موج
کدخبر : ۳۷۹۸۹۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379892

احسان ارکانی:

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی عنوان کرد: در بحث انتقال آب از خلیج فارس وزارت نیرو پای کار نیامده است و وزارت صمت جلو افتاده و مشخصا با استفاده از ظرفیت صنایع آب‌بری که به شدت نیاز آبی دارند پای کار آمده‌اند و شرکت انتقال آب خلیج فارس را ایجاد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، احسان ارکانی رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی عنوان کرد: پروژه انتقال آب خلیج فارس به مشهد معطل مانده و در این زمینه آب منطقه‌ای استان خراسان رضوی باید سرعت کار را بیشتر کند.

احسان ارکانی در ادامه افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی این پروژه است و بودجه آن نیز توسط شرکت‌های صنعتی و معدنی وزارت صمت تامین و خط سیر پروژه مشخص است و قرار شد مسیر معکوس یعنی از مشهد به سمت جنوب را نیز کلنگ‌زنی کنیم اما آب منطقه‌ای خراسان رضوی باید محور را تخصیص دهد و آزاد کند تا کارگذاری لوله انجام شود زیرا ماشین آلات پروژه نیز آماده است.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی همچنین ادامه داد: وزارت نیرو با این پروژه مخالف است واگر آب بدون نیاز به سدسازی به مشهد برسد قطعا وزارت نیرو متضرر می‌شود و وزارت نیرو با این مهم مخالف است و از سوی دیگر به دلیل اینکه متولی وزارت صمت است از این ناحیه نیز وزارت نیرو مخالف است!

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مافیای سدسازی سالهاست حتی وزارت نیرو را به بیراهه برده است؛ بسیاری از سدهای فعلی توجیه فنی و اقتصادی ندارد و از سوی دیگر به سایر روش‌های تامین آب مثل آبخیزداری، احیای قنوات و سیاستگذاری سفره‌های آب زیرزمینی و سیاست ممنوعیت تشدید وضعیت بحرانی آب کم توجهی شده است.

ارکانی گفت: در بحث انتقال آب از خلیج فارس به مشهد نیز وزارت نیرو پای کار نیامده است و وزارت صمت جلو افتاده و مشخصا با استفاده از ظرفیت صنایع آب‌بری که به شدت نیاز آبی دارند پای کار آمده‌اند و شرکت انتقال آب خلیج فارس را ایجاد کرده‌اند که گام اول آن انتقال آب به سیرجان و یزد است و یک خط انتقال نیز به سمت اصفهان می‌رود و یک خط نیز قرار شد از مسیر جنوب به مشهد بیاید.

وی ادامه داد: مفصل برای این موضوع جلسه گذاشتیم و نهایتا قرار شد آب منطقه‌ای در خراسان رضوی پای کار بیاید و این قبیل طرح‌ها باید سریع پیش برود و حتی قرار شد مسیر معکوس از مشهد را نیز شروع و لوله‌گذاری کنیم تا مسیر تسریع شود اما کار در آب منطقه‌ای خراسان رضوی کند پیش می‌رود زیرا باید تاکنون مسیر را مشخص می‌کردند تا کارگذاری لوله انجام شود تا ظرف چند سال آینده شاهد به کارگیری آب خلیج فارس در صنایع استان باشیم.

ارکانی در خاتمه تصریح کرد: معادل آبی که از خلیج فارس برای صنایع استان جذب کنیم به سود آب شرب بهینه سازی و ذخیره و در نهایت آزاد می‌شود اما در این زمینه فرصتی طلایی را در حال از دست دادن هستیم و این فرصت تاریخی را باید همه متولیان امر در نظر بگیرند و کلنگ زنی و لوله گذاری آغاز شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها