موج
کدخبر : ۳۸۴۱۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-384178

مدیریت هوشمند بر حوزه مدیریت اطلاعات؛

نقش مهم اطلاعات در دنیای امروز و لزوم استفاده از آن در صنعت و تجارت به ویژه در برنامه ریزی ها، اجرای پروژه های جدید، ساخت تجهیزات و ... ضرورت آگاهی از روزآمدترین اطلاعات علمی و دانش تخصصی را قوت بخشیده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، امروزه سازمان ها برای پیشبرد امور خود نیازمند آخرین یافته های علمی و تخصصی هستند و از آنجائیکه کتابخانه های تخصصی مراکز این گونه اطلاعات به شمار می روند، می توانند در هر سازمانی موجب تسریع و بهبود در نیل به اهدافش شوند. سازمان آب وفاضلاب استان اصفهان نیز در رسیدن به همین هدف کتابخانه ای تحت وب آبفا استان اصفهان، منطبق بر استانداردهای کتابداری و فن آوری های دیجیتال روز دنیا راه اندازی کرده است .

این کتابخانه دارای بیش از 4 هزار عنوان کتاب فارسی و بیش از 5 هزار عنوان کتاب لاتین می باشد که با هدف خدمت رسانی آسان وگسترده به متقاضیان، از طریق نرم افزار هوشمند مدیریت می شود .4 هزار جلد نسخه که مشتمل بر 3500 جلد کتاب فارسی ، 200 جلد کتاب لاتین ، 500 جلد تحقیق فارسی با سرفصل های مرتبط با صنعت آبفا و 150 جلد مقاله فارسی می باشد.

آنچـه کتابخانـه هـای تخصصی را از دیگر کتابخانه ها متمایز میکند، تمرکز آنها بر یک زمینة موضوعی خاص اسـت ؛ کتابخانه ای تحت وب آبفا استان اصفهان  مجهز به 3 هزار نسخه مقاله تخصصی است که مشتمل بر 897 عنوان کتاب الکترونیک حوزه علوم انسانی ، 26 عنوان کتاب الکترونیک حوزه صنعت آبفا ، هزار نسخه نشریه الکترونیک فارسی در پایگاه سیویلیکا و هزار نسخه نشریه الکترونیک لاتین در پایگاه سمنتا می باشد.

استفاده از صفحات وب و ارائه اطلاعات به کاربران از طریق اینترنت، امکان بازیابی اطلاعات به شکل یکپارچه را فراهم می‌نماید. امروزه با استفاده از فن‌آوری‌های جدید، تهیه پیشینه‌های کتابخانه‌های تخصصی از طریق جستجو در فهرست‌های پیوسته انجام می‌پذیرد که باعث افزایش میزان سرعت دستیابی به منابع اطلاعاتی می شود .

نرم افزار مدیریت هوشمند کتابخانه ای تحت وب آبفا استان اصفهان در راستای رسیدن به همین هدف کلیه استانداردهای حوزه مدیریت اطلاعات را پوشش می دهد این نرم افزار منطبق بر استانداردهای کتابداری و خواسته های کتابخانه های ایران طراحی و پیاده سازی شده است که به طور کامل تحت وب عمل می کند.این سیستم از تمامی مدارک موجود مثل کتاب، مجله، مقاله، صدا، تصویر، فیلم، نرم‌افزار، سی دی و غیره حمایت می‌کند، همچنین با پیدایش مدارک جدیدتر، به راحتی با معرفی آنها به سیستم، می‌توان این مدارک جدید را نیز به کتابخانه افزود.

از طریق این نرم افزار ورود اطلاعات به شیوه های مستقیم ، در محیط مجازی و دسته ای یا غیر مستقیم می باشد که در روش سوم، اطلاعات از سایر منابع مانند؛ لوح فشرده کتابشناسی ملی، سایت کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، سایتهای مربوط به کتب لاتین مانند کنگره آمریکا، کتابخانه ملی پزشکی و به صورت ISO ذخیره شده و سپس به صورت موردی یا دسته ای فرا خوانی شده و به محیط تدوین و یا پایگاه اصلی وارد می شود.

علاوه بر سه روش ذکر شده میتوان جستجو و ورود آنلاین اطلاعات از طریق پروتکل Z3950 را نیز نام برد که این بخش یکی از خدمات ویژه نرم افزار است؛ اطلاعات کتابها به طور آنلاین از کتابخانه ملی فرا خوانی شده و سرعت ورود اطلاعات را افزایش می دهد.

در نرم افزار مدیریت هوشمند کتابخانه این امکان در نظر گرفته شده است که فایل های مختلفی تحت عنوان نسخه دیجیتال ایجاد و یا به سیستم اضافه گردد. این فایل ها می توانند فرمت های مختلفی داشته باشند که عمومی ترین آنها پی دی اف می باشد، همچنین از انواع فرمت های مختلف فایل ها نیز پشتیبانی می کند.

از اولین و مهمترین امکانات کاربران کتابخانه سازمان آب وفاضلاب استان اصفهان ، استفاده از روش های مختلف جستجو و ارتباط آن با بخش های مختلف برنامه است . در این نرم افزار تحت وب، هر کاربر صرف نظر از اینکه مهمان است یا عضو کتابخانه، امکانات جستجو در اختیارش قرار داده می شود. هرکاربر

می تواند پیش از عضویت در کتابخانه از نرم افزار مدیریت کتابخانه در هر مرکزی درخواست عضویت نماید، که در این مرحله با پر کردن اطلاعات شخصی و ارائه ایمیل به عنوان عضو مجازی شناخته می شود و می تواند با نام کاربری و کلمه عبور خود از امکانات یک کاربر مجازی مثل جستجو، مشاهده درصدی از نسخ دیجیتال، مشاهده تازه های مدارک و …استفاده کند. اما در صورت نیاز به خدمات بیشتر از سوی کتابخانه ،درخواست خدمات می نماید و اطلاعات مورد نیاز کتابخانه را وارد کرده و در صورت تایید مسئولین، عضو کتابخانه می شود و در گروهی از گروه بندی نرم افزار قرار میگیرد.

کتابخانه تخصصی به مفهوم امروزی یک پدیده رو به رشد می باشد که سازمان آب وفاضلاب استان اصفهان با ایجاد کتابخانه ای تحت وب آبفا استان اصفهان در این عرصه پیشگام عمل کرده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها