موج
کدخبر : ۳۸۰۵۴۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-380548

با توجه به شرایط ویژه آب‌وهوایی و قطعی‌های مکرر برق در هرمزگان، شرایط زندگی برای مردم بسیار دشوار شده است و حجم کشفیات دستگاه‌ها یا مزارع احتمالی استخراج رمزارزها با ادعاها مبنی بر برخورد جدی در این زمینه منافات دارد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، قطعی برق در هرمزگان به یکی از اتفاقات روزمره‌ی زندگی شهروندان در فصل تابستان تبدیل شده است و با بررسی شرایط آب و هوایی استان‌های جنوبی می‌توان به ظلمی که هرساله بر شهروندان این مناطق روا می‌شود، پی برد.

با وجود اینکه قسمت عمده‌ای از بار اقتصادی و تجاری کشور بر عهده استان‌های جنوبی به‌ویژه هرمزگان است اما تبعیض‌های گسترده نسبت به مردم این استان تمامی ندارد، هوای بسیار گرم و رطوبت بالای هوا به‌خودی‌خود زندگی شهروندان را دشوار می‌کند و این روزها خاموشی سیستم‌های خنک‌کننده عملاً زندگی را در هرمزگان مختل کرده است؛ امسال اما وضع از سال‌های پیشین دشوارتر شده است و قبل از شروع تابستان مردم هر روز با قطعی‌های برق دست‌وپنجه نرم می‌کنند. هرچند این معضل در سراسر کشور زندگی را به کام همه تلخ کرده اما می‌طلبد تا مسئولان به استان‌های جنوبی نگاهی ویژه داشته باشند.

خاموشی

*استخراج رمزارزها

بنا بر اعلام برخی کارشناسان، آنچه بیشترین تأثیر را در قطعی‌های مکرر و پیش از موعد داشته، استخراج ارز دیجیتال و فعالیت مزارع بیت کوین است که گفته‌های برخی مسئولان و منابع آگاه نیز بر این امر صحه می‌گذارد.

به گزارش موسسه تحلیل بلاکچین الیپتیک (Elliptic)، کشور ما سالانه حدود یک میلیارد دلار از محل تولید بیت کوین درآمد کسب می‌کند و همچنین نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد حدود ۴.۵ درصد از مجموع استخراج بیت کوین در جهان، در ایران انجام می‌شود.

*رشد افسارگسیخته‌ی مصرف برق

بر اساس آخرین آمار سرعت رشد مصرف برق در کشور افسارگسیخته شده و طی روزهای اخیر شاهد ثبت پیک‌های مصرف برق به مقادیری هستیم که در زمان مشابه سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است، به گفته متولیان این افزایش پیک مصرف برق نسبت به سال‌های گذشته بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

*استخراج از سوی مردم و نهادهای دولتی و شبه‌دولتی

اما اگر کمی منطقی‌تر به موضوع نگاه کنیم، این مصرف بی‌رویه نیز چندان عجیب نیست و خود دلالتی بر استفاده از دستگاه استخراج ارز در مزارع رسمی و همچنین در مقیاس خانگی است چراکه دولت و نهادهای شبه‌دولتی به دلیل تحریم‌ها و برخی از مردم برای فرار از فشار اقتصادی و بیکاری به خرید این دستگاه‌ها روی آورده‌اند و هرمزگان نیز مانند سایر استان‌های کشور از این چالش مستثنا نیست.

ماینر

*دستور برای تشدید نظارت‌ها

در راستای ساماندهی این وضعیت، فریدون همتی استاندار هرمزگان از تشکیل کارگروهی برای تشدید نظارت‌ها بر فعالیت غیرقانونی استفاده از دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در استان خبر داد و گفت: فعالیت غیرقانونی دستگاه‌های رمز ارز از طریق بررسی میزان مصرف برق مشترکان شناسایی خواهد شد.

باید پرسید اگر یکی از چالش‌های اساسی استخراج خانگی است آیا شناسایی این متخلفان با رصد میزان مصرف مشترکین مگر کار دشواری است؟ آیا استخراج ارز در استان تنها در حجم خانگی بوده یا مجوز برای احداث مزارع بیت کوین در هرمزگان صادر شده است؟

بااین‌حال جواب این پرسش هر چه که باشد نباید تاوان آن را مردم هرمزگان در چنین شرایط آب و هوایی بپردازند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها