینامه تولید محصول ارگانیک هستند و خرید تضمینی پسته باید توسط بازرگانان و صادرکنندگان اصلی با نظارت ارگانهای ذیربط دولتی انجام شود تا با حذف دلالان از این چرخه، کشاورز پسته‌کار و تاجران حرفه‌ای این حوزه سود معقول و قابل قبول خود را کسب کنند.

مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات عنوان کرد: شهرستان مه ولات ۱۹ هزار و ۳۰۰ هکتار باغ پسته دارد که از این میزان ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار بارور است و با توجه به شرایط آب و هوایی و تاثیر عوامل اقلیمی بر تولید پسته، همه ساله افزون بر ۱۰۰ هزار تن پسته تر و ۲۶ هزار تن پسته خشک از این سطح برداشت می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات گفت: عمده گونه های پسته تولیدی این شهرستان بادامی سفید، اکبری، کله قوچی، فندقی، احمدآقایی، گرمه و قرمز است و ۱۵ تا ۲۰ درصد از پسته تولیدی این شهرستان برای مصارف تازه خوری به سایر استان های کشور حمل می شود و بقیه پس از فرآوری توسط ۶۰ واحد ترمینال ضبط پسته با ۸۶ خط تولید به صورت بهداشتی و خشک در چرخه صادرات داخلی و خارجی قرار می گیرد.

ساربان در خاتمه با اشاره به افزایش تولید پسته مه ولات در ۲ سال اخیر خاطرنشان کرد: با وجود خسارات سنگین تگرگ در ۲ سال اخیر، هرسال بیش از ۲۶ هزار تن تولید داشته‌ایم و با توجه به اقلیم مناسب، پسته تولیدی مه ولات بسیار مرغوب است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`