موج
کدخبر : ۳۸۸۴۳۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-388436

محمدعلی محمدی عنوان کرد

فرماندار همدان با اشاره به نبود برنامه ریزی مناسب و بلندمدت در حفاظت از منابع آبی و ه حفر چاه های غیر مجاز، برداشت های بی رویه و ...گفت: میزان ذخیره این سدها به حدود ۴۰ درصد کاهش یافته که با روند فعلی مصرف در مهرماه به پایان می رسد.

به گزارش خبرگزاری موج همدان، محمدعلی محمدی فرماندار همدان روز سه شنبه در شورای حفاظت از منابع آب شهرستان همدان گفت: در کنار  کاهش چشمگیر نزولات جوی در کنار نبود برنامه ریزی مناسب و بلندمدت، عطش توسعه  حفر چاه های غیر مجاز، برداشت های بی رویه، عدم اصلاح الگوی کشت و کشت دوم در اراضی کشاورزی و روشهای سنتی آبیاری شاهد افت قابل توجه منابع آبهای زیر زمینی هستیم.

محمدی با بیان اینکه حدود ۷۷ درصد آب مورد نیاز این شهر از سد اکباتان و آبشینه تامین می شود، گفت: میزان ذخیره این سدها به حدود ۴۰ درصد کاهش یافته که با روند فعلی مصرف در مهرماه به پایان می رسد.

 وی اظهار داشت: با کاهش ۴۴ درصدی میزان بارش ها نسبت به سال گذشته و افزایش دمای هوا، شاهد کاهش قابل توجه منابع آب و البته لزوم مدیریت جدی مصرف هستیم.

 وی گفت: در کنار کاهش چشمگیر نزولات جوی در کنار نبود برنامه ریزی مناسب و بلندمدت، عطش توسعه،

فرماندار همدان با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی، اطلاع ر سانی و صرفه جویی جدی شهروندان در زمینه مصرف بهینه آب، تصریح کرد: در دنیا برنامه ریزی استفاده از منابع آب به نحوی است که متناسب با منابع آب موجود و پیش بینی کاهش آن ، حفظ منابع برای نسل های آینده نیز مد نظر قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی ضمن بهره گیری از سیستم ها و روشهای نوین با عنایت به ملاحظات منابع آبی در اختیار باید به مزیت های نسبی و مزیت های مطلق برای انتخاب نوع محصول مناسب توجه کنیم.

محمدی با قدردانی از اقدام مشترک شرکت آب و فاضلاب و آبی منطقه ای در اجرای طرح جهادی انتقال آب از چاه های خالق وردی، گفت: آب پنج حلقه چاه در این منطقه ضمن انجام اقدامات فنی از طریق خط انتقال آب تالوار به همدان منتقل می شود.

وی افزود: انتقال روان آبهای سرشاخه های بالادست سد اکباتان و آب رودخانه های دره مرادبیک و عباس آباد در فصول غیر زراعی نیز از جمله اقداماتی است که برای تامین آب شرب شهر همدان انجام شده است.

فرماندار همدان با اشاره به ممنوعیت کشت دوم محصولات کشاورزی بیان کرد: جهاد کشاورزی در این زمینه نظارت داشته باشد و در صورت مشاهده نسبت به قطع برق، سهمیه سوخت و معرفی افراد سودجو به مراجع قضایی اقدام خواهد شد. 

محمدی با بیان اینکه به منظور مدیریت مصرف آب شاهد افت فشار آب شبانه هستیم تاکید کرد: برای جلوگیری از جیره بندی و قطع آب شهر همدان در ماههای آینده بیش از پیش نیاز به صرفه جویی و همکاری عموم شهروندان داریم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها