موج
کدخبر : ۳۸۷۳۱۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-387312

ابراهیم خالقی:

مدیر واحد فراهم‌آوری پیوند اعضا دانشگاه مشهد بیان کرد: عمل برداشت عضو و پیوند اعضا کاری نیست که بتوان در یک زیرزمین و توسط یک پزشک عمومی یا حتی یک جراح متخصص انجام داد و وقتی می‌گوییم « تجارت اعضا» یعنی به همین چند نفر جراح فوق تخصص در کشور تهمت زده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، ابراهیم خالقی مدیر واحد فراهم‌آوری پیوند اعضا دانشگاه مشهد اعلام کرد: عبارت؛ تجارت اعضای بدن  یکی از کلمات بسیار جذاب برای شایعه‌سازها به ویژه در فضای مجازی است و در مدت ۱۸ سالی که بعنوان مسئول مرکز فراهم‌آوری اعضای پیوندی در دانشگاه مشهد بوده‌ام بارها و بارها شایعاتی از این قبیل به گوش ما رسیده و متاسفانه خیلی از مجله‌های زرد نیز به آن دامن زده‌اند.

ابراهیم خالقی  در ادامه اظهار کرد: ممکن است فردی با خوراندن نوشیدنی مسموم به فردی دیگر، قصد کشتن فرد یا سرقت وسایل وی را داشته باشد اما سرقت اعضای بدن به هیچ وجه از نظر علمی امکان‌پذیر نیست.

مدیر واحد فراهم‌آوری پیوند اعضا دانشگاه مشهد در ادامه ضمن تشریح شرایط خاص، حساس و بسیار تخصصی جداکردن اعضای پیوندی از بدن، تاکید کرد: سؤال ما از این مدعیان همیشه این بوده که فرد اهداکننده به کدام اتاق عمل رفته و با کدام ابزار و ادوات فوق تخصص عمل برداشت عضو انجام شده است؟کدام جراح فوق تخصص عضو پیوندی را از بدن وی برداشته؟ محلول ویژه نگهداری ارگان را چه کسی تهیه کرده؟

وی همچنین ادامه داد: با چه وسیله و امکاناتی ارگان پیوندی را منتقل کرده‌اند؟ این کار توسط کدام کدام جراح فوق تخصص و در کدام اتاق عمل فوق تخصصی پیوند ارگان پیوندی انجام شده است؟ عمل جراحی پیوند در کدام بیمارستان فوق تخصصی انجام شده است؟ آزمایشات فوق تخصصی اهداکننده و گیرنده در کدام آزمایشگاه انجام شده است؟  اینها سوالاتی است که مردم باید در مواجهه با چنین شایعاتی مطرح کنند و مدعیان تجارت و قاچاق اعضای بدن باید پاسخگوی آن باشند.

خالقی با بیان اینکه بررسی وضعیت فرد اهداکننده عضو نیازمند آزمایشات تخصصی است، گفت: برای برداشت ارگان‌های بدن نیز نیاز به تجهیزات تخصصی و پیشرفته است.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تذکر بر اینکه عمل پیوند در مورد تمام اعضای فوق ، فقط و فقط توسط جراح فوق تخصص پیوند قابل انجام است نه حتی یک متخصص جراحی، ادامه داد: عمل برداشت عضو و پیوندیک عمل فوق تخصصی است، ممکن است یک اورولوژیست بتواند کلیه را از بدن یک نفر برداشت کند ولی برداشت قلب و کبد و ریه و پانکراس فقط توسط جراح فوق تخصص پیوند انجام می‌شود.

مدیر واحد فراهم‌آوری پیوند اعضا دانشگاه مشهد

وی همچنین با اشاره به اینکه در کل کشور نیز تعداد جراحان فوق تخصص پیوند عضو از تعداد انگشتان دو دست بیشتر نیستند، افزود: در مرکز اهدای عضو مشهد فقط ۲ جراح فوق تخصص برای کبد و سه جراح فوق تخصص برای کلیه وجود دارد و برای  هر یک از اعضای قلب، ریه و پانکراس فقط یک جراح فوق تخصص داریم.

خالقی با ابراز تاسف از چنین شایعاتی در فضای مجازی، بیان کرد: عمل برداشت عضو و پیوند اعضا کاری نیست که بتوان در یک زیرزمین و توسط یک پزشک عمومی یا حتی یک جراح متخصص انجام داد و وقتی می‌گوییم « تجارت اعضا» یعنی به همین چند نفر جراح فوق تخصص در کشور تهمت زده‌ایم.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد متذکر شد: اما آخرین مطلب برای کسی که کوچکترین اطلاعی از مسایل پزشکی داشته باشد آگاهی درباره «ایسکمیک تایم» یا زمان طلایی برای پیوند است، به این معنا که نمی‌توان یک کلیه یا یک کبد را برداشت و روزها یا ماههای بعد پیوند کرد

خالقی در خاتمه خاطر نشان کرد: عمل پیوند باید بلافاصله پس از برداشت ارگان توسط تیم فوق تخصصی، توسط یک تیم فوق تخصصی دیگر که کارشان پیوند است، عمل پیوند در بیمارستان مخصوص و تحت شرایط بسیار تخصصی و حساس به گیرنده پیوند شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها