موج
کدخبر : ۳۸۵۷۲۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385720

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان گفت: با توجه به گرمتر شده هوا در روزهای آینده و استفاده بیشتر از وسایل سرمایشی، به احتمال زیاد تعداد نوبت خاموشی ها در استان حتی به 3 نوبت برسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، هیوا لهونیان پیش از ظهر امروز  چهارشنبه در نشست رسانه ای با خبرنگاران در سنندج اظهار کرد: سال گذشته به دلیل کاهش بارندگی و خشکسالی بخش عمده‌ای نیروگاه‌های برق آبی که حدود 13 مگاوات هستند از مدار خارج هستند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان تصریح کرد: 10 تا 12 مگاوات از نیروگاه‌های برق عملا از مدار خارج شد و از سوی دیگر افزایش دما موجب شده مصرف برق افزایش جدی پیدا کند.

وی افزود: 30 تا 35 درصد مصرف برق در فصول گرم سال به ویژه در تابستان مربوط به سیستم‌های سرمایشی است و روز گذشته هم رکورد زد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان خاطرنشان کرد: میزان مصرف روزانه کشور 66 هزار مگاوات است که اگر 5 هزار مگاوات را مدیریت کنیم عملا از این بحران عبور خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه امسال در طول 50 سال اخیر گرم ترین سال در کشور است، گفت: این میزان گرما طبیعتا افزایش مصرف برق را به دنبال خواهیم داشت که این موضوع به شدت ما را نگران می‌کند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان ماینرها را از دیگر چالش‌های حوزه برق دانست که در کل کشور بین 3 هزار و 500 تا 5 هزار مگاوات از مصرف برق را به خود اختصاص می دهند.

وی افزود: مهمترین مولفه در مدیریت مصرف برق، مردم هستند از این رو رساندن اطلاعات کافی به جامعه از سوی رسانه‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

لهونیان تصریح کرد: سهمیه خاموشی هر استان با توجه به میزان تولید و مصرف تعیین شده لذا تولید و مصرف باید در هر لحظه با هم برابر باشد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان اظهار کرد: اگرچه عدالت در خاموشی نیز رعایت خواهد شد اما برق برخی محلات اطراف بیمارستان‌ها با کمترین میزان خاموشی‌ها مواجه هستند.

لهونیان افزود: ایستگاه‌های پمپاژ، اینترنت و غیره از دیگر نقاط مهمی است که مصون از خاموشی‌ها هستند و این مهم به دلیل رفاه حال مردم و جلوگیری از بروز مشکلات دیگر است.

وی گفت: برای اصلاح فرمول‌های خاموشی با توجه به اینکه مشکلاتی در این حوزه وجود داشت جلسات هماهنگی برگزار شده و تمهیدات لازم در این راستا اندیشیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات به دلیل تغییر برنامه‌ریزی‌ها که از مرکز اعلام می‌شود موجب ایجاد نارضایتی و متهم شدن شرکت برق استان به عدم اطلاع‌رسانی دقیق در مورد قطعی‌ها است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان اضافه کرد: اینکه برنامه‌ریزی دقیقی در اعلام قطعی‌ها نداریم عواملی است که به ما تحمیل می‌شود، امیدواریم این روند را با فرمول جدیدی که تعریف شده به بهترین شیوه مدیریت کنیم.

لهونیان با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که در کردستان بین 40 تا 50 مگاوات ماینر غیرمجاز داشته باشیم، تصریح کرد: 100 درصد موارد غیرمجاز است چون در استان تاکنون ماینر در استان مجوز فعالیت نگرفته است.

وی تصریح کرد: هرکس مجوزدار و بدون مجوز فعالیت در زمینه ماینر داشته باشد غیرمجاز بوده و تخلف کرده‌ است این موضوع از سوی رئیس جمهور نیز ابلاغ شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان با اشاره به وجود 700 هزار مشترک برق در استان گفت: این ماینرهای با توجه به میزان افزایش مصرف قابل شناسایی هستند ولی این مهم نیاز به ابزارهای خاصی دارد که بتواند مشترکین پرمصرف را جدا کند اما در حال حاضر این امکان وجود ندارد.

لهونیان تصریح کرد: از اسفندماه سال گذشته تا کنون 763 دستگاه ماینر در سطح استان کشف شده که پیش بینی ما مصرف 2.3 مگاوات برق است.

وی افزود: چند روز اخیر در یک عملیات در یک کارخانه متروکه 264 دستگاه ماینر در دهگلان کشف و ضبط شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان اضافه کرد: پیش‌بینی ما مصرف بیش از 50 مگاوات برق به وسیله این ماینرها است و باید کلی کار شود که این تعداد کشف شود، مهمترین نگرانی ما ورود این دستگاه‌ها به خانه‌هاست.   

وی با بیان اینکه برخورد با این موضوع خیلی دشوار است، گفت: متاسفانه این موضوع اتفاق افتاده و الان به تعداد زیادی در خانه‌ها در حال استفاده است و این موضوع آرامش عمومی را بر هم زده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها