موج
کدخبر : ۳۸۵۸۷۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385874

استاد قلم، شعر و موسیقی آئینی مازندران:

فرهود جلالی کندلوسی استاد قلم، شعر و موسیقی آئینی مازندران آسمانی شد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، فرهود جلالی کندلوسی استاد قلم، شعر و موسیقی آئینی مازندران عصر پنجشنبه 17 تیر در سن 56 سالگی بر ایست قلبی در زادگاهش آسمانی شد.

فرهود جلالی کندلوسی متولد 1344 در روستای کندلوس از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر شاعر فولکلور مازندرانی و مدیر موسسه فرهنگی هنری پارپیرار است. مقطع ابتدایی را در مدرسهٔ سروش میخساز و راهنمایی را در مدرسه شهید بهیار مقیمی روستای کندلوس به پایان برد و مقطع متوسطه را در دبیرستان های نوشهر و چالوس به اتمام رساند.

از کپاچین های البرز، پارپیرار 1 چراغ موشی، پارپیرار 2 ناری ناری کا، پارپیرار 3 شیوَنگ و پارپیرار 4 اَسری از جمله آثار فرهنگی فولکلور مازندرانی بود.

در سال 1366 در رشته علوم اجتماعی به دانشگاه تهران راه یافت. در سالهای تحصیل با تشویق استاد خود آقای صادق علی کیا با شعر آشنا شد. اولین سروده هایش در قالب غزل و مثنوی بود و همزمان نزد کیانی نژاد به فراگیری ساز نی نیز پرداخت و در سال 1371 پایان نامه خود را در مورد فرهنگ و آداب و رسوم دهکده کندلوس تدوین کرد.

علاقه او به فرهنگ و هنر مازندران سبب شد تا قریحه شاعری خود را به سمت سرودن اشعار زبان طبری سوق داد. در ایام تحصیل دانشگاه منظومه شعر مینا و پلنگ را به همان حس و حال روستای زادگاهش به زبان فارسی سرود که نخستین اثر انتشار یافته با عنوان پارپیرار 1 در سال 1378 به دست علاقه مندان رساند. استقبال مردم سبب شد تا ایشان مجموعه زنجیرهای نوارهای پارپیرار 2 با عنوان ناری ناری کا را در سال 1380، پارپیرار 3 با عنوان شیونگ در سال 1382 و در سال 1383 آلبوم موسیقایی از کپاچین های البرز و سپس پارپیرار 4 با عنوان اسری را تقدیم علاقه مندان به فرهنگ و هنر کند.

فرهود جلالی کندلوسی

در سال 1376 کمک و همکاری بعضی از هنرمندان منطقه، انجمن فرهنگی کجور را تأسیس کرد که به برگزاری جشنواره، شب شعر و نمایشگاه در خصوص فرهنگ و موسیقی مازندران در داخل و خارج استان مازندران منتهی شد.

در سال 1382 مؤسسه فرهنگی هنری پارپیرار را تأسیس کرد و نیز مدیریت مؤسسه فرهنگی پارپیرار که در زمینه فرهنگ و هنر مازندران فعالیت می کند را در تهران به عهده داشت.

مؤسسه فرهنگی هنری پارپیرار با هدف احیای رسوم و جشن های محلی مازندران، برگزاری مراسم مختلف و گرد هم آوری مازندرانیان ایجاد شد و هر ساله جشن های مختلفی در مازندران و تهران جشن هایی نظیر تیرماسیزه شو، 26 نرزِ ما، جشنواره شعر و موسیقی مناطق تبری زبان، جشن سلام مازندرانی و… برگزار می کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
 • با سلام و عرض تسلیت خدمت خانواده محترم زنده یاد استاد فرهود جلالی کندلوسی ، که با پرواز خودش اهالی شعر و ادب و موسیقی استان مازندران را در غمی بزرگ فرو برد. روحش شاد و یادش گرامی

  خله سخته غم و ته این جدایی
  خله سخته بدون ته خدایی
  همه جا مازرون ته نوم هدانه
  کجه بوردی کجه چه بی صدایی

  میر حمزه طاهری هریکنده ای نوپا

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها