موج
کدخبر : ۳۸۵۳۴۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385347

غلامرضا منتظری:

نائب‌رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگر دغدغه خبرنگار مسئله باشد باید حل شود و حل مسئله سخت است و چه خوب می‌شود که در روز خبرنگار سرمان را بالا گرفته و بگوییم‌ اگر خبرنگاران ۱۰ مشکل داشتند، اکنون به دو مشکل کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، غلامرضا منتظری نائب‌رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: طرحی را در کمیسیون فرهنگی تحت عنوان اقتصاد فرهنگ و هنر در دست بررسی داریم که بسیاری از مشکلات هنرمندان در آن دیده می‌شود.

غلامرضا منتظری در نشست با جمعی از نخبگان و فعالان هنر و رسانه مشهد، اظهار کرد: هر سال در روز خبرنگار مشکلات خبرنگاران مطرح می‌شود، اما دغدغه خبرنگاران در نگاه مدیران مسئله نیست، بلکه موضوع است و اگر دغدغه خبرنگار مسئله باشد باید حل شود و حل مسئله سخت است و چه خوب می‌شود که در روز خبرنگار سرمان را بالا گرفته و بگوییم‌ اگر خبرنگاران ۱۰ مشکل داشتند، اکنون به دو مشکل کاهش یافته است و نگاه ما نیز در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مسئله‌محور است و با پیگیری طرح نظام جامع رسانه و مطبوعات به دنبال این موضوع هستیم.

وی در رابطه با انتظارات هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر از مجلس شورای اسلامی، افزود: در میان انتظاراتی که از عرصه فرهنگ داریم، با اعتبارات رابطه معناداری وجود ندارد. نمی‌خواهیم بگوییم که حوزه فرهنگ را پول تشکیل می‌دهد، اما نقش‌آفرینی از الزامات فرهنگ و هنر است ‌که امکانات و اعتبارات می‌خواهد.

منتظری همچنین ادامه داد: بخشی از انتظارات هنرمندان مرتبط با مأموریت مجلس است و بخشی از آن خارج از مأموریت مجلس است، اما دغدغه، مطالبه و درد است که باید برای درمان آن فکر شود و تا زمانی که به حوزه کادرسازی و آموزش نیرو که یک موضوع زیربنایی است توجه نکنیم، سخن از تحول در هنر شعاری بیشتر نخواهد بود و اکنون هرچه جلوتر می‌رویم چهره‌ها و شخصیت‌های تراز اول را کمتر در جامعه مشاهده می‌کنیم.

نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت تربیت و آموزش نسل جوان، تصریح کرد: اگر آموزش وجود نداشته باشد، جشنواره‌های امسال ما با سال‌های گذشته تفاوتی نخواهد کرد و محور آموزش باید نسل جوان باشد و اگر به دنبال تحول در سینما، تئاتر، موسیقی و ادبیات هستیم باید سرمایه‌گذاری بر روی نسل جوان اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: البته بخش خصوصی در حوزه فرهنگ برخی مخاطراتی را دارد و در جهان نیز سپردن فرهنگ به بخش خصوصی مرسوم نیست، چراکه موضوع اندیشه در میان است و حاکمیت نسبت به اندیشه مسئولیت دارد، اما تصدی‌گری هم اتفاق خوبی نیست که دولت به صورت کامل فرهنگ را پیش ببرد و بدون بخش خصوصی، دولت موفق نخواهد بود.

منتظری با اشاره به طرح اقتصاد فرهنگ و هنر، ادامه داد: طرحی را در کمیسیون فرهنگی تحت عنوان اقتصاد فرهنگ و هنر داریم که خیلی از مشکلات هنرمندان در آن دیده می‌شود و باید توسط هنرمندان به ما کمک شود و دغدغه‌ها بیان شود تا طرح کامل شود. اعتقاد دارم که شأن هنر فراتر از این است که شغل محسوب شود، اما به خاطر مسائل اقتصادی و معیشتی اصرار وجود دارد که هنر شغل محسوب شود و هنرمند بتواند سرش را بالا بگیرد و بگوید هنرمند است که به این موضوع نیز در طرحی که داریم، خواهیم پرداخت‌.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات جدید دیگر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، احصاء کل قوانین فرهنگی و هنری مجلس از ابتدا تا کنون با هدف آسیب‌شناسی است، تا متوجه شویم که کدام قوانین دیگر کارکرد خود را از دست داده، کدام قوانین نیازمند بازنگری است و کدام قوانین نیازمند تجدید نظر و تصویب قانون جدید است و هنرمندانی که به مدد تجربه دریافتند که برخی قوانین کارآمد نیست و یا خلاء قانون احساس می‌کنند، به ما پیشنهاد کنند تا در دستور کار قرار دهیم.

نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در رابطه با اختصاص بودجه‌های مربوط به هنر، عنوان کرد: قبول داریم که بودجه سینمای ایران کافی نیست و کل بودجه سینمای ما با بودجه فیلمی مانند سیصد برابری می‌کند و اعتبارات باید تقویت شد، اما امسال با تمام مشکلاتی که وجود داشت، کمیسیون فرهنگی مجلس در حد توان در حوزه صندوق حمایت از هنرمندان گام خوبی برداشت.

منتظری در خاتمه در مورد حوزه نشر بیان کرد: در حوزه نشر و مطبوعات که یارانه کاغذ را شامل می‌شد نیز با اینکه پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۰۰ میلیارد بود، ۳۰۰ میلیارد به آن اضافه کردیم و ۴۰۰ میلیارد برای این امر اختصاص دادیم. امسال نیز حدود ۷۰۰ میلیارد برای موسسات فرهنگی و هنری اختصاص دادیم که البته آن را هدفمند کردیم و در حال نوشتن آیین‌نامه برای آن هستیم تا بیهوده هزینه نشود و هر موسسه فرهنگی که بخواهد بودجه دریافت کند باید کارنامه خود را ارائه کند و خروجی کارش را شاهد باشیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها