موج
کدخبر : ۳۸۱۰۲۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381027

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان در گفت و گو با موج:

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان گفت: استان اصفهان از نظر ثبت و آمار اطلاعات مددجویان در رتبه ی یک کشوری در استان اصفهان قرار دارد.

ولی اله نصر اصفهانی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، گفت: خبرگزاری ها می توانند معیشت ‌و پوشش توانمند سازی خانواده های نیازمند را با اطلاع رسانی و قلم خود کشور را به صدا درآورند تا به مسوولین کشوری برسد تا بتوانیم با آنها شریک شویم.

وی گفت: یکی از دستگاه های موفق در حوزه پیشگیری و مقابله با کرونا سازمان بهزیستی کشور است، دستگاهی که  مدیریت کرونا را با برنامه ریزی و دستورالعمل ها  به استانها ابلاغ کرد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان افزود: با معاونت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ستاد کرونایی بهزیستی وکرونای کشور انجام شد،  و خوشبختانه استان اصفهان یکی از موفق ترین استانها دراین زمینه بود، باوجودی که ۲ سال از مدت کرونا می گذرد تعداد مرگ ومیر بیشتر از ۱۵ نفر نبود، چون  آموزش هایی از طرف  معاونت توانبخشی با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان  اصفهان را داشتیم و واکسیناسیون  انجام شد.

نصر در ادامه بیان کرد: سالمندان یکی از مهمترین گروه ها برای واکسینه  هستند، در این راستا  کسانی که  شرایط واجب تری برای  واکسینه را داشتند انجام داده ایم ، با توجه به مشورت هایی که انجام شد واکسن را برای سایر گروه ها هم استفاده خواهیم کرد.

وی در ادامه به مراکز مثبت زندگی اشاره کرد وافزود: مراکز مثبت زندگی از اول سال گذشته در دستور سازمان بهداشتی کشور قرار گرفت.

این مقام مسئول گفت: با توجه به بازنشسته شدن همکاران در مراکز ستادی عدم مجوز بکارگیری نیرو است، ‌و یکی از سیاست های ما استفاده از بخش غیر دولتی، اراعه خدمات و تداوم بود ودر این زمینه  استان اصفهان ۹۴ مرکز مثبت زندگی پیش بینی کرده  و همه ی این مراکز فعال هستند.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان گفت: استان اصفهان از نظر ثبت و امار اطلاعات مددجویان در رتبه ی یک کشوری در استان اصفهان قرار دارد.

وی در ادامه سخنان  به بخش مثبت زندگی اشاره ای دیگر کرد و گفت: مثبت زندگی خدمات را محله محور می کند،  یعنی به جای اینکه معلول، خانواده و مددجو به بهزیستی مراجعه کند برای راحتی آنها مراکز را  در محل هایی که دسترسی بیشتری دارند پخش کرده ایم، تا مددجویان از خدمات بهزیستی در مراکز مثبت زندگی استفاده کنند.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان از مزایای مراکز مثبت زندگی اشاره کرد و گفت: پرونده فیزیکی حذف و به جای آن پرونده الکترونیکی جایگزین می شود، با توجه به این سبک نظارت  و درخواست مددجویان بهتر خواهد بود.

نصر اصفهانی خاطر نشان کرد: ما از مددکاران و روانشناسان اجتماعی استفاده خواهیم کرد ، تا بتوانند ارتباطی با مددجویان داشته باشند.

وی در ادامه گفت: آسیب های اجتماعی و سکونت های غیررسمی و حاشیه نشینی یکی از دغدغه های سازمان بهزیستی است، با توجه به  به  ورود، اردوهای جهادی در مناطق حاشیه نشین استان اصفهان را شروع، و  پیشنهاد قرارگاه اجتماعی را مطرح کرده ایم.

وی گفت: از نظر اقتصادی و اجتماعی ظرفیت هایی را می طلبد،  که قرارگاه با همکاری سپاه صاحب الزمان می توانیم از ظرفیت های محلی، مساجد، بسیج، سپاه و دستگاه های مسوول در بحث آسیب های اجتماعی استفاده کند.

این مقام مسئول بیان کرد: بهزیستی در حوزه پیشگیری و مداخله ظرفیت خوبی دارد،  همچنین در بخش اورژانش اجتماعی و خط ۲۳ مباحث و مراکز اقامتی برای زنان خشونت دیده در معرض اسیب و کمپ ها، همه اینها پتانسیل های است که بتوانیم در قرارگاه اجتماعی نقش خوبی ایفا کنیم.

نصر ادامه داد: سایر دستگاه ها در سامان دهی کودکان خیابانی به وظیفه خود عمل نمی کنند، بهترین دستگاه هایی که در این زمینه خوب  کار می کنند و بار سایر دستگاه های دیگر را به دوش می کشند بهزیستی و شهرداری اصفهان  است.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان خاطر نشان کرد: انتطار ما از سایر دستگاه ها این است،  بتوانند برای درمان کودکان کار وخیابانی به ما کمک کنند.

وی گفت: آمار نشان می دهد ۸۵ درصد کودکان خیابانی وکار از اطباع هستند، که رسالت اداره ی اطباع استانداری را سنگین می کند که بتوانند کمک کنند‌، و در این راستا  قانون متفول مانده جامعه حمایت از حقوق معلولان است.

نصر در ادامه از شهرداری،  مدیریت شهری و شورای شهر که ناوگان حمل ونقل را از بهزیستی پذیرفتند، گفت: اخیرا ۵ ون برای حمل ونقل معلولین که بتوانند به  صورت آزاد و بدون دغدغه در سطح شهر تردد کنند.

وی افزود: کارت های تردد برای افراد معلول را در حوزه کاری قرار داده ایم، طبق قانون حمایت از جامعه حقوق معلولان و حمل ونقل انها باید به صورت رایگان انجام شود، و حقوق معلولین حقوقی است که باعث می شود آنها از خانه بیرون بیایند، ممکن است یک معلول به واسطه نداشتن یک دست، پا، چشم و گوش می تواند محدودیت هایی داشته باشد، ولی در قبال آن ظرفیت و پتانسیل های زیادی دارند،  ما باید از انها حمایت کنیم و مثل شهروند عادی زندگی کنند.

این مقام مسئول در ادامه گفت: بانکی که ای تی ام می گذارد باید به افراد ویلچری توجه داشته باشند، و نقاطی اختصاص دهند تا بتوانند این افراد هم استفاده کنند.

مدیر کل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: در جامعه پارکی به اسم معلولین گذاشته ایم  ولی متاسفانه معلولین از آن پارک استفاده نمی کنند و هیچ برخوردی با آنها نمی شود، یا معابری برای افراد نابینا با موزاییک های زرد رنگ و برجسته داریم ولی جای پارک موتورسیکلت های افراد بینا شده است واین ها دغدغه هایی است که افراد معلول دارند.

وی درادامه از دادستان اصفهان و معاونین تشکر کرد وگفت: در بحث معلولین و مطالبه گری پشت ما ایستاده اند،  که  اگر دستگاهی در زمینه معلولین کم کاری داشت به عنوان ترک فعل،  می تواند آن دستگاه و مدیر را تحت پیگرد قانونی قرار بدهد.

ولی اله نصر اصفهانی در پایان از سازمان های دولتی، غیردولتی و خیرین تقدیر وتشکر کرد وگفت: همه مراکز شبه خانواده های ما توسط خیریه ها اداره می شود ‌این ظرفیت خوبی است، و ما اعلام آمادگی می کنیم که بتوانیم از ظرفیت های مردم نوع دوست در استان اصفهان استفاده کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها