موج
کدخبر : ۳۸۵۴۶۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385467

وزیر بهداشت گفت: برخی می‌خواهند اقدامات ما را زیر سوال ببرند برای این منظور درخواست کرده ام مهر محرمانه از تمامی نامه نگاری‌هایی که در مبارزه با کرونا انجام داده ام را بردارند تا من اقدامات انجام شده را رسانه‌ای کنم.

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، سعید نمکی در مراسم افتتاح طرحهای بهداشتی و درمانی تبریز اظهار داشت: چه غم‌انگیز که فردی که خودش را اهل قلم و پیشوای سیاست می‌داند، می‌نویسد در کشوری که دوچرخه نمی‌سازیم، می‌خواهیم واکسن بسازیم.

وی اضافه کرد: پیک چهارم را که با ورود ویروس انگلیسی بود، می‌شد کاری کرد تا همکاران من زیر این آوار نمانند دو ماه است که ویروس هندی و نوع هندی-آمریکایی و آفریقای جنوبی در این مملکت ورود کرده، اما مدافعین سلامتمان سینه سپر کردند که این موج به جا‌های دیگر نرسد.

نمکی تصریح کرد: نوشتیم و خبر دادیم در افغانستان به دلیل فشار طالبان مردم آواره شدند و از مرز‌های غیر رسمی وارد کشور می‌شوند.

وزیر بهداشت گفت: چرا خون شهید سلامت را پایمال بی توجهی‌ها می‌کنید؟ موج پنجم را نمی‌شود در یک منطقه محدود کرد وقتی خیلی چیز‌ها در اختیار ندارید.

وی گفت: همین الان که عده‌ای در سیستان و بلوچستان بلوا می‌کنند، حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخت خالی در سیستان و بلوچستان داریم.

وی با بیان اینکه گذشت زمان حقیقت عریان را آشکار خواهد کرد، ادامه داد: همکارانم در پیک ویروس انگلیسی نیز یک روز هم نگذاشتند بیماران کرونایی و حتی غیرکرونایی بدون آی سی یو بمانند.

نمکی اضافه کرد: از نخستین روز‌های درگیری با ویروس کرونا در این عرصه بوده و یک شب خواب راحت نداشته ام، در حالی که کشور‌های پیشرفته و اروپایی در هفته‌های اول بروز ویروس انگلیسی زانو زدند و بیماران زیادی پشت در‌های بیمارستان‌ها در این کشور‌ها ماندند، اما در کشور ما بیماری به خوبی مدیریت شد و چنین صحنه‌هایی در هیچ نقطه‌ای از ایران اسلامی مشاهده نشد.

وزیر بهداشت گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا و به دلیل اینکه مبادا مردم نگران کمبود دارو شده و وحشت زده شوند این دروغ بزرگ آمریکا را که اذعان می‌کرد اقلام دارویی در فهرست تحریم قرار ندارند را آشکار نکردیم و نگذاشتیم مردم حتی یک روز سرگردان دارو باشند.

وی ادامه داد: با شیوع کرونا با همکاری و همدلی بخش صنعت و شرکت‌های دانش بنیان دارو‌ها و تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور ساخته و اکنون صادر می‌کنیم.

نمکی با اشاره به توانایی شرکت‌های پاستور و رازی در حوزه واکسیناسیون، اظهار کرد: چه غم انگیز است فردی که خود را اهل قلم می‌داند، بنویسد در کشوری که دوچرخه نمی‌سازیم چگونه می‌خواهند واکسن تولید کنند، این فرد یک ذره غیرت ملی ندارد در حالی که آنتی بادی واکسن‌های پاستور و رازی در بدنش می‌باشد توانمندی‌های داخلی را تکذیب می‌کند.

وی ادامه داد: واکسن کرونا بعد از یک سال زحمت بی وقفه در کشور تولید شده و اکنون به عنوان شمشین و هفتمین واکسن ساز بزرگ کرونا در جهان مطرح هستیم.

وزیر بهداشت گفت: متاسفانه برخی زحمات یکساله مدافعان سلامت و سازندگان دارو، تجهیزات و واکسن را نفی می‌کنند تا یک نفر را بزنند و برای این کار حقیقت را کتمان می‌کنند.

وی اضافه کرد: تیم بهداشت و درمان کشور پیک چهار کرونا را با عزت و عظمت مدیریت کردند بطوری که میزان مرگ و میر نسبت به پیک سوم یک دوم بوده است.

نمکی با اشاره به انتقاده‌هایی که انجام می‌گیرد، افزود: عده‌ای کلا با نظام مشکل دارند که حساب آن‌ها جداست، ولی عده‌ای که با من مشکل دارند و زحمات مدافعان سلامت را تخریب می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر روزی احساس کنم زحمات همکارانم در حوزه بهداشت و درمان به عنوان مدافعان سلامت زیر پا گذاشته می‌شود و خون شهدای سلامت مورد بی احترامی قرار می‌گیرد حتما پاسخ خواهم داد، من آمده ام تا روی مین بروم و از عملکرد خود نه بلکه از عملکرد همکارانم تمام و کمال دفاع خواهم کرد.

وی افزود: ۲ ماه پیش گزارش‌هایی رسید که سویه هندی در چند بخش از کشور دیده شده و بلافاصله به صورت شبانه روز تلاش کردیم آتش این گرفتاری کشور را نگیرد.

وزیر بهداشت اظهار کرد: ویروس‌های هندی، آمریکایی و آفریقای جنوبی از ۲ ماه گذشته وارد کشور شده و با تلاش شبانه روزی مدافعان ویروس را مهار کرده و نگذاشتیم اثرات سوء این موج باعث بی رونق شدن شرایط انتخابات شود.

وی تاکید کرد: برخی می‌خواهند اقدامات ما را زیر سوال ببرند برای این منظور درخواست کرده ام مهر محرمانه از تمامی نامه نگاری‌هایی که در مبارزه با کرونا انجام داده ام را بردارند تا من اقدامات انجام شده را رسانه‌ای کنم.

نمکی گفت: با وجود تلاش شبانه روزی مرزبانان و ناجا شاهد حضور برخی اتباع خارجی به صورت غیرقانونی در کشور هستیم که موجب می‌شود ویروس در کشور بچرخد.

وی با تاکید بر اینکه ما ابزاری برای زمین گیر کردن ویروس به جز جانفشانی مدافعان سلامت نداریم، افزود: وقتی خیلی چیز‌ها در اختیار ما نیست نمی‌توان موج پنجم را در یک منطقه محدود کرد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: برای اینکه موج پنجم را کنترل و مدیریت کنیم باید کلینیک‌های سرپایی و میزان بیمار یابی را افزایش دهیم و همچنین حساسیت کیت‌های آزمایشگاهی خودر را نسبت به ویروس هندی چک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: درمان سرپایی که در فاز چهارم از آن نتیجه گرفتیم را فراموش نکنید و اگر مریض به منزل فرستاده می‌شود پیگیری‌های بعدی انجام و آمادگی تخت‌های بیمارستانی بیشتر شود.

نمکی با بیان اینکه در پاسخ به منتقدان گفت: همین که عالی‌ترین مقام کشور بار‌ها مدافعان سلامت را مورد تقدیر قرار داده برای ما کافی است، مقام معظم رهبری در جایگاه، ولی فقیه مسلمین، کادر سلامت و درمان را به عنوان مجاهد فی سبیل اللّه مورد خطاب قرار دادند که این بزرگترین افتخار است و نباید همکاران ما دلسرد شوند.

وزیر بهداشت همچنین با بیان اینکه تبریز همواره در تاریخ این سرزمین شهر پیشتاز بوده، افزود: عباس میرزا اولین کسی بود که واکسن آبله را وارد کشور کرد و مردم تبریز اولین کسانی بودند که واکسن زدند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها