موج
کدخبر : ۳۸۱۷۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381708

مدیرعامل آبفا هرمزگان اظهار داشت: در سال آبی ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ متوسط بارش بارندگی ۷۸ درصد نسبت به سال قبل و ۵۳ درصد نسبت به متوسط بلند مدت کاهش داشته است که خود به نوعی یک زنگ خطر است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، امین قصمی مدیرعامل آبفا هرمزگان اظهار داشت: علاوه بر کاهش شدید بارندگی ها با تشدید خشک سالی امسال خبرهای خوبی در حوزه آب نخواهیم داشت و در بخش منابع آب سطحی و زیرسطحی با چالش هایی جدی مواجه خواهیم بود.
قصمی خاطرنشان کرد: علی رغم تلاش آبفا در مدیریت و تامین نیاز آبی مردم استان، تابستان پیش رو تابستانی بی دغدغه نخواهد بود و برای گذر از آن با کمترین تنش آبی، نیاز به همکاری بیشتر مردم در بخش مدیریت مصرف آب داریم.
وی ایجاد ظرفیت آب شیرین‌کن‌ها برای تامین آب هرمزگان در شرایط بحرانی و خشک سالی به ویژه تابستان پیش‌رو را ظرفیتی ملموس و تاثیرگذار دانست و گفت: اگر پروژه های نمک زدایی در نقاط مختلف استان نبود به طور قطع امروز با چالش های جدی تری در تامین نیاز آبی نقاط حساس و استراتژیک استان نظیر جزایر و شهرهای بندرعباس، بندرلنگه و بندرخمیر مواجه می‌شدیم.
وی تاکید کرد: علی رغم کاهش چشمگیر حجم آب سدها و افت سطح آب چاه ها با بهره برداری از آب شیرین کن ها تاکنون توانسته ایم این موضوع را تا حد زیادی مدیریت کنیم.
وی با اشاره به اینکه برخی از روستاها در تابستان هیچ گونه منبع تامین آب ندارند، دغدغه اصلی آبفا را آبرسانی به این روستاها بیان کرد و گفت: این شرکت علاوه بر آبرسانی سیار، برای همه مناطق استان برنامه‌ریزی کرده و با توجه به منابع مالی موجود، پروژه‌های آبرسانی جدیدی را در روستاهای تنش دار تعریف و نسبت به اجرای آن ها اقدام کرده است.
مدیرعامل آبفا استان در ادامه با اشاره به نگرانی‌های موجود در بحث کمبود آب در شرق هرمزگان، تصریح کرد: با بهره‌برداری از طرح انتقال آب سد سرنی به میناب، برداشت آب از منابع زیرزمینی برای تامین نیاز آبی شهر میناب به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت.
به گفته قصمی در خصوص کمبود آب در شهرستان سیریک نیز اقدامات لازم برای تامین نیاز آبی روستاها و شهر سیریک در دستور کار آبفا قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ابراز امیدواری کرد، تا پایان امسال فاز اول پروژه آبرسانی تا کوهستک به پایان برسد.
قصمی با اشاره به تنش‌های آبی در غرب هرمزگان افزود: برای تامین بلند مدت آب بستک و پارسیان،طرح احداث آب شیرین‌کن و انتقال آب در دستور کار است که با تکمیل این پروژه کمبود آب این مناطق مرتفع می‌شود. همچنین در کوتاه مدت نیز با کف شکنی چاه های موجود و مدیریت مصرف، به دنبال حفظ ظرفیت های در دسترس هستیم تا بتوانیم حداقل نیاز آب شرب مشترکان را تامین کنیم. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها