موج
کدخبر : ۳۹۶۳۷۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-396376

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران تأکید کرد:

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران بر لزوم رعایت تناوب زراعت کشت گندم و جو با سایر محصولات زراعی نظیر کلزا به عنوان اصلی ترین راهکار کاهش جمعیت و خسارت عوامل خسارتزا تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، عبدالرحمن زاغی با اشاره به نزدیک شدن زمان کشت های پائیزه به ویژه کشت گندم و جو، اظهار داشت: کشاورزان به مسائل فنی و اقدامات پیشگیرانه برای کنترل بهینه عوامل خسارتزا توجه داشته باشند.

وی با بیان اینکه استفاده از بذور بوجاری و گواهی شده  مرغوب و متحمل به بیماری ها در کاهش تراکم علف های هرز و پیشگیری از بیماری های شایع بسیار مؤثر است، ادامه داد: ضدعفونی بذور با قارچکش های توصیه شده برای پیشگیری از بیماری های بذرزاد ضروری است.  

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران تأکید کرد: رعایت تناوب زراعی کشت گندم و جو با سایر محصولات زراعی نظیر کلزا به عنوان اصلی ترین راهکار کاهش جمعیت و خسارت عوامل خسارتزا مورد تأکید است.

وی با اشاره به اینکه کاشت در زمان های مناسب توصیه شده توسط کارشناسان مدیریت زراعت و محققین مرکز تحقیقات در افزایش عملکرد مؤثر است، تصریح کرد: بسترسازی مناسب و استفاده از ردیف کارها به منظور کاشت یکنواخت و اصولی، رعایت میزان بذر مصرفی و تراکم بوته در هکتار ضروری است.

زاغی با تأکید بر ایجاد راه دسترسی در مزارع بزرگ برای ورود ادوات کشاورزی برای انجام عملیات زراعی و مکانیکی، افزود: کاشت جوی پشته و ایجاد زهکش های مناسب با فاصله های معین برای جلوگیری از استرس های محیطی ناشی از بارندگی های فصلی، تهویه مناسب و کاهش خسارت بیماری پاخوره ضروری است.

وی با بیان اینکه رعایت اصول تغذیه با نظر کارشناسان تغذیه برای افزایش مقاومت به بیماری ها و پیشگیری از ورس (خوابیدگی) ضروری است، گفت: بازدید مستمر کشاورزان از مزارع گندم و جو و ارائه نمونه های مشکوک به بیماری و حاوی آفت به کارشناسان حفظ نباتات مراکز جهاد کشاورزی دهستان ها و کلینیک های گیاهپزشکی برای اخذ مشاوره و راهنمایی های لازم و اقدامات کنترلی تأکید می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها