موج
کدخبر : ۳۸۷۳۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-387308

شهرام محسنی خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین گفت: پیش بینی می‌شود بیش از ۱۵۰ تن دانه روغنی کلزا در این شهرستان برداشت شود.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، شهرام محسنی ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین در بازدید از شروع برداشت محصول کلزا در روستای آرخازلوی نمین گفت: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۱۵۰تن کلزا در این شهرستان برداشت شود.

وی افزود: پیش بینی ما با توجه به شرایط مطلوب مزارع کلزای شهرستان تولید بیش از ۳۰۰ تن محصول بود که متاسفانه به‌علت بارش تگرگ و خسارت ۱۰۰ درصدی به بیش از ۲۵ هکتار از مزارع آبی کلزا در حوزه عمل مرکز حومه شهرستان، میزان تولید با کاهش مواجه شده و علی‌رغم این کاهش تولید، امسال بالغ بر ۱۵۰ تن دانه روغنی کلزا در شهرستان نمین قابل پیش بینی است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین بیان کرد: ارقام کشت شده از انواع هیبرید شامل رقم آنجلیکو و انیستون، آرشیتکت و ماراتن، گارو و روهان است.

محسنی تصریح کرد: کلزا سومین گیاه روغنی مهم شناخته شده در دنیاست که دارای ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن و حداقل ۳۴ درصد پروتئین بوده و به‌دلیل تأثیر آن در بهبود ساختمان خاک به علت داشتن ریشه‌های ضخیم و طویل که شبیه ریپر عمل می‌کند، افزایش مواد آلی و حاصل‌خیزی خاک به‌دلیل پوسیده شدن سریع بقایا، کاهش جمعیت آفات و کنترل علف‌های هرز باریک برگ گندم و افزایش عملکرد در محصول گندم با تناوب زراعی گندم - کلزا و ... را به‌همراه دارد.

وی ادامه داد: با توجه به طرح تولید دانه‌های روغنی و کم آب بودن کشور، کلزا محصولی است که در منطقه نمین، اوایل شهریور کشت و در فصل پاییز از نزولات جوی استفاده می‌کند، مضاف بر اینکه مکمل خوبی برای تولید و پایداری گندم بوده و خرید محصول تولید شده هم به‌صورت تضمینی صورت می‌گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین گفت: تلفیق تمامی سیستم‌های مدیریت زراعی می‌تواند تضمین کننده عملکرد‌های بسیار خوب در زمینه کلزا باشد و باتوجه به حمایت‌های سال‌های اخیر وزارت جهاد کشاورزی در قیمت‌گذاری محصول کلزا قطعا کاشت این محصول موجب درآمدزایی بیشتر برای کشاورزان در مقایسه با کشت سایر محصولات زراعی، خودکفایی در تولید دانه‌های روغنی و عدم وابستگی به واردات خواهد بود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها