موج
کدخبر : ۳۸۰۱۹۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-380193

جعفر آهنگران مطرح کرد؛

جعفر آهنگران خواستار حمایت وزارت ارتباطات در زمینه تفکیک شرکت ارتباطات با مخابرات، توسعه خدمات پستی، و تقویت شرکت های دانش بنیان در کیش شد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، جعفر آهنگران رییس هیات مدیره و مدیر عامل این سازمان در جلسه شورای فن آوری اطلاعات و ارتباطات کیش که با حضور محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات کشور در سالن رازی مرکز همایش های کیش برگزار شد با تاکید بر ضرورت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با استفاده از امکانات مرکز نوآوری کیش در جهت توسعه فعالیت های فناورانه در منطقه، از وزیر ارتباطات خواست تا با تقویت خدمات پستی و حمایت از تفکیک شرکت ارتباطات با مخابرات به توسعه امکانات ارتباطی و رفع چالش های این حوزه در کیش کمک کند.
وی با اشاره به بالا بودن استهلاک جزیره به خاطر شرایط اقلیمی از تمدید پروانه MNO و اعتباربخشی بیشتر به عنوان یکی از درخواست‌های حوزه فناوری ارتباطات کیش نام برد.
آهنگران با ذکر این مطلب که مناطق آزاد به مراکز مالی، بانکی و خدماتی تبدیل شده‌اند و این امر در کیش با محیط زیست حساسی که دارد، نیاز به نسل چهارم و اینترنت به عنوان مهم‌ترین ساختار و زیرساخت را بیشتر می‌کند گفت: در کیش شرایط آن مهیا می‌باشد و در نهایت خدمات الکترونیک و غیرحضوری بر پایه سرعت‌بخشی به اینترنت می‌تواند بسیاری از چالش‌های کشوری را کاهش دهد و رفع کند.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، مهم‌ترین زیرساخت منطقه را حرکت به سمت هوشمندسازی جزیره کیش عنوان کرد و گفت: تمامی ظرفیت‌ها برای نیل به این هدف و نمونه شدن در کشور وجود دارد.
رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به طرح جامع مصوب ۱۳۸۴ کیش مبنی بر تبدیل این جزیره به شهر هوشمند و اهمیت آن، اظهار داشت: متاسفانه تا کنون در جهت هوشمندسازی اقدام موثری انجام نشده است.
وی مشارکت جامعه مدنی را از مهم‌ترین شاخصه‌های کیش دانست و گفت: هوشمندسازی در تمامی حوزه‌های کیش ضروری است و با توجه به مشارکت بخش خصوصی می‌توان از سرمایه‌گذاران برای تحقق این هدف دعوت کرد.
آهنگران میانگین سنی جزیره کیش را کمتر از ۲۹ سال عنوان کرد و با تاکید بر اینکه یکی از مطالبات اصلی جوانان، بهره‌وری از شبکه پرسرعت اینترنت می‌باشد، گفت: ارتقا فناوری های ارتباطی و نیل به رویدادهای دانش‌بنیان نیازمند دسترسی به شبکه قوی ارتباطی است.
وی افزود: طبقه متوسط در کیش بسیار پرتوان هستند و وجود ده هزار دانش‌آموز و ۷هزار دانشجو در جزیره تاثیر بسزایی از جهت فرهنگی در کیش داشته‌اند و این امر با نرخ ۹۸درصدی باسوادی مردم، باز مطالبه و حق آنها را از بهره‌وری از اینترنت قوی بیش از پیش نمایان می‌کند. 

* ارزیابی مطلوب وزیر ارتباطات کشور از زیر ساخت های توسعه یافته کیش

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شورای فناوری اطلاعات سازمان منطقه آزاد کیش ضمن ابراز خرسندی از گزارش‌های مسئولان کیش، توسعه این جزیره را از بعد زیرساختی مطلوب دانست و اظهار داشت: جزیره کیش از مدل خوب و توسعه‌یافته‌ای برخوردار است و استفاده از دانش اشتراکی برای کاهش هزینه‌ها و بالابردن خدمات یکی از امتیازات ویژه‌ای به شمار می رود که به درستی از آن بهره برده است.
آذری جهرمی با اشاره به افتتاح سه سامانه در حوزه فناوری اطلاعات در این جلسه، خدمات این سامانه ها را عامل توسعه‌ بیشتر کیش دانست و افزود: باید مذاکرات جدی با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد کشور برای تبدیل کیش به محور صرافی ارز دیجیتال در منطقه و نه تنها در کیش انجام شود تا با ضوابطی بسیار آسان و ارائه تسهیلاتی ویژه مانند عدم مالیات، به عنوان یک دارایی به توسعه کیش که اقتصاد گردشگری آن آسیب دیده است و به محور توسعه جزیره تبدیل شود.
وی با اشاره به احداث کانال‌های فیبر نوری و همچنین دکل‌های مخابراتی در کیش عنوان کرد: مشکل تداخل (نویز) و تاثیر امواج کشورهای همسایه به دلیل رطوبت هوا بر شبکه‌های ارتباطی کیش از جمله مواردی است که باید بررسی و برطرف شود.
این مسوول افزود: توسعه vdsl در کیش بسیار خوب اتفاق افتاده و اینترنت 3G و4G نیز بسیار خوب پیش رفته است و باید با سرمایه‌گذاری مشترک، 5G نیز به بهره‌برداری گسترده برسد.
آذری جهرمی با اشاره به این‌که متوسط سرعت تجربه‌شده مشترکان در کیش، ۱۴مگابیت بر ثانیه در اپراتور ایرانسل بوده است که عدد غیرقابل قبولی نیست، تصریح کرد: شهر هوشمند، نیازمند مدیریت هوشمند می‌باشد، و این که مدیریت ترافیکی و صدور مجوزها، گردشگری و نظایر آن در کیش هوشمند شده‌اند، به معنای هوشمندسازی جزیره و پنجره واحد ارائه خدمات کاری است که به‌صورت ارزنده در این منطقه اجرا شده است.
وی از خودران هوشمند به عنوان مقصد بعدی کیش نام برد و گفت: پهباد پستی به عنوان یکی از مصادیق خدمات هوشمند فردا در جزیره کیش به بهره‌برداری می‌رسد.
آذری جهرمی، مقررات و چهارچوب‌های کیش را مانع توسعه آن عنوان کرد و گفت: آزادسازی قوانین داخلی و رهایی از مدل جاری در داخل کشور از خصلت‌های اصلی مناطق آزاد می‌باشد که مواردی چون تحریم‌های ظالمانه باعث خدشه‌دار شدن آنها و کاهش تسهیلات مردم شده است.
وی خاطرنشان کرد: زمانی تعداد صندلی‌های دانشگاه در کشور از داوطلبان کمتر بود و تحصیل در پردیس بین‌الملل کیش، انگیزه‌ای برای حضور بعضی مردم در کیش بود، اما در حال حاضر با وجود توسعه دانشگاه‌ها در سرزمین اصلی این انگیزه تا حدودی کمرنگ شده و  اکنون برند و خوش‌‌نامی بعضی مراکز آموزشی مثل شریف و تهران در قالب پردیس بین‌الملل هست که باید دانشجو را جذب کند که البته تحریم دانشگاه‌ها عاملی برای کاهش رغبت دانشجویان خارجی می‌شود.
آذری جهرمی تاکید کرد: آموزش الکترونیک و مجازی به همان شکل که در تمام دنیا هم تجربه شده است، می‌تواند در کیش اجرا شده و به این طریق به کسب و کار و توسعه اقتصادی آموزشی بپردازد.
وی تصریح کرد: هرگونه رشد اقتصادی و آموزشی در کیش با توجه به زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود، نیازمند بازنگری به اصول اولیه می‌باشد.
گفتنی است مراسم بهره برداری از سه فروند پهپاد پستی در کیش و رونمایی از 400 دستگاه کامیون جدید پستی در برخی استان های کشور ازطریق ویدیوکنفرانس با هدف توسعه زیرساخت های شبکه پست کشور با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور برگزارمی شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان پس ازاین مراسم از مجموعه های تله کیش و مرکز نوآوری بازدید کرده و با شرایط فعالیت شرکت های دانش بنیان، کارآفرینان و صاحبان استارت آپ ها در کیش آشنا می شود.

* خلق ارزش با توسعه زیرساخت های پردازشی در هوش مصنوعی

ستار هاشمی معاون فن آوری و نوآوری وزارت کشور در جلسه شورای فن آوری اطلاعات و ارتباطات کیش بر لزوم اهمیت هوش مصنوعی و خلق ارزش در دنیایی که انقلاب صنعتی چهارم در حال وقوع است تاکید کرد.
هاشمی با بیان اینکه جزیره کیش از ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی برخوردار است و می تواند در حوزه های هوشمند سازی گام های موثری بردارد اظهار داشت: با توجه برخی ملاحظات در عرصه دیپلماسی، تعامل دانشجویان با کشورهای دیگر در زمینه های علمی و پژوهشی با مشکلات فراوانی مواجه است.
وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: دانشجویان دانشگاه شیراز در یک دهه گذشته تجربه ارزنده ای از تعامل با کشورهای حاشیه خلیج فارس را تجربه کردند.
هاشمی با اشاره به اینکه برگزاری آموزش آنلاین شرایط را در سطح کشور متحول کرده است، در پایان گفت: وزارت اطلاعات با ارائه بسته های آموزشی زیرساخت های خوبی را در کشور ایجاد کرده است که نوید بخش آینده درخشانی است که پیش رو خواهیم داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها